Bist Şirketleri 2Ç2019 kar tahminleri, (bankacılık sektörü)

Bist şirketlerinin analizlere bağlı 2Ç2019 kar tahminleri ve beklentileri. Bankacılık sektörü şirketlerinin kar beklentileri. Bankacılık dışı şirketlerin kar beklentileri.

Bist Şirketleri 2Ç2019 kar tahminleri, (bankacılık sektörü)
22 Temmuz 2019 Pazartesi 15:35

Tahminlerimizde Etkili Olan Faktörler

Bankacılık sektörü karı 2019 yılının Nisan-Mayıs döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş kaydederken, bir önceki çeyreğin ilk iki ayına göre ise artış kaydetmiş ve 7,24 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevduat maliyetlerinde Nisan ayında başlayan artış trendinin Mayıs ayının ardından Haziran ayında da devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle Haziran ayında sektörün karlılığında ek baskı hissedilebilir. Diğer taraftan Haziran ayında, ilk yarı sonu olması nedeniyle net ücret ve komisyonlarda görece artış beklerken, çeşitli dönem sonu işlemleri de sektörün karlılığı üzerinde etkili olabilir. 

Sektörde ikinci çeyrekte (29 Mart 2019 - 28 Haziran 2019 tarihli haftalık veriler) bir önceki çeyreğe göre, TL cinsi kredilerde ilk çeyreğin aksine hafif gerileme, YP kredilerde ise kur kaynaklı %2,5 oranında artış kaydedilmiştir. Böylece toplam kredilerdeki artış %1'in altında gerçekleşmiştir. Mevduatlarda ise TL mevduatlarda %2,6, YP mevduatlarda da kurun da etkisiyle %5,1 oranında artış kaydedilmiş ve toplam mevduatlar da %4'e yakın yükselmiştir. 

TÜFE endekslilerin hesaplamalarında kullanılan enflasyon tahminlerinde çeyreksel olarak aşağı yönlü revizyonlar olmasına karşın getirilerde önemli bir değişiklik olmamıştır. 

Net faiz gelirlerinde, mevduat maliyetlerindeki artışa karşın, kredi fiyatlamalarının etkisi ve yüksek swap kullanımı nedeniyle genel olarak artış kaydedilirken, swap düzeltilmiş net faiz gelirlerinde ise gerileme kaydedildiği öngörülmektedir. 

Ticari kar-zarar kaleminde, genel olarak swap maliyetlerindeki ve swap kullanım miktarlarındaki artışın etkisiyle yüksek zararlar kaydedilmesi ve bu kalemin net dönem karına olumsuz etki yapması beklenmektedir. 

Ücret ve komisyon gelirlerinde Akbank, Garanti Bankası ve Halkbank'ta artışın devam etmesi, diğer bankalarda ise kredilerdeki zayıf büyümeye bağlı olarak gerileme kaydedilmesi beklenmektedir. 
5 Enerji Hissesinde Özel Analiz
Karşılık giderlerinde, kredilerdeki görece düşük büyümenin etkisiyle, genel olarak azalma öngörülmüştür. Ayrıca serbest karşılık iptali veya ayrılması beklenmemektedir. (Bir önceki çeyrekte Akbank 100mn TL, Garanti Bankası 100mn TL, İş Bankası 130mn TL serbest karşılık ayırırken, Vakıfbank ise 113mn TL serbest karşılık iptali yapmıştı.) 

İkinci çeyrekte personel giderlerine bağlı operasyonel giderlerde bir önceki çeyreğe göre artış beklenmektedir. 
Günün Önemli Şirket Haberleri
Bu çeyrekte takibimizdeki kamu bankalarının toplam temettü gelirlerinde düşüş beklenmektedir. Takibimizdeki özel büyük bankaların tamamı iştiraklerini özkaynak yöntemine göre değerlendirmektedir. Özellikle iş Bankası'nda iştirak gelirlerinin ilk çeyreğe göre yaklaşık 150mn TL ek katkı yapması beklenmektedir. 

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak, tahminlerimize göre, 2019 yılının ikinci çeyreğinde takibimizdeki bankaların toplam karlarının bir önceki çeyreğe göre %20,9 oranında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %36 oranında gerileme kaydedeceğini beklemekteyiz.  

Takip edilen bankaların tümünde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre karlarda düşüş kaydedilmesi beklenirken, bir önceki çeyreğe göre de Halkbank hariç düşüş öngörülmüştür. Garanti Bankası'nda çeyreksel olarak kardaki gerilemenin görece düşük olacağı beklenirken, İş Bankası'nda ise çeyreksel düşüşün -karşılık iptali olmadığı varsayımıyla-en yüksek oranda olacağı tahmin edilmiştir. İş Bankası'ndaki çeyreksel düşüşte bir önceki çeyrek bir sefere mahsus gelirlerle oluşan (karşılık iptalleri) yüksek kar ile bu çeyrek kaydedilen yüksek ticari zarar ana etken olmuştur. 

Kamu bankalarının karının ikinci çeyrekte de düşük seyredeceği varsayılmıştır. Halkbank'ın, bir önceki çeyrekteki yüksek temettü geliri ve vergi geliri olmamasına karşın bu çeyrek karını koruduğu varsayılmıştır. Vakıfbank'ın karında ise bu çeyrekte swap kaynaklı yüksek ticari zarar ve serbest karşılık iptali olmaması nedeniyle %41'lik çeyreksel düşüş beklenmektedir.

Ziraat Yatırım, 2Ç2019 kar tahminleri

Valilik haberi Bist Şirketleri 2.Çeyrek kar beklentileri hepsi Bist 100 Hisseleri Teknik Analiz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.