Şirketlerin dağıtmadığı kârlarına vergi geliyor. Bedelsiz verme potansiyeli yüksek hisseler hareketlendi

Geçtiğimiz cuma günü Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yaptığı açıklamaya göre, dağıtılmayan şirket karlarına, bu karları üzerinden %1 vergi getiriliyor. Bu bağlamda bedelsiz verme potansiyeli yüksek hisselerde hareketlilik yaşanıyor.

Şirketlerin dağıtmadığı kârlarına vergi geliyor. Bedelsiz verme potansiyeli yüksek hisseler hareketlendi
30 Eylül 2017 Cumartesi 16:15

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yapmış olduğu açıklamalar neticesinde kar dağıtmayan şirketler kar dğaıtımına yönelebilirler. Bu bağlamda bedelsiz sermaye artırımı nedir, bedelsiz sermaye artırımı yapabilecek şirketler hangileridir gibi sorulara sizler için cevap aradık.

Borsa beklentileri satın almak kavramından geçiyor ise eğer bedelsiz sermaye arttırımı (bedelsiz bölünebilecek) potansiyeli yüksek olan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmakta bir nevi beklenti satın almaktır. Sizler için yaptığımız araştırmalar sonucunda 2017 2018 2019 2020 seneleri arasında Yüksek bedelsiz sermaye arttırımı yapabilecek sermaye arttırımı potansiyeli yüksek yani yüksek oranda bedelsiz bölünebilecek sermayesi Özsermayesine göre Çok düşük kalmış hisse senetlerini araştırdık. Bu şekilde bir Beklentiye yatırım yapılmadan önce Bilmeniz gerekenler başlıca kurallar vardır. ilk önce Ne için yatırım yaptığınızı bileceksiniz Yani Bedelsiz sermaye arttırımı nedir. Sonrasında ise Yakın zamanlarda eskiye dair örnekleri araştıracaksınızki yaptığınız yatırımdaki beklentinizi oluşturun. Hisselere yüksek bedelsiz açıklamasında sonra neden talep gelir Bu talep sermaye arttırımı bittikten sonra neden düşer buda satış yapacağınız zaman sizler için gerekli olan bir bilgidir.

Bedelsiz Sermaye Artırımı nedir ?

Bir şirketin; iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü)  kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılığı çıkardığı hisse senetlerini, herhangi bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelsiz sermaye artırımı” ya da “hisse bölünmesi” denir. Hissedarların bedelsiz hisse senedi alma haklarının herhangi bir süre sınırlaması yoktur.

Bedelsiz sermaye artırımı kısaca , bir şirketin kendi iç kaynakları (emisyon primi,yeniden değerlenme,kar yedekleri,duran varlık karları,temettüler) kullanarak sermayesini belirli bir oranda artırmaktır. Bu sermaye artırımında ortaklardan herhangi bir bedel alınmadan ellerindeki hisse oranında yeni hisse yani pay verilmesidir.

Yakın zamanda Yüksek oranda sermaye arttırımı yapmış hisseler

Büyük oranlı sermaye artırımlarında genellikle hissslerde sert yükselişler yaşanmıştır. Son büyük sermaye artırım başvurusu Goodyear (GOODY) tarafından yapılmış ve hisseler dört günde  % 90.00 oranında yükseliş yaşadı . Daha önceleri Brisa ve Netaş hisselerinde de büyük oranlı bedelsiz sermaye artırımları olmuş ve hisselerde büyük yükselişler görülmüştü.

Bedelsiz Sermaye arttırımı yapan hisselere neden Talep Gelir ?

