Tüm yönleriyle icradan oto alımı

“Ağlayanın malı gülene hayır getirmez” sözü icra daireleri için geçerli değil. İcra ihalelerine girmeniz, ağlayanı daha az ağlatır; çünkü icradaki malın değeri sizin katılımınızla artar. Hayallerinizdeki lüks oto belki bir icra dairesinde sizi bekliyor. İşte tüm ayrıntılarıyla icrada otomobil alma yöntemleri…

Tüm yönleriyle icradan oto alımı
Ayşe Eda
Ayşe Eda
28 Ağustos 2019 Çarşamba 13:42

İcra ihalelerinden icralık araç almak, sağladığı avantajlar ve satın alınan malın güvenliği konusunda verilen devlet güvencesi ile 2.el otomobil alımlarından dahi daha sağlıklı bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

İhaleler, yediemin otoparkında, icra müdürü, yediemin otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis eşiğinde gerçekleşiyor. İhalelerin gerçekleştiği alan 24 saat kameralarla izlenmektedir. İhalelerin güvenliği tamamen devletin sorumluluğu altındadır.

Satışın gerçekleşmesinden sonra, araç teslim alınırken; daha önceki bilgilerin dışında herhangi bir eksik, arıza ya da beklenmedik bir masraf gösterilmesi halinde kişi dilerse davanın feshini isteyerek satışı iptal edebilmektedir.

Özellikle çok fazla bahsi geçen “ihale mafyası” tabirinin, icra ihaleleri için geçerli olmadığını söylenebilir. İhaleler kamera ile izlenir ve devlet görevlileri tarafından yönetilir. O an gerçekleşecek en küçük bir şüphe uyandırıcı gelişme, yetkililere bildirilmesi halinde ihaleyi ertelemeye kadar gidebilecek sonuçlar doğurur.

İhaleler, tellal'ın “Sattım, Satıyorum” cümlesi ile sonlanır. Bu aşamadan sonra yapılması gereken ve bedeli önceden belirlenen resmi harç ve bedeller ödenerek aracınıza sahip olursunuz. Ancak şayet araçta, resmi dokümanlarda yer almayan, eksik ya da yanlış bir durum tespit edilmesi ve resmi mercileri bildirilmesi halinde davanın feshini istenebilir.

Bu gibi durumlarda, ödenen tüm tutarlar 7 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir. Oluşabilecek kötü bir senaryoda, para iadesinde resmi nedenlerle bir gecikme yaşanırsa, devlet içerdeki paranıza faiz işletecektir. Yani dava için yatırılan tüm harç ve bedeller hiçbir değer kaybına uğramayacaktır.

İKİNCİ İHALEDE EN UCUZ OTOMOBİLİ ALABİLİRSİNİZ

İhaleye katılmadan önce icra müdürlükleri, katılımcılardan teminat talep etmektedirler. Bu teminat miktarı ihalenin bedeline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 40 bin liralık bir ihaleden bahsediyorsak, ortalama 2 bin TL katılım bedeli olmaktadır. Harici olarak ihalelerde satışa sunulan icralık arabalar piyasa değerinin altında bir değere satışa sunulmaktadır.

Ancak bu demek değildir ki, ihaleyi piyasa değerinin altında bir fiyatla sonlanacak ve siz ucuza araç sahibi olmuş olacaksınız. Bu durum tamamen katılımcıların ihaledeki durumlarına göre değişiklik göstermektedir. İhaleye katılım bedeli verildiği için kuşkusuz, ihaleye her katılan birey ihaleyi kazanmak için uğraşacaktır. Bu durumda ihale beklenenin üstünde bir rakama da son bulabilecekken, daha düşük rakamlarda da bitebilmektedir. Ancak iyi bir ihaleye katılırsanız icradan araba almak tabiki mantıklıdır. Bu kıyası kendinizin yapması gerekmektedir.

İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60’ı gibi bir bedelli araç satışa sunulur. Şayet araç bu ihalede satılmazsa, ikinci ihalede fiyatta indirime gidilir ve %40 gibi bir bedelle satılmaya çalışılır.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcralık arabalar, icra müdürlükleri tarafından yapılan ihaleler sonucunda satılmaktadır. Öncelikle buradan ilgili icra müdürlüğünün ilan ettiği dosyanın numarasını not alın.

  • İhale şartnamesinde bulunan bilgileri unutmayın ve istenen belgeleri tamamlayın.
  • İhalelere katılmadan önce icra müdürlükleri teminat istemektedir. Bu teminatı hazır edin.
  • Çoğu icra müdürlüğü ihaleleri 5 gün ara ile 2 kez gerçekleştirmektedir. Buradaki amaç ilk ihale tarihinde mal satılmazsa ikinci bir ihale tarihi açmaktır.
  • İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60’ı gibi bir bedelli araç satışa sunulur. Şayet araç bu ihalede satılmazsa, ikinci ihalede fiyatta indirime gidilir ve %40 gibi bir bedelle satılmaya çalışılır.
  • Şayet aradığınız özellik ve fiyatlarda bir araç buldunuz ve bunun ihalesine katılarak aracı satın almak istiyorsanız, öncelikle muhakkak aracı bizzat görün ve ihale detayları ile arasında bir fark var mı kontrol edin. Bu araçlar yediemin depoları olarak bilinen oto parklarda tutulmaktadır.
  • İhalelerin açık arttırma yöntemi ile yapıldığını unutmayın, sunulan teklifleri gözlemleyin, değerinin üzerinde verilmiş olan tekliflere şüphe ile yaklaşın.
  • İhaleye sunulmuş olan icralık arabanın devlete herhangi bir borcu olup olmadığını öğrenin.
  • KDV aracı satın alan kişi tarafından ödenmektedir.

