20 ARALIK GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ŞİRKETLERDEN DERLENEN ÖNEMLİ HABERLER

20 ARALIK GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
20 Aralık 2019 Cuma 08:50

·

ATSYH

Şirket Yönetim Kurulu tarafından16/12//2019 tarihinde yapılmış olan toplantı sonucunda, Balkaney Gıda Turizm Ticaret A.Ş.paylarının tamamını elinde bulunduran pay sahibi YASİN KARPUZ  ile şirket adına pay devri sözleşmesi imzalanarak,Balkaney Gıda Turizm Ticaret A.Ş.’nin 500 paya karşılık gelen toplam itibari değeri 50.000.00 TL olan paylarının tamamının 50.000 TL bedelle ve bu bedelin peşin ve nakit ödenmesi suretiyle şirket ATLANTİS YATIRIM HOLDİNG A.Ş.adına satın alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir. 19/12/2019 tarihi itibariyle karar tescil ettirilmiştir.

·

BIMAS

Yönetim Kurulu 19.12.2019 tarihinde aldığı karara istinaden, Şirketin yurtdışı yatırımları  kapsamında daha verimli bir organizasyon yapısına ulaşmak için Türk kanunlarına uygun olarak 8.000.000-TL sermayeli tek pay sahibinin Şirketin olacağı, tek ortaklı bir anonim şirket kurulmasına, şirketin kuruluşuna ve tesciline ilişkin her türlü yasal işlemin takibi için İcra Kurulu Üyesi ve CFO Haluk Dortluoğlu’nun yetkilendirilmesine karar vermiştir.

·

DERAS

2019/34 sayılı Yönetim Kurulu kararınca şirket aktiflerinde bulunan yatırım amaçlı gayrimenkullerin satılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla Çanakkale ili Gelibolu ilçesinde bulunan mesken vasıflı gayrimenkul 310.000 TL değerle Oğuz UĞRAŞ’a satılmıştır. Oluşan 128.000 TL gayrimenkul satış karının nasıl değerlendirileceğine Yönetim Kurulu daha sonra karar verecektir.

·

DESA

Desa Deri ile Miatex- Group İlhami Demiroğlu arasında Arnavutluk’ta mağaza açılmasını içeren  bir Franchise sözleşmesine istinaden ikinci mağaza Arnavutluk ‘un başkenti Tiran şehrinde Toptani shopping Center’de açılmıştır.

·

EKGYO

Şirket projelerinden İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’nde (Büyükyalı İstanbul), 774 Ada 83 Parsel A, B, C, D, E, F, G, H, I, J Bloklar ile 774 ada 73 Parsel K Blok Konut, Ticaret, Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin kısmi geçici kabulü yapılmış olup kısmi Geçici Kabul Tutanağı 17.12.2019 tarihinde onaylanmıştır.

·

GOODY

The Goodyear Tire & Rubber Company, şirket ile arasındaki Teknik Destek ve Lisans Sözleşmelerine istinaden 2010-2017 yılları arasında ödenen lisans bedellerinin bir kısmını ilgili faizleri ile birlikte, şirkete geri ödeyecektir. Bu bağlamda, Goodyear Tire & Rubber Company tarafından vergi öncesi tutar olarak 198,946,320-TL, 2019 yılı Aralık ayı içinde şirket hesabına yatırılacaktır.

·

INFO

Şirketin 18.12.2019 tarihli yönetim kurulu kararı kapsamında yurtiçinde nitelikli yatırımcılara halka arz edilmeksizin 100.000.000 TL tutarına kadar borçlanma aracı ihracı için ihraç belgesinin onaylanması amacıyla bugün (19.12.2019) Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

·

KERVN

Şirketin en büyük riski olan ve kreditör AArel Bank’ın yaklaşık 86.000.000 Euro’ya tekabül eden alacağın. 02.12.2019 tarihinde Antalya 16. Noterliğinin 26.11.2019 tarih, 30964 yevmiye numarası ile Galeri Kristal Tur. İnş. Paz. Ve Tic. A.Ş’ye devir ve temlik edildiği pay sahiplerine duyurulmuştu. Temlik alacaklısı ile söz konusu borcun yapılandırılması ve tasfiyesi için görüşmelere başlanmıştır. 

·

OYLUM

Şirketin önceki açıklamalarında belirttiği üzere BİM marketler zinciri ile ticari hacmimizi büyütmeye yönelik çalışmalar kapsamında Oylum markalı gofretlerin Türkiye genelindeki tüm mağazalarda afiş çalışmasıyla satışı konusunda anlaşma sağlanmıştır. BİM’den gelen siparişler doğrultusunda bu ürünlerin ilk sevkiyatları 19 Aralık 2019 tarihi itibariyle yapılmıştır. İlerleyen dönemlerde bu işbirliğinin Şirketin mali verilerine olumlu katkısı beklenmektedir.

·

PAPIL

Şirket Yönetim Kurulu’nun 11.12.2019 tarihli kararı doğrultusunda, sermaye artırım işlemlerinin tamamlandığının Sermaye Piyasası Kurulu’na (“Kurul”) bildirilmesi ve Şirket Esas Sözleşmesi’nin “Sermaye ve Paylar” başlıklı 6 ncı maddesinin işbu açıklamaya ekli yeni şekline ilişkin uygun görüş alınması amacıyla 19.12.2019 tarihinde Kurul’a başvuruda bulunulmuştur. Kurul’un uygun görüşü üzerine Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde gerekli tescil ve ilan işlemleri gerçekleştirilecektir.

·

PGSUS

Yönetim Kurulu tarafından 2012 Airbus Siparişi* kapsamında Ocak – Aralık 2020 döneminde teslimi planlanan 11 adet Airbus A320neo ve 5 adet Airbus A321neo uçağın finansmanının finansal kiralama yöntemiyle sağlanmasına karar verilmiştir. Finansmana konu uçaklar için finansman yöntem ve koşulları ve finansman sağlanacak kurumlar uçakların tamamı için veya bir veya birkaç uçaklık kısımları için teklif toplama ve değerlendirme yöntemiyle Şirket yönetimi tarafından belirlenecek ve finansman ile ilgili gelişmeler Şirketin Finansal Raporlarında finansal araçlar / finansal kiralama borçları bölümünde yatırımcıların bilgisine sunulacaktır. 2012 Airbus Siparişi Şirketin 2012 yılında vermiş olduğu ve 2017 yılında opsiyon konusu uçakları kesin siparişe çevirmiş olduğu 57 adet A320neo ve 43 adet A31neo tipi uçaktan oluşan 100 uçaklık Airbus Siparişini ifade etmektedir.

·

RTALB

Şirket Yönetim Kurulu, sermayesinin %55’ine sahip olduğu  A1 Yaşam Bilimleri İlaç Tanı Biyoteknoloji ve San. A.Ş. İsimli  600.000 TL sermayeli bir şirket kurulmasına karar vermiştir. Bu kapsamda “A1 Yaşam Bilimleri İlaç Tanı Biyoteknoloji ve San. A.Ş.” nin tescil işlemleri tamamlanmıştır. 

·

VESTL

JCR-Eurasia Rating, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’yi, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek, Uzun ve Kısa Vadeli Ulusal Notlarını “A (Trk)” ve “A-1 (Trk)” olarak, görünümlerini ise “Stabil” olarak belirlemiştir. Ayrıca Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarını ülke tavanı olan ‘BBB-‘ olarak, görünümlerini ise ‘Negatif’ olarak belirlemiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.