TSKB Hisse Analizi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası TSKB Hisse Analiz ve Yorumları

TSKB Hisse Analizi
Anar Asadov
Anar Asadov
06 Kasım 2019 Çarşamba 11:30

İş Yatırım – TSKB Hisse Analiz 3Ç19 

Kapanış (TL) : 0.91 – Hedef Fiyat (TL) : 1.23 – Piyasa Deg.(TL) : 2548 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.24 TSKB TI Equity Get.Pot.%: 35.16

TSKB 3Ç19 Sonuçları: Beklentilerle uyumlu. TSKB yılın ikinci çeyreğinde TL150mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı çeyreklik bazda %23, yıllık bazda ise %10 düşerken bankanın birikimli dokuz aylık karı ise geçen yılın aynı dönemine göre %8 artış gösterdi. Ortalama ve bizim tahminimiz olan TL156mn’a göre bankanın açıklanan son çeyrek karı beklentilerin hafif altında gerçekleşmiş durumda. Bankanın öz kaynak karlılığı çeyreklik bazda 300 baz puan düşerek %12.4 olarak gerçekleşti.

TSKB, üçüncü çeyrekte özellikle türev ürünlerinden yazdığı TL 68mn zarar, enflasyon varsayımının %9.5’ a çekilmesi nedeniyle uğradığı TL15mn gelir kaybı ve yüksek seyretmeye devam eden karşılık giderleri nedeniyle karında düşüş yaşamış durumda. BDDK’nın ilgili tebliğinden sonra TSKB’de diğer bankalar gibi takibe sınıfladığı kredileri arttırdı. Bankanın takip oranı üçüncü çeyrekte 100 baz puan artışıyla %3.2 oldu. Sene sonu için öngörülen yaklaşık %4 civarında takip oranı da 100 baz puan yukarı çekildi ve buna paralel risk maliyeti de (karşılıklar) 100 baz yerine 130 baz puana revize edildi. Ancak bardağın dolu tarafından bakıldığında, yönetim önümüzdeki sene taibe atılan kredilerde önemli bir hareket beklemiyor.

TSKB’nin ilk dokuz ay performansı, tüm yıl hedefi olan %14-15 öz kaynak karlılığının çok rahat yakalanacağını gösteriyor. Bankanın ana faaliyet gelirlerindeki olumlu görünüm korunmaya devam ediyor. Sene sonu itibarıyla hedeflenen marjlar aşılmış olacak ve artış eğiliminde olan karşılık giderlerini telafi etme görevini yerine getirmiş olacak. Banka tüm yıl için takip oranı ve risk maliyeti hedeflerini bir miktar yukarı çekmek durumunda kalırken ana faaliyet gelirlerindeki güçlü gelişim bu etkiyi çok rahat en aza indirgeyecek. Banka için AL tavsiyemizi koruyoruz, önümüzdeki yıl aktif karlılık ve net kar momentumu için daha iyi bir yıl olacak. Sonuçların etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

Vakıf Yatırım – TSKB Hisse Analiz 3Ç19 

TSKB (TSKB) 3Ç19 Finansal Sonuçları: Net kar beklentilere paralel, 2019 yılı beklentileri revize edildi.  TSKB 3Ç19 için hem bizim hem de piyasa beklentisine paralel 150 mn TL (ç/ç: -%22,9, y/y: – %9,8) net kar açıkladı. Temel olarak 3Ç’de bankanın türev araçlardaki değerlemelere bağlı olarak net ticari zarar kaleminin çeyreksel %25,0 artış göstermesi net karı olumsuz etkiledi. Böylece bankanın 3Ç’de özkaynak karlılık oranı %16,6’dan %16,0 düzeyine geriledi.

3Ç’de TL tarafta artan talebe bağlı olarak bankanın TL kredi hacmi %7,9 artış gösterdi. Ancak YP kredi hacminin dolar bazında çeyreksel %2,7 daralmasının etkisi ile bankanın kur etkisinden arındırılmış toplam kredi büyümesi yılbaşından bu yana %1,3 düşüş gösterdi. Diğer yandan, bankanın 3Ç’de fonlama kompozisyonunda önemli bir değişiklik görülmezken, Çin Kalkınma Bankası ile yapılan 200 mn $’lık kredi anlaşması ile birlikte bankanın likidite fazlası 865 mn $’a ulaştı.

