Bist şirketleri yurt dışından şirket almaya devam ediyor

Bist şirketlerinin yurt dışı şirket alımları neden bu kadar önemli? Borsa şirketleri yurt dışından hangi şirketleri satın aldı? İşte şirketlerin yur dışı alım satım karneleri.

Bist şirketleri yurt dışından şirket almaya devam ediyor
28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:59

Geçen hafta OYAK'in yurtdışında önemli bir şirketi satın almak için ön anlaşma yaptığı haberi geldi. OYAK, anlaşma sağlanırsa, demir-çelik sektöründe, İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Hollanda'da üretim faaliyetleri bulunan, iflas sürecindeki Ingiliz sanayi devi British Steel'i satın alacak. Türkiye'de Erdemir ve isdemir'in sahibi olan OYAK'ın bu anlaşmayı yıl sonuna doğru sonuçlandırabileceği tahmin ediliyor. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, yeni yatımla ilgili yaptığı açıklamada, "Büyüme odaklı vizyonumuzla, ülkemizde ve dünyada firsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edecek ve üyelerimize sürdürülebilir yüksek nema sağlamak adına yatırımlarımızı sürdüreceğiz" diyor.

Bu anlamda OYAK'ın bu işlem haberi çok da şaşırtıcı değil. Erdemir ve isdemir'i özelleştirmeden alan OYAK, 2007 yılında Oyakbank'ı 2,7 milyar dolara ING'ye satmıştı. Grup, 2015 yılında Hollanda'da Almatis firmasını 1 milyar dolara ve 2018'de Interiment'ten Polonya ve Cape Verde fabrikalanni 795 milyon dolara satın almıştı.
BÜYÜK GRUPLAR BAŞLADI
Türkiye sermayeli şirketler son yıllarda yurtdışında önemli işlemlere imza attılar. Haberimizde son beş yılda yapılan 10 büyük işlemi listeledik. 2010 yılından bu yana Türk yatırımcıların işlemlerinin büyüklüğüne de yer verdik. Son olarak da bu yıl yurtdışında dikkat çeken işlemleri tablo haline getirdik.
Bu yılın ilk yarısında işlem sayısı yedide kaldı. Ancak işlem büyüklüğü Godiva'nın Asya-Pasifik Bölgesi operasyonlarını satmasıyla 1,9 milyar dolan buldu. Geçen yılın tamamında 2,5 milyar dolarlık hacim yakalandığı düşünüldügünde, 2018'e göre işlemlerin biraz hareketlendiği söylenebilir.
2008-2011 yılları arasında özellikle Avrupa ülkelerinde yaşanan finansal durgunluk, Yildız Holding, Şişecam, Yildirim Holding, OYAK, Koç Holding, Sabancı Holding gibi Türk gruplarının değişik coğrafyalarda şirket satın almalarına fırsat yaratmıştı. Aradan geçen zamanda, özellikle Türkiye'nin güçlü olduğu sektörlerdeki oyuncuların yurtdışı iştahlanı devam etti. Yurtiçinde belli bir katma değeri, sanayi gelişimi ve güçlü finansal yapısı olan şirketler, artık kendilerine yeni büyüme alanlan olarak Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika ve Asya pazarlarını seçiyor. Son dönemde Türk şirketlerinin yurtdışında varlık satışı yaptıkları da görülüyor.
DİKKAT ÇEKEN İŞLEMLER
Bu yılın ilk yarısında yurtdışında yapılan işlem. lere bakıldığında, Yıldız Holding'in Godiva'nın Asya Pasifik operasyonunu tahmini rakamlara göre 1,3 milyar dolara satması büyük yankı uyandırdı. Yıldız Holding, Godiva'yı 2008 yılında yaklaşık 850 milyon dolar bedelle satin almıştı. Ardından da markayı hızlı bir şekilde global olarak büyütme eğilimine girmişti.
2019'un ilk yarısında Doğuş Grubu'nun ABD'deki otelini Bilgili Holding ve yabancı ortaklanna 135 milyon dolar, Söktaş'ın Hindistan'daki fabrikasını 22,5 milyon dolara satışı, Tiryaki Agro'nun Kanada'daki iştirakinde yaptığı hisse satışı da dikkat çeken işlemler oldu. Varlık alımları taafına bakıldığında ise Sabancı Holding'in iki iştiraki olan Kordsa'nın ABD'de 18 milyon dolarlık satın alma operasyonu önemli bir işlem. Doğan Holding ise Romanya'daki güçlü duruşunu rady satın alma operasyonu iel devam etti. 

Neden Alıyorlar?

İş Yatırım yetkili isimi konuyla ilgili yaptığı görüşlerinde "Üretim kapasitesi ve üründen ziyade daha yenilikçi teknolojilere açık olan üretim tekniklerini öğrenme ve o ülkelerdeki finansman kaynaklarından faydalanma isteği önemli bir faktör. Hali hazırda yapılan ihracat ile birlikte bu pazarlardaki iş kültürünün yakından tanınması, iyi bir marka bilinirliği ve dağıtım gücüne sahip olunması ve Türk sanayisi ve hizmet sektörünün kurmuş olduğu başarılı algının yurt dışı pazarlarda devam ettirilmesi de diğer önemli bir neden oluşturdupunu ifade etti."

 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.