Anadolu Efes ve AB Inbev'in Rusya ve Ukranya'daki Varlıklarını Birleştirme Kararı

Anadolu Efes ve AB Inbev'in Rusya ve Ukranya'daki Varlıklarını Birleştirme Kararı
23 Mart 2018 Cuma 09:53

Anadolu Efes ve Belçika merkezli dünyanın en büyük bira şirketi Anheuser Busch InBev anlaşma imzaladı.

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş'nin (AEFES) KAP'a yaptığı açıklama ;

 Türkiye'nin en büyük bira şirketi Anadolu Efes ve Belçika merkezli dünyanın en büyük bira şirketi Anheuser Busch InBev SA/NV ("AB InBev"), bugün tarafların Rusya ve Ukrayna'daki mevcut operasyonlarının tek bir yönetim altında toplanmasına yönelik bağlayıcı anlaşmaları imzaladıklarını açıklamışlardır. Şirketler, Rusya ve Ukrayna'daki düzenleyici makamlardan gerekli tüm onayları almış olup, Mart ayı içinde sürecin tamamlanması beklenmektedir.
  
Anadolu Efes, %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. ("EBI") tarafından %99,999 oranında pay sahibi olduğu Moscow Efes Brewery ("MEB") şirketini, yine tamamına EBI'nin sahip olduğu Hollanda'da yerleşik yeni kurulan iştiraki AB InBev Efes B.V. ("AB Inbev Efes") şirketine transfer edecektir. Hemen ardından, AB InBev'in tamamına sahip olduğu iştiraki AB InBev Western European Holding B.V. ("Western European Holding") şirketi, Rusya ve Ukrayna'da bulunan varlıkları ile AB InBev Efes şirketine sermaye artışı yoluyla iştirak edecektir. AB InBev Efes'in yeni hisseleri ihraç etmesinin ardından EBI ve Western European Holding'in her biri AB InBev Efes'te %50 oranında paya sahip olacaklardır.

  
Sürecin tamamlanmasının ardından, yeni şirket AB Inbev Efes, Anadolu Efes'in finansal sonuçlarına tam konsolidasyon yöntemiyle konsolide edilecektir. AB InBev ise Rusya ve Ukrayna'daki operasyonlarını konsolide etmeyi durduracak ve bu anlaşmadan doğacak yatırımını özkaynak yöntemi ile muhasebeleştirecektir.

  
Şirketlerin Rusya ve Ukrayna'daki operasyonlarının Anadolu Efes'e konsolide olan yapıda tek yönetim altında toplanması hem Anadolu Efes'in hem de AB InBev'in bu pazarlarda sahip oldukları markalara büyüme potansiyeli sağlarken rekabetçi pozisyonlarını da güçlendirecektir.

  
AB Inbev Efes yapısının hedefi, farklı markalardan oluşan portföyü ve tüketicilere sunacağı geniş bira yelpazesi ile Rusya ve Ukrayna pazarlarına liderlik etmek olacaktır. Yeni yapının yıllık 80-100 milyon USD civarında bir maliyet sinerjisi yaratması beklenmektedir.

  
Anadolu Grubu ve Anadolu Efes'in mevcut Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan'ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacağı AB InBev Efes şirketinin Yönetim Kurulu'nda hem Anadolu Efes hem de AB InBev eşit bir şekilde temsil edilecektir.

  
Daha önce de duyurulduğu üzere, hem Anadolu Efes hem de AB InBev, AB InBev'in Rusya ve Ukrayna'daki operasyonunun başkanı Dmitry Shpakov'un AB InBev Efes yapısına CEO olarak ve MEB'in genel müdürü Roy Cornish'in de yapının CFO'su olarak atanması üzerinde anlaşılmıştır.

  
İşlem değeri, Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. tarafından Rusya ve Ukrayna'daki operasyonlar için yapılan bağımsız değerleme raporunda gösterilen değerleme aralığı dikkate alınarak belirlenmiştir.

  
 

  
Değerleme çalışmasında, ana yöntem olarak indirgenmiş nakit akımı ("İNA") analizi kullanılmıştır. İNA çalışması şirketlerin gelecekteki tahmini nakit akışlarınnın detaylı bir analizi üzerine kurulmuştur. Piyasa yaklaşımı kapsamında kullanılmak üzere benzer şirketler ve benzer işlemler çarpanları da gözönünde bulundurulmuştur, ancak emsal şirketlerin veya benzer işlemlere konu şirketlerin faaliyet gösterdiği coğrafyaların farklılık göstermesi, büyüme potansiyellerinin farklı olması ve konu şirketlerin büyüklüklerinin farklı olması nedeniyle, Piyasa Çarpanları Yöntemi değerleme çalışması kapsamında dikkate alınmamıştır. İNA değerlemesine göre, AB InBev şirketinin AB InBev Efes'e sermaye olarak koyacağı varlıkların değeri 1.002 milyon USD ile 1.233 milyon USD aralığında belirlenmiştir. Aynı değerleme çalışmasının bir parçası olarak, Moscow Efes Brewery şirketinin değeri 962 milyon USD ile 1.145 milyon USD aralığında belirlenmiştir.

Barclays bu işlemde Anadolu Efes'in ana finansal danışmanı olarak hareket etmiştir.

   Kapanış işlemleri aşamasında konuyla ilgili bir duyuru daha yapılacaktır.

https://www.kap.org.tr/Bildirim/670032


Etiketler; #aefes
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.