SODA HİSSESİ, 2020'de NASIL BİR PERFORMANS GÖSTERECEK?

SODA Sanayi, finans birikiminde döviz artı pozisyonda olduğu için kurun yukarı yönlü fiyat hareketi şirketin bilançolarını olumlu etkileyebilir. Ayrıca, düzcam sektörüne yatırım yapan SODA'nın, artan iç talep ve kur hareketine bağlı olarak mali  performansının iyi olacağını ve performansının “endeks üstü getiri”  oluşabileceğini yorumlanıyor

SODA HİSSESİ,  2020'de NASIL BİR PERFORMANS GÖSTERECEK?
Anar Asadov
Anar Asadov
26 Aralık 2019 Perşembe 10:19

"Soda Sanayi, 2019 yılı 3.çeyrek dönemde piyasa beklentilerinin hafif  altında 151 milyon TL net kar yaptı. 

 Şirketin genel olarak 3Ç  performansı 2.çeyrek döneme nazaran zayıf kalırken, artan maliyet  unsurunun ve kurdaki stabil seyrin net karı baskı altında bıraktığını  değerlendiriliyor. 

Şirketin satış gelirleri ise 9 aylık dönemde %25,5’lik bir artışla  ön plana çıkarken, brüt kar ise artan maliyetlerin etkisi ile %6,2’lik  oranla sınırlı şekilde arttı ve 1 milyar 46 milyon TL seviyesinde  gerçekleşti.

Şirketin genel marjlarına baktığımızda ise hem 9 aylık  dönemde hem de çeyreksel dönemde kayıplar yaşadığı gözleniyor.

Genel resimde, şirketin döviz artı pozisyonda olmasını olumlu bulmakla birlikte kurun yukarı yönlü fiyat hareketinin şirketin net karı üzerinde pozitif etki yaratabileceğini değerlendiriyoruz.

(Dolar/TL ve SODA teknik görünümü pozitif korelasyon göstermektedir.) Bununla birlikte Soda kullanımında Dünyada en fazla kullanıma Düzcam  alanında sahip olan Çin’de özellikle son dönemde ticaret tarafındaki  gelişmelerin iyimser bir hal almasının iç piyasa dinamiklerine  canlandıracağı varsayımı ve bununda soda talebini artırabileceği  kanaatindeyiz.

Çin’de yılın ilk 6 aylık döneminde soda üreticilerinin  yıllık duruşlarını tamamlamasıyla birlikte yılın geri kalanında güçlü  üretim seviyesinin oluşabileceği de şirketin sunumunda yer verilmişti.

Şirketin cirosunun büyük bir çoğunluğu uluslararası piyasalardan  oluşurken, Türkiye’nin satışlarda %27’lik bir paya sahip olduğu  görülüyor.

Türkiye iç pazarının canlanması, inşaat, otomotiv sektörü  alanında yatırımların hız kazanmasıyla birlikte soda kullanım alanının  genişlemesi şirket cirosunu önemli ölçüde etkileyebileceğini  değerlendiriyoruz.

Diğer yandan mali oranlarına baktığımızda ise sektör  ortalamalarının altında kalan SODA için yapılan çalışmalar neticesinde  kısa vadede gelecek dönem fiyat tahminlerinde 7,14, uzun vadede ise 8,58 fiyatları değerlemesi çıkıyor.

Bu nedenle düzcam alanına girdi  veren bu şirketin artan iç talep ve kur hareketine bağlı olarak mali  performansının iyi olacağını ve performansının “endeks üstü getiri”  oluşabileceğini düşünmekteyiz.

USDRTY nin yukarı hareketlerinde incelemek gerekli. 5,96 Çanak seviyesini yukarı geçince alım aktivitesinin devamı ile  ilk Fibo hedef seviyesini 6,25 test edildi. 6,25 üzerinde 200g ort 6,37 ilk direnci olarak kabul ediliyor. 

Formasyon hedefini ise Fibo hedefi ile aynı seviyelere denk gelen 6,69 – 6,73 bandı olarak görüliyor. 

SODA hissesinin destek ve stop loss rakamı  5,96  olarak yorumlanıyor. (A1 CAPİTAL)"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.