MGROS HİSSESİ İÇİN ALIM ZAMANI NE ZAMAN GELİR?

Alan Yatırım, Migros için %35 yükseliş potansiyeli ile hisse başına 32.32 TL hedef fiyat belirledi.

MGROS HİSSESİ İÇİN ALIM ZAMANI NE ZAMAN GELİR?
Anar Asadov
Anar Asadov
27 Aralık 2019 Cuma 16:33

Hisse yüzde 68 iskontolu

Şirket, 2019 Eylül dönemini 301 milyon US$ FAVÖK açıklayarak  kapatmıştır. Şirketin değeri göz önüne alındığında Firma Değeri/FAVÖK  rasyosu 4.33x ve global benzer şirketler ortalaması 13.61x olarak  hesaplanmıştır. Buna göre şirket yüzde 68% iskontolu olmakla beraber  tahmini piyasa değerini 5.192 milyon US$ ve tahmini hisse değerinin  ise 38.71 TL olması gerektiği hesaplanmıştır.

2019'u pozitif bitirdi

2019 Eylül 3.055 milyon US$ ciro yapmış olan şirket 2019  satışlarının pozitif seyir ile 3.931 milyon US$ seviyelerinden  tamamlamasını tahmin etmekteyiz. Şirketin Firma Değeri/Satışlar  rasyosunu 0.42x hesaplamaktayız ve global benzer şirketler ortalaması  ile karşılaştırdığımızda şirket yaklaşık %63 iskontolu ve tahmini  hisse değerini ise 26.08 TL olarak bulmaktayız.

Özsermayesi 80 milyon dolar 

Şirketin özsermayesi yaklaşık 80 milyon US$ olarak açıklanmış  olup, şirketin çarpanını global benzer şirketler ortalama çarpanı ile  karşılaştırdığımızda %23 iskontolu işlem görmekte olup, tahmini hisse  başı değerini 15.97 TL olarak hesaplamaktayız.

MİGROS İÇİN ALIM DÖNEMİ BAŞLIYOR MU?

Migros için yaptığımız değerlemede indirgenmiş nakit akımları ve  benzer rakip şirketler yöntemlerini kullandık. Mevcut benzer rakip  şirketler Migros gibi çeşitli perakendecilik segmentinde bulunan  şirketler olup, şirket'in değerlemesini bu ölçüde yapmaya çalıştık.

Yaptığımız değerlemede Migros için %35 yükseliş potansiyeli ile hisse başına 32.32 TL hedef fiyat belirledik. Şirketin borçluluğunun uzun  vade de düşeceğine inansak da orta vadeli borçluluğun süreceğine dair  beklentimiz sebebiyle indirgenmiş nakıt akımları yöntemine daha az  ağırlık verdik. Değerleme bazında indirgenmiş nakit akımları yöntemine %35, global benzer şirketler yöntemine %65 ağırlık kullandık. Şirketin  en önemli potansiyel barındıran katalisti Favök gelirlerinde gözle  görüşür büyüme ve artış hızı. Buna bağlı olarak Net Borç/Favök  rasyosundaki gözle görülür düşüş eğilimi Migros için ileri vadeli  yükseliş potansiyeli barındırdığına inanmaktayız. Ancak mevcut bu  büyüme hızı ve artışının tamamen karlılıktan değil, mevcut  perakendecilerin hesap sisteminde UFRS sistemine göre getirilen  değişiklikten kaynaklanmaktadır. Buna rağmen diğer halka açık sektör  perakendecileri ile karşılaştırdığımız zaman Migros'un halka açık  perakendecilere göre daha karlı bir süreç izlediğini söyleyebiliriz.

Ayrıca net borçluluğundaki artış da bu UFRS sisteminde değişiklikten  kaynaklanmaktadır. Şirketin kiraladığı yerlerdeki esnek sözleşme  yapıları, uygun operasyonel giderleri barındırırken  indirim  perakendeciliğindeki büyük ciro yaratan şirketlerle rekabet avantajı  yaratmak için şirket kendi adı altında çeşitli ürünleri en uygun ve  düşük fiyata müşterilerine sunmaktadır. Bununla birlikte "Migros Hemen"  gibi günümüzde parlayan "Kick Starter" dediğimiz Getir, Glovo  gibi şirketlerle de ürün bazında rekabet etme imkanı yakalamıştır.

Şirket değerlemede Net Borç/FAVÖK rasyosu çok önemlidir. Rasyo  düştükçe şirketin olması gereken piyasa değeri yükselir. Ayrıca  rasyodaki düşüş risk primini düşürücü bir etkiye sahiptir. Şirketin  büyüme ve esas faaliyetlerindeki karlılık artışında bir sorun  görmemekteyiz. Şirketin benzer şirketlere göre iskontolu işlem  görmesinin en önemli sebebi yüksek borçluluktur. Teknoloji bazında  inovatif yaklaşımlarını sürüdüren şirket, kurumsallığa önem veren ve  yatırımcı dostu politikalar izleyen Anadolu Holding'in şirketi uzun  vadeli borçluluk seviyesini azaltması ve bu durumun olumlu bir ivme  yaratmasını beklemekteyiz. Bu pozitif katalistler neticesinde Migros için alım önermekteyiz.(Alan Yatırım) "

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.