VESTL, KCHOL, VAKBN, HALKB, EREGL, IZMDC hisse analizi

VESTEL, HALKBANK, EREĞLİ, VAKIFBANK,İZMİR DEMİRÇELİK, KOÇ HOLDİNG HİSSELERİNİN ANALİZİ

VESTL, KCHOL, VAKBN, HALKB, EREGL, IZMDC hisse analizi
Ayşe Eda
Ayşe Eda
09 Kasım 2019 Cumartesi 15:47

VESTEL

Vestel Elektronik (VESTL) 2019 yılı 3. çeyrek konsolide bilançosunu açıkladı.

 Vestel Elektronik'in dokuz aylık bilançoda yüksek kar açıklaması borsa yatırımcılarının dikkatini bu hisseye yöneltti. 

Şirketin açıklanan verilere göre 3. çeyrek net karı 113.478.000 TL oldu. Böylelikle Vestel, yılın ilk 9 ayında 148.956.000 TL net kara ulaşmış oldu.

Buna göre şirketin 9 aylık net karı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 167 oranında artmış oldu. Bu durum hisse fiyat düzeyine olumlu yansıdı. 

Haftalık en yüksek 11.24'ü gören gören hisse, son işlem gününü 10.84'ten kapattı.

VESTL, son bir yılda 14.57'yi görürken, en düşük 5.25'i gördü. 

Geçen haftadaki VESTL yükselişinin sürekli olup olmayacağı soru işaretleri barındırmakta. 

Yıllık bazda en yüksek değer ile en düşük değer arasında önemli fark bulunan VESTL hissesine yatırımcıların dikkatli yaklaşması gerekiyor. 

Zorlu Grubu, özellikle tekstil ihracatıyla büyüyen ve elektronik, beyaz eşya, AVM ve enerji sektörlerinde yatırımları olan güçlü bir grup. 

VESTL hissesi, Zorlu grubunun ekonomik gücüyel paralel bulunmuyor. 

İZMİR DEMİRÇELİK

izmir Demir Çelik'in 2019 3. çeyrek  net dönem zararı 2018'in aynı dönemine göre döneme göre azaldı. 

Bu veriyi kullanan borsa yatırımcıları hisse fiyatını yükselttiler. 

İzmir Demir Çelik'in 2019 yılı dokuz aylık (3. çeyrek) net dönem zararı 371.993.833 TL olarak açıklandı.

Şirketin önceki dönem zararı 611.097.950 TL seviyesindeydi. 

İzmir Demir Çelik, zarar etmesine rağmen, zararın yaklaşık %40 oranında azalması borsa payına pozitif katkı yaptı. 

IZMDC, Perşembe günü piyasa kapanışını 3.73 liradan gerçekleştirdi. Cuma günü ise 

IZMDC saat 15:05 itibariyle %8.04 oranında yükselişle 4.03 liradan işlem görüyor. 

EREGLİ DEMİR ÇELİK

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 2018 dönemi içinde borsa endeksine karşı zamana yayılan performans göstermiştir. Aylara yayılan bu performans sonucu eylül 2018e dek süren primli halini gördük. Ardından gelen kayıplar sonucunda endekse göre zayıf kalmış, performansı düşmüştür. Eylülden 2019 başına dek bu zayıf dönem kabaca  4 ay sürmüştür.

Yani 10 aylık endeks üstü getiriye karşılık, 4 aylık endeks altı performans görülmüştür. Trendler için süre kısalıyor olabilir mi ? Devam ederken zaman dağılımını da önemsemek gereklidir.

Sonrası dönemlerde yükselişler de düşüşler de 4-5 aylık döneme sıkışmıştır. Her trend giderek yılın 1/3 kısmını işgal etmektedir. Sanki yatırımcı kararlarında önemli vur-kaç durumu olabilir mi? Açık pozisyoncular veya hisse pozisyoncular için büyük el davranışı bu yönde olabilir mi?  Ekonomideki dalgalanma şiddetlenirse bunu ve daha fazlasını bekleyebilir miyiz?

