Bu hafta açıklanacak önemli veriler!

Bu hafta açıklancak yurt içinden ve yurt dışı piyasaları ilgilendiren önemli verileri. Piyasalar bu hafta hangi gelişmeleri takip edecek.

Bu hafta açıklanacak önemli veriler!
21 Temmuz 2019 Pazar 20:45

Yurt İçi Veri Takvimi

23 Temmuz Salı
10:00 Temmuz Tüketici Güven Endeksi
▪ Haziran ayında diğer güven endekslerinde olduğu gibi Tüketici Güveni endeksinde de bir miktar iyileşmenin olduğu görüldü. Bu çerçevede endeks 55,5 seviyesinden 57,7 seviyesine yükseliş gösterdi. Ancak halen oldukça zayıf bir yeri işaret etmeye devam etti.

25 Temmuz Perşembe
10:00 Temmuz Reel Sektör Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı
▪ Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi 102,5 olarak gerçekleşirken, Mayıs ayındaki 98,9 seviyesine önemli bir düşüş sergilemesi sonrasında, aylık %3,6 oranında iyileşme kaydetti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış reel kesim güven endeksine bakıldığında bir önceki ay 94,7’ye gerilemiş endeks seviyesinin 99,6 seviyesine yükseldiği dikkat çekti. (aylık %5,2 oranında artış). Haziran ayı verisi ile beraber çeyrek dönemli ortalamalara baktığımızda, 2Ç19 endeks seviyesinin 1Ç19 endeks seviyesinin bir miktar üzerinde olduğu görülüyor. (çeyrek dönemli artış %0,9)
▪ Kapasite Kullanım Oranına bakıldığında yükselişin devam ettiği ve Mayıs’taki %76,3 seviyesinden Haziran ayında %77,1 seviyesine yükselişin yaşadığı görülüyor. Aynı yükselişin mevsimsel etkilerden arındırılmış seride de kendini gösterdiği bu çerçevede %76,1 seviyesinden %76,6 seviyesine yükseliş kaydettiği anlaşılıyor.
14:00 Para Politikası Kurulu toplantısı
▪ PPK toplantısında politika faizinde 250 baz puan indirim bekliyoruz. Piyasa medyan beklentinin de bu yönde olduğu görülüyor. Beklenti aralığının ise geniş bir yeri işaret etmekte olduğu dikkat çekiyor. Buna göre faiz indirimi beklentilerinin 100-500 baz puan aralığında çeşitlendiğini de belirtmek gerekir.
▪ Yılsonuna kadar faiz indirimi beklentimizi de yakın dönemde 400 baz puandan 600 baz puana revize ettik. Söz konusu tahminin yine medyan beklentiler doğrultusunda olduğu takip ediliyor.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (12-19 Temmuz)
▪ 12 Temmuz itibariyle, hisse senedi piyasasında yılbaşından beri bakıldığında net giriş 0,87 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasası tarafında ise yılbaşından beri net çıkış 2,4 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11,4. (Yılbaşında %15,3 idi).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (12-19 Temmuz)
▪ 5-12 Temmuz’da yerleşiklerin DTH hesaplarında 0,2 milyar dolar artış görüldü. (bankalararası hariç, parite etkisinden arındırılmış) Hane halkının uzun döviz pozisyonlarını arttırmaya devam ettiği (350 milyon dolar) takip edilirken, kurumların DTH’larında düşüş sürdü (150 milyon dolar) Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 25,4 milyar dolar’a ulaştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.