Bu listede bulunan hisselerin ödenmiş sermaye/öz kaynak oranı nedeniyle çok yüksek bedelsiz imkanları var. Bunları ne zaman verirler? Bu sene verirler mi bilemem. Ama çok uzun zamandır vermedikleri malum. Ayrıca, her nedense yüksek bedelsiz vermeye kalkınca hisselerde önceki tecrübelere göre yükseliş yaşadıklarına şahit oluyoruz. Ama aslında bedelsiz potansiyelleri hisselerin bilançolarının içinde oldukları için ek bir özellik değildir. Artan sermaye ve hisse oranında hisse fiyatı düşeceği için elde tutulan toplam varlıkta bedelsiz bölünme öncesine göre bir değişim olmaz. Hatta yüksek bedelsiz verilmesi halinde dolaşımdaki hisse adeti artacağı için, sonrasında fiyat üzerinde olumsuz baskı yaratabilir. Halbuki bedelli sermaye artırımı şirketin öz kaynaklarının daha da artmasına imkan sağlar. Ama bedelli değil, bedelsiz artırım yatırımcılar için daha cazip algılanıyor. Yüksek bedelsiz öncesinde yükselen bir çok hissenin, bölünme sonrasında ciddi realizelere uğradıkları da çok rastlanılan bir tecrübedir. Bunun yanı sıra, bedelsiz potansiyelleri yıl sonu bilançolardan sonra genelde gündeme gelir. Bu nedenle de Aralık ayı bu beklentilerin satın alınmaya başlanıldığı yoğunlaştığı aydır. Bu uyarıları yapıp,sizlerden gelen istek üzerine ilk aklıma gelen listeyi sizlerle paylaşıyorum.

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama nasıl yapılır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplamayı bir örnekle açıklayabiliriz:

Diyelim ki; AB şirketi Genel Kurul’da %100 bedelsiz sermaye artırım kararı aldı. Şirketin mevcut ödenmiş sermayesi 10 milyon TL olsun. Hisse senedi sayısı da 10 milyon adet ve piyasadaki hisse senedi fiyatı 4 TL olsun. Bu durumda mevcut piyasa değeri 40 milyon TL’dir

Şirket %100 bedelsiz sermaye artırımı yaptığı için ödenmiş sermayesi 20 milyon TL’ye çıkacaktır.

10 milyon TL’lik ödenmiş sermaye 10 milyon adet hisse senedine denk geldiği için, ödenmiş sermaye 20 milyon TL’ye çıkınca hisse senedi sayısı da 20 milyon adete çıkacaktır. (sermayedeki 1 TL 1 hisse senedine denk geldiği için, yani 10 milyon TL / 10 milyon hisse = 1 TL)

Şirketin bedelsiz sermaye artırımı yaparken, temettü dağıtmadığını ve bedelli sermaye artırımı yapmadığını varsayıyoruz.

Bu bilgiler ışığında, bedelsiz sermaye artırımı sonucunda şirketin hisse senedinin yeni piyasa fiyatını hesaplayalım. Formülümüz aşağıdaki gibidir:

Hisse senedi yeni fiyatı Şöyle belirlenir = (Hisse senedi eski fiyatı ) / (1 + Bedelsiz sermaye artırım oranı)

Formülle tüm değerleri yerine koyarsak;

Hisse senedi yeni fiyatı = 4  / (1+ 0 + 1) = 2 TL

Görüldüğü gibi; %100 bedelsiz sermaye artırımı sonucunda, şirketin ödenmiş sermayesi iki katına çıkarken, hisse senedi fiyatı yarıya iniyor. Fakat şirketin toplam piyasa değerinde bir değişiklik olmuyor.

Bedelsiz sermaye arttırımı yapabilecek 22 hissenin listesi aşağıdaki gibidir ;

EGEEN Ege endüstri

CMENT Çimentaş

CMBTN Çimbeton

KARTN KARTONSAN

KONYA KONYA ÇİMENTO

KENT Kent GIDA

TUPRS TÜPRAŞ RAFİNERİLERİ

ERBOS ERBOSAN ERCİYES BORU

MAALT Marmaris altın yunus

Asuzu Anadolu ISUZU

OTKAR Otokar

ECZYT Eczacıbaşı yatırım

ALKİM ALKİM KİMYA

KNFRT KONFURT gıda içecek

BFREN BoshFren sistemleri

ALCAR Alarko Carrier

ALGYO Alarko Gayrimenkul Yatırım ortaklığı

GOLTS Göltaş Göller bölgesi Çimento

EGGUB Ege Gübre

KERVT Kerevitaş Gıda

YAZIC Yazıcı Holding

BRYAT Borusan yatırım

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Escom - 3 yıl önce
Galip ağa escom a bi el at

Halil ibrahim özer bizi duman etti

Devede kulak 5 milyon lot alım yaz tavana halil ibo hizaya gelsin

Yalvarıyom sana duy sesimi üstad
Avatar
mustafa arıtaşı - 4 ay önce
Yapıkıredibanlası akenrjiyi koc holdingin bünyesine katsın alacağını kurtarsın