Şiddetlenen ekonomik dalgalanma sonucunda kısa/uzun pozisyon oranı yukarı doğru hareketlenebilir olacaktır. EREGL hissesi son haftada endeksin üstünde kalması ayrı hikayedir, geçmişe göre daha şiddetli prim hali oluşturmuş olması farklı hikayedir.

Farklı hikayelerin geleceği belirleme etkisi yüksektir. Zaman yayılan performansların giderek kısalan dönemler içermesini değerlendirmek ve modele dahil etmek gereklidir.

O halde bu haftaki EREGL performansını nasıl görmeliyiz? Gösterdiği performans sonucu zamanını doldurmuş ve ters yöndeki döngüye girebilir mi?

EREGL liderliğinde borsa endeksinde kayıplar görülebilir mi?


Geçmiş yılın haftalarıyla kıyaslarsak, ortalama hareketlerin gelişimi kısalan aylara rağmen halen 4-6 hafta gerektiğini göstermektedir. 

Yani EREGL performansının bir süre daha endeks üstü kalması beklenebilir. Bu durum borsa endeksi için yükseliş anlamına gelmez ama göreceli EREGL primi anlamına gelir.(Cem Şengezer)" 

KOÇ HOLDİNG

Koç Holding hissesi ile Türkiye ekonomisinin önemli temsilcilerinden birine yatırım yapma imkanı bulunuyor.

Bunun dışında, Koç Grubu’nun coğrafi çeşitliliği de mevcut; kombine cironun %55’i döviz bazlı veya dövize endeksli.

Koç Grubu şirketlerinin bir kısmı defansif özelliklere sahipken bir kısmı da büyüme gösteriyor.

Koç Grubu Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmetler grubu olup en büyük ciro, ihracat, personel sayısı, ödenen vergiler ve piyasa değerine sahiptir.

Grup şirketlerinin enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finansta lider pozisyonları ve rekabet avantajları mevcut.

9 aylık finansal sonuçları değerlendiren Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, “Tüm dünyada zorlu ekonomik koşulların ve belirsizliklerin hâkim olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Ticaret savaşları, Brexit belirsizliği ve artan jeopolitik riskler, 2019'da dünya ekonomisinde belirgin bir yavaşlamaya neden oldu. Koç Topluluğu olarak yılın ilk 9 ayında disiplinli yönetim anlayışımız, sağlam bilançomuz, dengeli portföy yapımız, kuvvetli bayi teşkilatımız ve tedarik zincirimizin de katkısıyla güçlü konumumuzu sürdürdük.

2016 yılından bu yana yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm Programımız ile küresel rekabet gücümüzü artırıyoruz. Yatırımlarımıza aralıksız devam ederken, ihracat performansımız ile ekonomimize katkı sağlıyoruz. Uzun vadeli değer yaratma hedefimiz ve küresel vizyonumuz doğrultusunda Topluluğumuzu kararlılıkla ileri taşıyoruz” şeklinde konuştu.

“9 AYA 5,8 MİLYAR TL'LİK KOMBİNE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Aralıksız sürdürdükleri yatırımlarının faaliyetlerine ivme kazandırdığını ve ihracat performansları ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini vurgulayan Levent Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz yatırımlarımız, Ülkemize ve insanımıza duyduğumuz güvenimizin en büyük göstergesi. Koç Topluluğu olarak yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiğimiz 5,8 milyar TL'lik kombine yatırım ile birlikte son 5 yılda gerçekleştirdiğimiz kombine bazda yatırım miktarı 38 milyar TL'ye ulaştı. Topluluk şirketlerimiz, Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştirerek dış ticaret açığındaki iyileşmede önemli rol oynuyor.

