Ülkeler Niçin Enflasyon Ekonomi Politikası Uygular?

Temelde ekonomi sorunu olmayan enflasyon yalnızca sorunların habercisidir. Herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan enflasyon, arz-talep dengesizliğinin göstergesidir. En kısa tanımı ile paranın değer kaybetmesi olan enflasyon, paralı alışverişin başlamasından beri insanoğlunun hayatındadır.

Ülkeler Niçin Enflasyon Ekonomi Politikası Uygular?
02 Ağustos 2017 Çarşamba 22:45

Ülkeler çeşitli nedenlere bağlı olarak enflasyon politikaları uygulamaktadır. Bunun başlıca üç nedeni bulunmaktadır;

Enflasyonun Tasarruf Ve Yatırım Eğilimlerine Olumlu Etkisi

Enflasyonun tasarruf ve yatırım eğilimleri üzerinde olumlu etki yapması yalnızca bir beklentidir. Bir nevi ekonomik strateji uygulamasıdır. Gelişmekte olan ülkelerin fakirliğinin önüne geçilmesi için tasarrufa ihtiyaçları bulunmaktadır. Demokratik toplumlarda tasarruflarının arttırılması için ilk olarak yapılması gereken, tasarruf eğilimi yüksek olan kesimin milli gelirden daha fazla pay almasını sağlamaktır.

Vatandaşın oldukça korktuğu enflasyon ılımlı düzeyde olsa dahi gelir dağılımları arasında farklılıklara neden olmaktadır. Bu durum ülkenin tasarruf eğilimleri yükseltmiş olur. söz konusu mekanizmanın işleyebilmesi için enflasyonun ılımlı düzeyde kalması gerekmektedir. Dolayısıyla halkın da bu bilince sahip olması şarttır.

Enflasyonun Girişimcilere Etkileri

Artan fiyatlar piyasa koşullarının canlı tutulmasını sağlamaktadır. Enflasyon buna bağlı olarak yalnızca girişimciye yatırım için kaynak aktarımından daha fazlasını ifade etmektedir. Piyasada canlılığın sağlanması, yatırımcıları teşvik ederek ekonomik çarkın sağlıklı şekilde dönmesini beraberinde getirmektedir. Ancak bunların gerçekleşebilmesi için enflasyonun şiddetlenmemesi ve ılımlı düzeyde kalması önemlidir. Bu noktada devlet politikaları kritik derecede önem arz etmektedir.

Enflasyonun Borç Stoku Üzerine Beklenen Etkileri

Gelişmekte olan ülkelerin bütçe açıkları her zaman yüksek olmaktadır. Gelişme aşaması söz konusu olduğundan yapılması gereken çok fazla yatırım bulunmaktadır. Bu durum bütçe açıklarını beraberinde getirmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler enflasyonu ılımlı düzeyde tutmaya çalışarak borç stoku üzerinde olumlu etkiler beklemektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.