Anadolu Hayat Emeklilik Büyümeye Devam Ediyor

Anadolu Hayat Emeklilik Büyümeye Devam Ediyor
01 Ağustos 2018 Çarşamba 10:32

 Anadolu Hayat Emeklilik'in 2018 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçları açıklandı. Bireysel emeklilik ve hayat sigortası branşları fon büyüklüğü toplamında sektör liderliğini devam ettiren Anadolu Hayat Emeklilik 2018 yılı ilk yarısı itibarıyla geçen yılın ayın dönemine göre aktif büyüklüğünü %15, brüt kârını %18, teknik kârını ise %32 oranında artırdı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, 2018 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Köklü kurumsal mirasını ve güçlü finansal yapısını yenilikçi uygulamalar ve yatırımlarla daha da geliştiren Anadolu Hayat Emeklilik, uzun vadeli fonlar yaratarak ülke ekonomisine değer katmak ve bu doğrultuda geniş kitlelerde tasarruf bilinci oluşturmak misyonu ile faaliyetlerine devam etmektedir" dedi.

Anadolu Hayat Emeklilik, Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 30 Haziran 2018 tarihli verilerine göre bireysel emeklilikte devlet katkısı dahil fon büyüklüğü toplamda 15,1 milyar TL'yi aşarak %19 oranında pazar payına ulaştı. Önceki dönemlerde olduğu gibi, en yüksek devlet katkısı fon büyüklüğüne sahip şirket olma özelliğini devam ettiren Anadolu Hayat Emeklilik, 1,3 milyonu aşan sözleşme ve sertifika sayısı ile bu alandaki sektör liderliğini sürdürdü. Otomatik katılımda ise 318 milyon TL çalışan fon tutarına ulaşıldı.

2018 ilk yarısında toplam 322 milyon TL hayat sigortası prim üretimi gerçekleştiren Anadolu Hayat Emeklilik, 1,7 milyar TL seviyesindeki sigortalı varlıkları ile hayat sigortaları sektöründeki lider pozisyonunu sürdürdü.

Farklı ürünlerle geniş bir müşteri kitlesine hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik'in 18-25 yaş arası katılımcılara özel "Genç Emeklilik Planı", 100 bin katılımcıya ulaştı. Yine bu dönemde "Çiftçilere Özel Emeklilik Planı" ile çiftçilere ve ailelerine uygun ödemeler ile birikim yapma ve %25 devlet katkısı avantajından yararlanma imkânı sunuldu. Ayrıca Şirketin, bireysel emeklilik portföyüne eklediğği iQ Fonlar ile, müşterilerin birikimlerinin kendi risk ve getiri beklentilerine uygun yatırım enstrümanlarında portföy yönetim şirketi tarafından aktif olarak yönetilmesi sağlanmaktadır.

Anadolu Hayat Emeklilik, Temel Sigortacılık Dönüşüm Projesi olan Feniks ile global finansal danışmanlık şirketi Celent tarafından verilen "Örnek Sigortacı" ödülüne "Miras Ana Sistem ve Ekosistem Dönüşümü" kategorisinde layık görüldü ve sektöründe dönüşüme öncü olan projesinin başarısı uluslararası platformlarda tescillendi.

30 Haziran 2018 tarihi itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre %18 artışla 166,5 milyon TL brüt, %19 artışla 136,8 milyon TL net kâr elde eden Anadolu Hayat Emeklilik'in özkaynakları ise 815 milyon TL tutarında gerçekleşti. Şirket, aktif büyüklüğünde 18,4 milyar TL'yi aşarak bu alandaki tartışmasız sektör liderliğini bir kere daha ispat etti. Ana faaliyet branşlarındaki etkinliğin göstergesi olan teknik kâr ise geçen yılın aynı dönemine göre %32 artış göstererek 125,5 milyon TTL tutarında gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, "Anadolu Hayat Emeklilik olarak, sürdürülebilir kârlı büyüme stratejimizi sürdürecek ve pazarın yüksek potansiyelini en verimli şekilde kullanarak sektörün her açıdan öncü şirketi olmaya devam edeceğiz" dedi.


Etiketler; #anhyt
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.