Tüpraş, özelleştirme sonrasındaki 13 yılda yaklaşık 6,5 milyar dolar yatırım yaptı. 9 aylık üretim miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 21,2 milyon tona ulaşan Tüpraş, Ülkemizin akaryakıt ihtiyacını karşılamayı sürdürdü. Uluslararası pazar fırsatlarını da yakından takip eden Tüpraş, 2019 yılında faaliyete geçen Londra Ticaret Ofisi ile ithalat ve ihracat operasyonlarını destekleyerek tedarik zinciri ve satış faaliyetlerinden ek değer yaratmayı hedefliyor.

Otomotiv sektörüne baktığımızda, son aylarda faizler ve enflasyondaki aşağı yönlü eğilimin iç talebi hareketlendirdiğini gördük. Tofaş'ta küresel pazarlar için geliştirilen Fiat Egea, yılın ilk 9 ayında otomotiv pazarında en çok tercih edilen model oldu. Tofaş, Egea ailesi için 2020 sonuna kadar gerçekleştireceği 225 milyon dolarlık yenileme yatırımı kapsamında çalışmalarına devam ediyor.

Ülkemizin ihracat şampiyonu Ford Otosan ise ilk 9 ayda 248 bin adet ihracat gerçekleştirerek tarihinin en yüksek ihracat hacmine ulaştı.”

Avrupa’da da büyük bir başarı elde ettiklerini vurgulayan Çakıroğlu, “Arçelik, Beko markası ile Ocak-Ağustos 2019 döneminde Doğu Avrupa pazarında 1'inci sırada, Batı Avrupa'da 2'nci sırada yer almaya devam ederken, Güney Afrika ve Romanya'daki pazar liderliğini de korudu. Türkiye'de de pazar payını artıran Arçelik'in, ilk 9 aylık dönemdeki konsolide cirosu bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 21 oranında arttı. Arçelik, finansal ve operasyonel başarılarının yanı sıra bir ilki daha gerçekleştirerek dünya çapında firmaların sürdürülebilirlik performansını değerlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde sektör lideri seçildi” ifadelerini kullandı.

“İHRACATI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK”

Bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Levent Çakıroğlu, “Kuruluşunun 75'inci yılını kutlayan Yapı Kredi, güçlü sermaye yapısı, müşteri odaklı bankacılık anlayışı, nitelikli insan kaynağı ve uzun yıllara dayanan itibarı ile ülke ekonomisini desteklemeye devam ediyor.

Yılın ikinci yarısında 21 ülkeden 39 bankanın katılımı ile 950 milyon dolar sendikasyon kredisi sağlayan Yapı Kredi, bu işlemle uluslararası piyasalarda ülkemize ve bankamıza duyulan güveni bir kez daha teyit etti. 1 milyar doların üzerinde talebin geldiği işlem, yılın ikinci yarısında alınan sendikasyon kredileri arasında en yüksek katılımcıya sahip oldu. Yapı Kredi, bu sendikasyon kredisi ile daha da çeşitlendirdiği kaynaklarını, önümüzdeki dönemde özellikle dış ticaretin finansmanı için de kullanarak ihracatı desteklemeye devam edecek” dedi.

“BİZİ ÇOK MUTLU EDİYOR”

Levent Çakıroğlu, son dönemde küresel ölçekte peş peşe açıklanan başarıların gururunu yaşadıklarını da anlatırken şöyle devam etti:

“Her fırsatta vurguladığımız gibi çalışmalarımızı itibar ve topluma hizmet odaklı bir Topluluk olmanın getirdiği sorumlulukla yürütüyoruz. Yönetim felsefemizin merkezinde insan kaynağımız yer alıyor. Forbes'un geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘Dünyanın En İyi İşverenleri' listesinde 59 basamak yükselerek 35'inci sırada yer aldık.”Sozcu Gazetesi 

HALK B

HALKB

Cuma gününün hareketli hisselerinden biri de Halk bankası oldu.

Cumhurbaşkanının ABD ziyaretinde Halkbank dosyasını da masaya yatıracağını açıklamasıyla

resmen coştu .

