SÜPRİZ KARIN SONUNDA "VAKBN HİSSESİ" NE OLUR?

Vakıf Bank 3. çeyrekte beklentinin üzerinde net kar elde etti. Bankacılık sektörünün içinde bulunduğu kriz, banka kredilerinin batık durumu ve kamu bankalarının hoyratça kullanıldığı bu dönemde Vakıfbank'ın net kar elde etmesi piyasalara sürpriz oldu.

SÜPRİZ KARIN SONUNDA "VAKBN HİSSESİ" NE OLUR?
Ayşe Eda
Ayşe Eda
09 Kasım 2019 Cumartesi 13:13

Vakıfbank'ın 2019 3. çeyrekte net karı 503.2 milyon TL seviyesinde gerçekleşerek 442.4 milyon TL'lik beklentiyi aştı.

Bankanın üçüncü çeyrek net faiz geliri 3.3 milyar TL ile 3.29 milyar TL'lik beklentiyi karşıladı. 

Türkiye’nin 4. büyük bankası VakıfBank’tan milli ekonomiye 330 milyar TL destek
VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre, 2019 yılının ilk dokuz ayında 387 milyar TL toplam aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin 4. büyük bankası konumuna ulaştı.

Yılın aynı döneminde elde ettiği 1 milyar 937 milyon TL brüt karından 415 milyon TL vergi karşılığı ayıran VakıfBank, 1 milyar 522 milyon TL net kar elde etti. VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığı destek de 330 milyar TL’ye ulaştı.

Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına uygun inovatif ürün ve hizmetleriyle, Türkiye’nin yanındaki güç olan VakıfBank,2019 yılının ilk dokuz ayında reel ekonomiye 330 milyar TL katkı sağladı. Bankanın finansal performansını değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “2019 yılının ilk dokuz ayında ulaştığımız 387 milyar TL toplam aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin 4. büyük bankası olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu süreçte milli ekonomiye destek paketleriyle ve farklı segmentlere yönelik kampanyalarla özellikle yerli üretimi ve ihracatı desteklemeye, her zaman olduğu gibi ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik” dedi.

“Nakdi kredilerdeki pazar payımız ilk defa yüzde 10 seviyesini aştı”
Bankacılık sektöründe, nakdi kredilerin yıllık bazda yüzde 2,1 daraldığı bir dönemde, VakıfBank’ın reel sektörü kesintisiz bir şekilde finanse ettiğinin altını çizen Üstünsalih, “Bu dönemde, Bankamızın nakdi kredileri yıllık yüzde 10,2 oranında artış göstererek 260 milyar TL’ye ulaştı. Nakdi kredilerdeki pazar payımız, tarihimizde ilk defa yüzde 10 barajını aşarak yüzde 10,3 seviyesine yükseldi. Böylelikle milli ekonomimizin ‘yanındaki güç’ olduğumuzu bir kez daha kanıtladık” diye konuştu.

“Mevduatta sektörün 2 katı büyüdük”
Mevduat ve mevduat dışı fonlama tarafında da başarılı bir dönemi tamamladıklarını vurgulayan Üstünsalih, “Toplam mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 20,3 büyüme ile yüzde 10,5 olan sektör ortalamasının neredeyse iki katı oranında artış kaydederek 230 milyar TL’ye ulaştı” dedi. “Her dönem daha fazla tabana yaygınlaşan mevduat portföyümüzün toplam kaynaklar içindeki payı, yüzde 59 seviyesini aştı” diyen Üstünsalih, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bankamız, uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü konumuyla mevduat dışı fonlama tarafında da çalışmalarına hız kesmeden devam etti.

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Eylül 2019 tarihli bilançosunun önemli finansal göstergeleri

Vergi Öncesi Kâr 1.936,8 milyon TL
Net Kâr 1.522,0 milyon TL
Toplam Aktifler 386.845,0 milyon TL
Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler 330.153,4 milyon TL
Nakdi Krediler 259.943,5 milyon TL
Gayri Nakdi Krediler 70.209,9 milyon TL
Toplam Mevduat 229.647,3 milyon TL
Özkaynaklar 30.515,5 milyon TL
Alınan Krediler 38.247,8 milyon TL

VAKBN HİSSESİ NE OLUR

Cuma günü haftayı 4.68 seviyesinde kapatan VAKBN hissesi, orta vadede umut vaat ediyor. 

Çünkü Türkiye'de bankacılık hisseleri son dönemde düşüşte. Bu düşüşün en büyük sebebi bankaların en büyük 

gelir kaynağı olan kredi satamamalarıydı. Kredi faizlerinin inmesi bir ölçüde bankalara nefes aldırsa da istenilen büyüme sağlanamıyor.

Çünkü ekonomi adeta kriz ortamı yaşıyor ve kredi çekme cesareti gösterilemiyor. 

Bu anlamda Vakıfbank, kamu bankası olmanın ve hoyrat kullanılmanın tüm olumsuzluklarını taşısada net kar açıklamasıyla borsa

yatırımcısına ümit olabilir. Vakıfbank'ın muadil mankası Halkbank'ın ABD'den ceza alabilme ihtimali, hisseyi kuvvetlendirebilir. 

Ancak Vakıfbank net kar açıklamasına rağmen bankacılık hizmetlerinde yeteri kadar gelişim gösteremeyen bir şirket. Bu yüzden de 

hisse de uzun vadede dikkatli olunması gerektiği, borsa analizleri tarafından belirtiiyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.