Öncelikle teminat parası yine bahsettiğimiz üzere ihalenin değerine göre değişiklik göstermektedir. Bu teminat parası elden yatırılabileceği gibi Vakıfbank aracılığıyla yatırılarak dekontu da götürebilir. Şayet aracın ihalesini kazanırsanız, aracın ücretini de 10 gün içerisinde ödeyerek aracı satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ihale sonucunda aracı almadıysanız, bu teminat parasını geri alacaksınız. Şayet yanınızda nakit olarak bu parayı götürdüyseniz, ihale sonunda paranız geriye verilir. Fakat banka aracılığı ile bu işlemi yaptıysanız, teminat parası 1 ile 3 iş günü içerisinde hesabınıza geri yatmaktadır.

İcralık Araç Kaç Günde Teslim Edilir?

Ayrıca araç ihalesini kazansanız bile anında aracınıza atlayıp gidemezsiniz. Aracın üstündeki işlemleri hallederek, otoparktan çıkarmanız 15 günü bulmaktadır. Araç ihalesi size kaldıysa ihale sonunda çıkan miktarı 10 gün içinde ödemelisiniz. Şayet ödeme yapmadıysanız, teminat olarak vermiş olduğunuz paranın büyük kısmı yanmaktadır.

İcradan Araba Alma Şartları Nelerdir?

İcradan arama satın almak için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız haricinde başka bir şart yoktur. Fakat uymanız gereken bazı prosedürler vardır. İhale teminatı vermek, ihale katılım formu doldurmak bu uymanız gereken prosedürlerdir.

İcradan Alınan Aracın Masrafları

Vermiş olduğunuz teklif harici ticari araçlarda %18, binek araçlarda da %1 KDV ödersiniz. Bunun dışında da 150-200 TL gibi bir miktar da damga vergisi ödersiniz. Satın alınan bu araçların genellikle anahtarları ve ruhsatları bulunmamaktadır. Yeniden ruhsat çıkarmak için aracı satın almanızın ardından muayeneye sokmanız gerekmektedir. Muayene cezalıysa bile cezası hariç muayeneyi siz ödersiniz. Tellaliye, Otopark, mtv gibi diğer bütün masraflar borçlunun parasından kesilmektedir, sizinle bir alakası yoktur.

İcradan Araç Almanın Riskleri Nelerdir?

İcradan araç almak taşınmaz almaktan daha risklidir. Araç memur tarafından otoparka bırakıldığında şartnameye ne durumda olduğu yazılır. Bunu dilerseniz cüzzi bir miktar ödeyerek ihaleden önce icra müdürlüğünden alabilirsiniz. Araç otoparkta kaldığı sürece, aracın başına çeşitli olaylar gelebilir. Parça çalınması, aracın çizilmesi gibi çeşitli sebepler olabilir ki otoparkçılar bu konuda hiçbir zaman garanti vermezler. Bu sebepten dolayı aracı almadan önce kesinlikle kontrol edilmelidir. Harici olarak satışlar tamamen devlet kontrolünde gerçekleştiği için başka bir riski bulunmamaktadır.

İşte çok ucuza ihalesi sonuçlanan arabalar

Mercedes C180 2014 modelMuhammen bedel 160 bin liraİhale başlangıç bedeli 85 bin liraVerilen teklif 100 bin lira

BMW 5 Serisi 2011 modelMuhammen bedeli 170 bin liraİhale başlangıç bedeli 85 bin 250 liraVerilen teklif 111 bin lira

Mercedes C200d 2017 modelMuhammen bedeli 200 bin liraİhale başlangıç bedeli 100 bin 500 liraVerilen teklif 100 bin 600 lira

Renault Megane 2011 modelMuhammen bedel 30 bin liraİhale başlangıç bedeli 16 bin liraSon teklif 21 bin lira

Renault Fluence 2012 modelMuhammen bedel 53 bin liraİhale başlangıç bedeli 28 bin liraVerilen teklif 45 bin 500 lira

Wolkswagen Gold 2016 modelMuhammen bedeli 95 bin liraİhale başlangıç bedeli 47 bin 500 liraVerilen teklif 60 bin lira

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metehan Kayacı - 6 ay önce
Icra ve iflas kanununa göre tasinirlarin satış bedeli ihale gününün tamamlandığı gün de iş saati bitimine kadar ödenmesi gerektiği ancak 7 günü geçmemek üzere icra müdürleri tarafından muhlet verilebileceği kanunda yazıyor siz neye dayanarak 10 gün icerisinde ödeyerek sahip olabilirsiniz diyorsunuz merak ediyorum ?
Avatar
ahmet yurt - 2 ay önce
Muayene cezalıysa bile cezası hariç muayeneyi siz ödersiniz. demişsiniz yanlış bilgi veriyorsunuz işin doğrusu; Aracın tüm muayene parası (cezası dahil) siz ödersiniz.
İcra yolu ile satılan araçlardan tahsil edilen gecikme ücretleri 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 17/04/2012 tarih ve 042178 sayılı yazısında yer alan açıklamalara göre tahsil edilmektedir.İcra Dairelerinden alınan araçların satın alınmadan önceki son muayene tarihinin belgelendirilememesi halinde araç muayenelerinde gecikme bedeli alınmaktadır.