Yataş (YATAS) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi

Yataş (YATAS) hissesi ile alakalı son analiz, sosyal medya paylaşım, haber ve yorumlarını ayrıca geçmişe dönük tüm yorum ve grafik bilgilerini aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu başlık altında borsa uzmanlarının, borsa fenomenlerinin ve aracı kurumların Yataş (YATAS) hisse senedi ile ilgili yayınladıkları bütün yorum, grafik, analiz ve öngörülerini geçmişe yönelik ve güncel olarak bulabilirsiniz.

Yataş (YATAS) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi
04 Ekim 2018 Perşembe 10:11

Gedik Yatırım Ziyaret Notu

Satışlar ve fiyatlar: 1Y18’de satış miktarı %3,9, satış gelirleri % 23,1 oranında artmıştır. Mağaza trafiğindeki %7,8’lik büyüme ve %3,9’luk satış çevrim oranının yanı sıra birebir büyüme %14’tü. Geçen yılın önemli bir bölümünde sektörü destekleyen KDV indirimi kaynaklı yüksek baza karşın bu rakamların oldukça etkileyici olduğunu düşünmekteyiz. İktisadi faaliyetteki yavaşlamanın etkisiyle şirket yönetimi yılın geri kalan bölümünde önemli bir yavaşlama öngörmekte. Ancak, satış geliri tarafındaki momentum ağustos (yıldan yıla +%18) ve eylül (yıldan yıla +%25) ayında güçlü kalmaya devam etti. Yıl başından bu yana fiyatlar % 25 (maliyetlerdeki artışın altında) artmış olsa da, şirket, 4Ç18’de beklenen yavaşlama nedeniyle yıllık satış geliri tahmininin (TL1,000m)  yaklaşık %5 gerisinde kalınmasını beklemekte. Sene başından itibaren 45 mağaza açan şirket, bu rakamın yılsonunda 80’in altında olmasını beklemekte, ki bu da 110 seviyesindeki yıllık tahminin altında (2017 yılı toplam mağaza sayısı: 327). İhracat: Satışlar içinde ihracatın payı %7 olup 352 bin metrekarelik toplam satış alanının %14’ü yurtdışında bulunmakta. Şirket, 2020 yılında ihracatın satışlar içindeki payını %20-25’e çıkarmayı ve böylelikle YP maliyetler için doğal bir risk yönetim (hedge) mekanizması yaratabilmeyi hedeflemekte. Şirket yönetimi, ana hedefleri Almanya’da 1,5 milyar euroluk açık pazar olduğunu düşünmekte. 1Y18’de satış alanına 5,665 metrekare ilâve eden şirket bu yıl satış alanını %50 artırmayı planlamakta. Uluslararası yatırım maliyetlerinin %50’lik kısmı Türk hükümetinin Turquality Destek Programı tarafından desteklenmekte.

Marjlar ve nakit akışı gelişimi: Ekonomik koşullardaki zorluklara karşın kâr odaklı olan şirket yönetimi fiyatları aşağı çekmeye sıcak bakmamakta. Yine de, 2Y18’de özellikle de 4Ç18’de marjların daralması beklenmekte. Ham maddelerin %30’u dövize endeksli. Diğer taraftan, TL’ye endeksli maliyetlerin önemli bir bölümü de ağustostan bu yana artış gösterdi. Bu doğrultuda, şirket yönetimi yıl sonunda FAVÖK marjının %12,5 olmasını beklemekte (Yıllık Yönlendirme:%14,5 1Y18: %13,8). Bu da 2Y18’deki ortalama marjın %11 civarında oluşmasının beklendiği anlamına gelmekte. Şirketin maliyetlerden tasarruf atmek maksadıyla bazı materyaller için nakit ödemeye başlaması nedeniyle 2Y18’de nakit akışında bir miktar bozulma görülebilir.

Yatırımlar: Yeni yüksek sezon (Mart 2019) öncesi operasyonel hâle gelecek olan 26 milyon TL maliyetli üretim tesisiyle birlikte Divan markası altında düşük bir segmente (marj değil) girme stratejisi gerçekleştirilecek.

Sonuç: Yataş’ın normalleşen iş artamında %25 satış büyümesi ve %35-40 civarında ÖVK yaratma potansiyeli taşıdığını; düşük borçlulukla ve hissedarlarına değer katma odaklı yönetim anlayışıyla iyi bir şekilde konumlandığını düşünüyoruz. Ancak, ekonomideki zorluklar nedeniyle marjlar ve nakit yaratma açısından yakın dönemde şirketin bazı zorluklarla karşılaşması oldukça olası. 2018 tahminleri üzerinden 5,3x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmekte olan YATAS hisselerinin pahalı olmadığını değerlendirmekteyiz. Kısa vadede önemli bir katalizörü bulunmayan şirket hisselerinin, ekonomide normalleşmenin gözlenmeye başlamasıyla birlikte öncelikli tercihler arasına alınabileceğini düşünmekteyiz.   

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.