Odas Hisse yorumları ve Analizleri (Sürekli Güncel)

Odaş Elektrik Üretim A.Ş pay piyasalarında işlem gören senedi ODAS hisse senedi ile merak ettiğiniz tüm güncel analiz, haber, rapor, gelişmeleri ve yorumları sitemizde bulabilirsiniz. Aracı Kurum ve uzmanların ODAS hisseleri ile ilgili hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sitemizde takip edebilirsiniz.

Odas Hisse yorumları ve Analizleri (Sürekli Güncel)
Fırat Duru
Fırat Duru
22 Şubat 2019 Cuma 17:44

İş Yatırım Odas Hisse Analizi ve Yorumları 22,02,2019 

"ODAŞ Enerji Çan kömür santrali için öngörülen FAVÖK rakamlarını aşağı yönlü değiştirdi. 
Santralin planlı üretim sırasında elde edilen çalışmalar neticesinde santralin (i) hava akışı sağlama, (ii) kömür cüruf çıkarma, (iii) türbin izolasyon sistemlerindeki iyileştirme ihtiyaçlarından dolayı üretim kayıpları yaşanmaktadır. Bu kapsamda sipariş edilen ekipmanlar Şubat sonu itibariyle saha teslimleri olması planlanıyor. Bundan dolayı Mart ayında 20 günlük planlı duruş yapılması bekleniyor. Şirket 2019 yılında bu santrallerden %67 KKO ile 53.9 milyon dolar (TL304.5mn) FAVÖK katkısı bekliyor. Şirketin 2020 beklentisi ise %76 KKO ile 65.3 milyon dolar (TL404.86mn). Şirketin daha önce 2019 ve 2020 yılları için paylaşmış olduğu FAVÖK rakamları sırasıyla 419.8 milyon TL ve 512.8 milyon TL idi. Bizim beklentimiz ise 2019 yılı için 338 milyon TL ve 2020 yılı için 386 milyon TL. Haberin etkisinin sınırlı olumsuz olmasını bekliyoruz."

Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret AŞ Çan- 2 Termik Santrali Ramp-Up Dönemi ilgili gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Şirket tarafından Kap'a yapılan açıklamada;

"Çan-2 Termik Santrali’nin devreye alınmasından sonra başlayan ve üretimin planlı ve kontrollü bir şekilde yapıldığı dönem olan “Ramp-Up” sürecinin son aşamasına gelinmiştir. Türkiye’de yerel linyit kömürünü yakan kritik altı (subcritical) termik verimli dizayna dayalı tek santral olma özelliği olan Çan-2 Termik Santralinde Türbin, Jeneratör, Kazan gibi sistemlerin devreye alınma süreci tamamlanmıştır.

Diğer taraftan bu dönem içerisinde planlı üretim sırasında elde edilen çalışmalar neticesinde santralin (i) hava akışını sağlama, (ii) kömür cüruf çıkarma, (iii) türbin izolasyon sistemlerindeki iyileştirme ihtiyaçlarından dolayı üretim kayıpları yaşanmıştır.

Yukarıda bahsi geçen tespitlere yönelik ekipmanların siparişleri Kasım 2018 tarihinden itibaren verilmiş olup, saha teslimleri Şubat sonu itibariyle tamamlanacaktır. Bu çerçevede Mart ayında 20 günlük planlı duruş yapılarak, gerekli tüm düzeltmelerle “Ramp-Up” periyodu sonlanmış olacaktır.

“Ramp-Up” periyodun son evresi olan bu çalışma da dikkate alındığında 2019-2020 yılları için kapasite kullanım oranı ve EBITDA tahminlerinin aşağıdaki şekilde gerçekleşmesi beklenmektedir:

Çan-2 Termik Santrali (340 MWm/ 330 MWe) 2019 2020
Ortalama Yıllık Kapasite Kullanım Oranı (%) %67 %76
EBITDA (Milyon ABD Doları) 53,9* 65,3*

Söz konusu EBITDA tahminleri normal piyasa koşulları varsayımına göre yıl ortalaması alınarak oluşturulmuş olup, yıllık finansal raporlarda yer verilen risklere tabidir. Piyasa koşullarında oluşabilecek herhangi bir değişiklik durumunda beklentilerde sapma yaşanabilir."

*ABD Doları/TRL 2019 yılı ortalama 5,65 TL, 2020 yılı ortalama 6,20 TL alınmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.