İZOCAM, Borsadan çıkma kararı alması, şirketi nasıl etkiler

İzocam, haziran ayında BİST'ten çıkma kararı alıp SPK'ya başvuru yaptı. İzocam Yönetim Kurulu Üyesi Doruk Özcan, "Yatırımcı çıkacak karara güvenmeli” mesajını veriyor. Şirket, yıl sonuna kadar ihracatın ve yeni ürünlerin cirodaki payını artırmayı hedefliyor.

İZOCAM, Borsadan çıkma kararı alması, şirketi nasıl etkiler
29 Temmuz 2019 Pazartesi 18:23

"Çıkacak karara yatırımcı güvenmeli"

Yalitim sektörünün önde gelen markalanndan biri olan Izocam, haziran ayı içinde borsa kotundan çıkmak için SPK'ya başvuru yapmış ve bu gelişme BIST yatinmcılar için merak konusu olmuştu. "Yatinmci çıkacak karara güvenmeli" mesajını veren Izocam Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Doruk Özcan ile şirketi ve gelecek planlarını konuştuk. Kararın şirketin ana hissedarı Izocam Holding'e ait olduğunu aktaran Özcan şunlan söyledi:

BİST'ten çıkmak istiyorsunuz ve bunun için SPK'ya haziran ayında başvuru yapıldı. Neden böyle bir karar aldınız? Yatırımcılara mesajınız nedir?

Bu karar Izocam'ın sahibi olan Izocam Holding'in karan. Yatırımcı çıkacak karara güvenmeli. Borsa yatırımını uzun soluklu bir yatırım, o nedenle uzun vadeli bakmak gerek.

İzocam olarak 2019 yılı beklentileriniz neler? İhracat ve ciro hedefiniz nedir?

Şirketimiz 2019 yılının ilk üç aylık döneminde 7,5 milyon TL zarar açıkladı. İlk üç aylık dönemdeki zararın yaklaşık yüzde 30'luk kısmı sektörün daralması kay naklı. Geri kalanı da firin yenileme Net satış geliri 53 döneminde 45 gün boyunca ürün verememiz ve şirkette işçilerin sendikalaşmalarının yol açtığı işgücü maliyetindeki artıştan kaynaklandı. İkinci altı ay şirketimiz için ilk altı aydan daha iyi olur. Geçen yıl ile aynı ciroyu yakalayıp bir miktar yükseltme ve ihracatta 30 milyon dolara ulaşma hedefimiz var. 2018 yılında 587 milyon TL ciro ve 40'in üzerinde ülkeye 23,6 milyon dolarlık ihracat yaptık. Ayrıca yıl sonuna kadar ihracatımızı ve yeni ürünlerin cirodaki payını artırma hedefi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarınız olacak mı?
Türkiye pazarında yüzde 20'lik bir paya sahip olan Izocam, her yıl düzenli olarak 20-30 milyon TL'lik yatirim yapıyor. Önümüzdeki yil da 20-30 milyon TL seviyesinde yatırm yapılabilir. Özellikle inovatif ürünlere yönelik yatırımlara odaklandık. Bu yılın ilk üç aylık döneminde 3 milyon Euro yatırımla Dilovası'ndaki taşyünü tesisinde bulunan Doğa ill finnimizi yeniledik. Bugüne kadar 393 bin ton üretim yapan Doğall finnı gibi, Doğa Ill firini da üretkenliği ile Türkiye'nin düşük karbonlu kalkınmasına yardımcı olacak. Yeni fırın yatırımı ile daha iyi kalitede ürün daha güvenli ürün üretilmesini sağlayacak. 

Havalimanlarından AVM'lere toplu konutlara kadar Türkiye'nin en önemli projelerine ürünler sunup yalıtım danışmanlığı yapiyoruz. Hedefimizde sadece Türkiye'deki projeler yok. İhracat pazarlarımızdaki önemli projelere yalıtım danışmanlığı hizmeti ve yine yalıtımla ilgili her ihtiyaca uygun ürün ve çözümler sunuyoruz.
Yeni ürün geliştirme konusunda ne gibi çalışmalarınız var? Cironuzdan bunun için ne kadarlık pay ayırıyorsunuz?
Inovasyon çalışmalarına ve yeni ürün üretimine önem veren Izocam, cirosunun yüzde 15'lik kısmını yeni ürünlere yönelik AR-GE çalışmalarına ayırıyor. Geçen yıl altı yeni ürün geliştirip pazara sunduk. Dilovası, Eskişehir ve Tarsus'ta toplam 300 bin metrekare alanda sekiz fabrikamızda 20 imalat hatti bulunuyor. Şirketimiz toplamda 750 kişiye istihdam sağlıyor. Ürün gamımızda lojistikten, soğuk hava depolanna kadar farklı sektörlere özel yalıtım çözümleri bulunuyor. İzocam'ı sektördeki rakiplerinden ayrıştıran en önemli nokta ülkemizde ve dünyada yalıtım sektöründe yedi farklı ürünü aynı çatı altında üretebilen tek şirket konumunda olması. Ürün portföyümüzde camyünü, taşyünü, ekstrüde polistiren (Foamboard), ekspande polistiren (izopor ve İzopor Plus), kauçuk köpük (Izocamflex), polietilen köpük (Izocam PEflex), PU/PIR/Taşyünü yalıtımlı sandviç panel (Izocam Tekiz) ile trapez levha bulunuyor.
Yalıtım sektörü inşaattaki daralmadan nasıl etkileniyor? Sektörün büyümesi için neler yapılmali?
Yalıtım sektörü eski binaların yalitiminin devam etmesi nedeniyle inşaat sektöründeki daralmadan daha az etkileniyor. 2018 yılı itibariyle ülkemizdeki yalıtım pazar 16 milyon modüzeyinde. Yalıtım ürünlerinin kullanimini, nüfus ve mevcut konut stokumuz ile karşılaştırdığımızda pazar büyüklüğü olması gereken seviyenin gerisinde. Ülkemizde 2018 sonu itibariyle, 9,5 milyonun üzerindeki bina stokunun iyimser bir tahminle sadece yüzde 15,8'i TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları'na uygun olarak yalitilmiş durumda. Bu rakam 24,2 milyonun üzerindeki mevcut konutların adet olarak sadece yüzde 33'ünü kapsıyor. Mevcut durum, yalıtım sektörü açısından önemli bir potansiyel.
Ülkemizde kişi başına düşen yalıtım malzemesi tüketimi 0,2 m3, Avrupa'da 0,7 m3 seviyesinde. Yalltim sektörü Türkiye'de büyüme potansiyeline sahip. Türkiye'nin 2018 yılında 43 milyar dolar olan enerji ithalatı Türkiye'deki binaların yalitiminin yapılmasıyla birlikte ciddi oranda azaltılabilir. Bunun için yalıtım malzemelerinde KDV oranlannin düşürülmesi, insanların binalarını yalıtımlı hale getirebilmeleri için teşvik edilmeleri gerek. Özellikle katma değerli ürünlerin KDV teşviki kapsamına alınması bu ürünlerin satışına katkı sağlar.
Ekonomist dergisi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.