Aselsan MR Cihazı Geliştirecek

ASELSAN'ın 2017 satışları 5 milyar 360 milyon TL

Aselsan MR Cihazı Geliştirecek
12 Mart 2018 Pazartesi 09:21

Türkiye’nin borsa değeri en yüksek şirketlerinden ASELSAN’ın genel kurulu 2 Nisan’da yapılacak. Gündeminde sermaye artırımı olan genel kurul öncesi yayınlanan faaliyet raporunda, şirketin 2017’de 5 milyar 360 milyon TL’lik satış gerçekleştirdiği yer alıyor.

ASELSAN, daha önce aldığı genel kurul tarihini değiştirerek 2 Nisan gününe erteledi. Şirketin güncellenen genel kurul gündeminde kayıtlı sermaye tavanına yönelik uyum ve sermaye artırımı maddeleri de eklendi. Öte yandan, genel kurul öncesi faaliyet raporu da yayımlandı. Buna göre şirket 2017’de 5 milyar 360 milyon TL düzeyinde satış gerçekleştirdi. Bu satışın yüzde 15’i ihracattan oluştu. Özel şirket ve kuruluşlar ile kamu kuruluşlarına satış yüzde 33, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılan satış ise yüzde 52 pay aldı. ASELSAN, hisseleri BİST’te işlem gören şirketler arasında, BİST hisse fiyatlarına göre en değerli şirketler arasında bulunuyor. Şirketin 2017 sonu itibariyle hisse değeri bazında şirket değeri 8.4 milyar dolar olarak belirlendi.


Faaliyet raporunda ASELSAN’ın 2017’de aldığı sipariş tutarının 7 milyar 557 milyon TL düzeyinde olduğu açıklandı. Şirketin mevcut sipariş stokunun da 6,8 milyar Dolar düzeyine geldiği kaydedildi. Şirketin, 2017’de çoğunluğu KOBİ olan alt yüklenicilerine 3.8 milyar TL düzeyinde sipariş verdiği, 2017 içinde tamamlanan işlerden dolayı 1.8 milyar TL ödeme yaptığı belirtilen raporda, 651’i KOBİ olmak üzere 770 şirketle alt yüklenici olarak ilişkinin devam ettiği belirtildi.

Sermaye artırımına yönelik gündem maddesi konuldu


ASELSAN faaliyet raporuna göre şirketin 2017 AR-GE yatırımı 1 milyar 675 milyon TL oldu. Şirketin ihracatı ise 215 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. İhracat 2016’da 161 milyon dolar seviyesindeydi. Öte yandan, ASELSAN’ın genel kurulu daha önce açıklanan tarih ertelenerek 2 Nisan gününe alındı. Genel kurul gündemi de güncellendi. Kayıtlı sermaye tavanı 2 milyar TL olan şirketin kayıtlı sermayesine yönelik düzeltme yapılırken, sermaye artırımının görüşülmesi maddesi de eklendi. Şirketin sermayesi halen 1 milyar TL düzeyinde bulunuyor. Faaliyet raporuna göre ASELSAN 2017’yi 1 milyar 387 milyon TL net dönem karıyla tamamladı.

Bu arada ASELSAN’ın Türkiye’nin en fazla ithal ettiği yüksek bedelli tıbbi elektronik sistemlerden olan MR cihazı geliştirme yönünde tasarım aşamasına geldiği belirtildi. Faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, 2017 yılında, Bilkent Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) ile Manyetik Rezonans Görüntüleme Cihazı geliştirilmesi konusunda işbirliği yapıldı. Projede tasarım faaliyetinin başladığı kaydedildi. Raporda, bu cihazın Sağlık Bakanlığının olası Sanayi İşbirliği Programı yönetmeliğine uygun olarak, tedariki için girişimde bulunulduğu vurgulandı.


ASELSAN, Defence News dergisi tarafından her yıl güncellenen, yıllık sadece savunma sanayii alanında yapılan satışlara göre dünyadaki en fazla satışı yapan şirketlerin sıralamasında 2016 listesinde 57. sırada bulunuyor. Şirketin, Kazakistan, Azerbaycan, ÜÜrdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Afrika Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan’da şirketleri bulunuyor. Şirket Malezya’da yeni bir şirket kurdu ve Katar’da da proje ofisi açtı.


Etiketler; #aselsan #asels
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.