Bankanın Takipteki Krediler Oranı (TKO) 3Ç’de %3,5 olan beklentimizin biraz altında %3,2 düzeyinde gerçekleşirken, sektördeki genel trende paralel bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 100 bp artış gösterdi. Aynı dönemde bankanın takipteki krediler karşılık oranı ise %26,1’den %30,3’e çıktı.

Bankanın 3Ç’de net faiz gelirleri çeyreksel %5,0 düşüş ile 488 mn TL’ye geriledi. Temel olarak 3Ç’de enflasyon beklentisinde aşağı yönlü revizyon sonucunda, Tüfe’ye endeksli menkul kıymetlerden daha düşük gelir kaydetmesi, bankanın net faiz gelirlerine bir miktar düşüş getirdi. Diğer yandan, bankanın 3Ç’de komisyon gelirleri danışmanlık ücretlerindeki artış nedeniyle çeyreksel %30,0 yükseldi.

TSKB ayrıca 2019 yılsonu beklentilerini revize etti. Kur etkisinden arındırılmış kredi büyüme beklentisini %5,0’den yatay olarak revize ederken, Takipteki Krediler Oranı (TKO) için öngörüsünü %4,0 düzeyinden %5,0’in altında olacak şekilde güncelledi. Ayrıca risk maliyeti tahminini 100 bp’dan 130 bp’ye çıkaran banka, net faiz marjı beklentisini (yaklaşık %4,0) yukarı yönlü revize etti. Banka 2019 yılsonu için %14-15 aralığında beklediği özkaynak karlılık oranında ise değişikliğe gitmedi.

Yorum: 3Ç’de net ticari zarar kaleminin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesine karşın, karşılık giderlerinin tahminimizin %34,0 altında kalması nedeniyle bankanın dönem net karı beklentimize yakın gerçekleşti. Diğer yandan, banka için 3Ç’de öngördüğümüz TKO ise %3,2 ile daha düşük seviyede gerçekleşti. 3Ç sonuçlarının ardından TSKB için 772 mn TL olan 2019 yılsonu net kar beklentimizde değişikliğe gitmiyoruz. Bankanın 3Ç19 finansal sonuçlarının piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmesi nedeniyle hisse performansı üzerine etkisini nötr olacağını değerlendirirken, banka için 1,17 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endeksin Üzerinde Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz.

Şeker Yatırım – TSKB Hisse Analiz 3Ç19 

TSKB (TSKB) 3Ç19 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif altında 150 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %22,9 azalış). Açıklanan net kar rakamı bizim 154 milyon TL olan tahminimizin ve 155 milyon TL olan piyasa beklentisinin %4 ve %3 altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 9 aylık karı 530 milyon TL olup geçen yıla göre %8,0 artarak %14,8 oranında ortalama öz kaynak karlılığına işaret etmektedir. Beklentilerden düşük gelen net faiz gelirleri, kredi karşılıkları, faaliyet giderleri, beklentileri aşan ticari zarar ile yüksek vergi karşılığı sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin altında gerçekleşmiştir.

Marjlarda zayıflama, yıllık bazda güçlü artış gösteren ücret ve komisyon gelirleri, takipteki krediler rasyosunda artış, 175 milyon TL ticari zarar, TGA karşılıklarında artış, İkinci aşama kredilerin ağırlığında azalma, yeniden yapılandırılan kredilerdeki artış ve YP kredi büyümesinde devam eden yavaşlama çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır. 3Ç19 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Banka 2019 bütçesinde revizyona gitmiştir. Net Faiz Marjı: %4 (Önceki: %3.5-%3.8), TGA rasyosu: <5% Kredi Riski Maliyeti (net): 130bps (Önceki: 100bps) Kurdan arındırılmış kredi büyümesi: Sabit (Önceki: %5). Hisse için 23% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 1,19 TL olan hedef fiyatımızın %31 artış potansiyeli bulunmaktadır. 

Hisse 2019T 3,5x F/K (Benzerlerine göre %33 iskontolu) ve 0,47x F/DD çarpanlarıyla ve 2019T için %14,2 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sülo - 6 ay önce
Altı yıldır takip ediyorum 0,80,0,70,,enson bir ara 1,70 ti bu kağıda giren bir pişman girmeyen iki pişman yürü git gide bildiğin yere kadar yürü