Hisseler gün içi 5,48.-tl ve 5,78.-tl aralığında işlem gördü kapanış itibariyle 5,77..-tl fiyat ve %4,72 primle günü tamamladı.

BİST endeksinde hiç haketmediği bir fiyatlamayla karşılaşan şirket hisseleri

İçin bu ziyaret oldukça önemli.

Zira bankanın ABD hazine bakanlığına bağlı OFAC dan gelebilecek yüklü bir cezanın korkusu şirket hisselerini yıllarca

baskılamakta idi.

ABD tarafı Halkbank davasını TÜRİYE üzerinde bir pazarlık unsuru olarak kullanıyor.

Fakat yatırımcılara bahsetmek istediğim özel bir konuda, ABD de cezaların

Şirketlerin büyüklüğüne orantılı olarak verildiğini düşünürsek piyasada söylendiği

gibi 40-50 milyar dolarlar tamamen spekülasyon amaçlı dedikodulardır.

Erdoğan, Trump görüşmesi olumlu geçerse Halkbank 200-300 milyon dolar ceza alır ve bu ceza hisseyi çoşturur.

Çünkü Halkbank hissesi cezayı satın almıştı. Ve Halkbank için bu ceza miktarı küçük kalır.

Yine bir-iki milyar dolarlık bir ceza ise Halkbank'ın kaldırabileceği bir ceza olur; hisse üzerindeki baskı biter.

Küçük bir ihtimal de olsa; Erdoğan/Trump görüşmesi kötü geçerse Halkbank'a 6-7 milyar dolar ceza gelirse hisse bir dönem düşer.

Ancak orta vadede hisse yeniden toparlanır.

Benim tahminim, bu görüşmeden hemen sonra Halkbank'a ceza gelmez. Ve dosya açık biçimde beklemeye devam eder.

Çünkü Halkbank dosyasının içinde Türk siyasetçilerinde ismi geçiyor.

ABD Halkbank dosyası ile Türkiye siyasetini terbiye etmeye çalışıyor.

Kısa vadede ceza gelmemesi Halkbank hissesini biraz daha arttırır ancak dosya baskısı hisse üzerinde devam eder.

Ümit edelim ki ceza almadan bu sorun siyasi yönden çözülsün.

VAKBN HİSSESİ NE OLUR

Vakıfbank'ın 2019 3. çeyrekte net karı 503.2 milyon TL seviyesinde gerçekleşerek 442.4 milyon TL'lik beklentiyi aştı.

Bankanın üçüncü çeyrek net faiz geliri 3.3 milyar TL ile 3.29 milyar TL'lik beklentiyi karşıladı. 

Cuma günü haftayı 4.68 seviyesinde kapatan VAKBN hissesi, orta vadede umut vaat ediyor. 

Çünkü Türkiye'de bankacılık hisseleri son dönemde düşüşte. Bu düşüşün en büyük sebebi bankaların en büyük 

gelir kaynağı olan kredi satamamalarıydı. Kredi faizlerinin inmesi bir ölçüde bankalara nefes aldırsa da istenilen büyüme sağlanamıyor.

Çünkü ekonomi adeta kriz ortamı yaşıyor ve kredi çekme cesareti gösterilemiyor. 

Bu anlamda Vakıfbank, kamu bankası olmanın ve hoyrat kullanılmanın tüm olumsuzluklarını taşısada net kar açıklamasıyla borsa

yatırımcısına ümit olabilir. Vakıfbank'ın muadil mankası Halkbank'ın ABD'den ceza alabilme ihtimali, hisseyi kuvvetlendirebilir. 

Ancak Vakıfbank net kar açıklamasına rağmen bankacılık hizmetlerinde yeteri kadar gelişim gösteremeyen bir şirket. Bu yüzden de 

hisse de uzun vadede dikkatli olunması gerektiği, borsa analizleri tarafından belirtiiyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.