Mavi (MAVI) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi

Mavi (MAVI) hissesi ile alakalı son analiz, sosyal medya paylaşım, haber ve yorumlarını ayrıca geçmişe dönük tüm yorum ve grafik bilgilerini aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu başlık altında borsa uzmanlarının, borsa fenomenlerinin ve aracı kurumların Mavi (MAVI) hisse senedi ile ilgili yayınladıkları bütün yorum, grafik, analiz ve öngörülerini geçmişe yönelik ve güncel olarak bulabilirsiniz.

Mavi (MAVI) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi
17 Ekim 2018 Çarşamba 10:33

Gedik Yatırım Mavi Şirket Ziyaret Raporu ; (17.10.2018)

Türkiye’nin yaşam stili markası. Türkiye’nin lider denim markası Mavi, geniş ürün yelpazesi, 3,800’ü aşan çalışan sayısı ve 294 yurtiçi mağazası ile müşterilerine hizmet vermekte. Türkiye’deki toplam 146,000 metrekare satış alanının yanında 34 farklı ülkede faliyetlerini sürdüren şirketin güçlü yurtdışı operasyonları da göze çarpmakta.  Mavi yıllar itibariyle kendisini Türkiye hazır giyim sektöründe, marka bilinirliği, ürün karışımı ve etkili pazarlama stratejileri sayesinde lokomotif şirketlerden biri olarak konumlanmıştır. Yüksek müşteri sadakatinin meyvesi olan 6.9mn sadakat kartı üyesinin yanı sıra şirket her yıl portfolyosuna 1 milyon yeni müşteri eklemekte.

Yurtiçi fiyatlamaları, gelirler ve rekabet görünümü: 3 yıllık %23’lük bir yıllık bileşik büyüme oranı (YBBO) bekliyoruz. 2018 için, toplam satış alanı tahminimiz %12’lik bir artışla 156,000 m2 olarak hesaplamalarımızda yer almakta. Gelecek 3 yıl için (2019-2022) ortalama %14 birebir büyümenin yanı sıra ortalama %10’luk toplam satış alanı büyümesi öngörüyoruz. Bu doğrultuda, 2018 yılı için yurtiçi satış gelirlerinde %31’lik (2019-2021 ortalama +%18) artış bekliyoruz. (şirket beklentisi:%30). Ekonomik yavaşlamaya rağmen, daha cazip fiyatları ve ürün kalitesi sayesinde Mavi’nin üst segment firmalardan piyasa payı alabileceğini ve büyüme hedeflerine ulaşacağını düşünüyoruz.

Yurtdışı gelirlerinde 2020’ye kadar %26’lık YBBO bekliyoruz. Mavi, Türkiye dışında 34 farklı ülkede faliyetlerini sürdürmekte. Önümüzdeki dönemde 70 mağaza hedefi ile (şimdiki: 15) Rusya tarafı ana büyüme odağı olarak göze çarpıyor. 2018 için TL438mn olan yurtdışı satış gelirleri beklentimiz, 2020 yılında TL651mn seviyesinde.

Maliyet kontrolü ve borçlar: Sezonların oldukça öncesinden ürün maliyetlerini sabitleyen ve stoklarını hazır eden şirket, marjlarını korumak korusunda önemli bir performans sergiliyor. Mavi, şirket politikası doğrultusunda %20’yi geçmemesi gereken kira/satışlar oranını istenilen düzeyde tutmak için her ay kira sözleşmelerini yapılan pazarlıklar yoluyla iyileştirmeye çalışmaktadır. Ek olarak, düşük borçluluğa sahip şirket, doğal yollarla kur riskine karşı da korumalıdır.

Hedef fiyat: TL55.6/hisse, %46 potansiyel getiri. Şirket beklentilerine kıyasla marjlar konusunda daha tutucu tahminler yapmamıza ve işletme sermayesi tarafında ise agresif olmamıza rağmen değerlememiz TL55.6/hisse düzeyine işaret etmekte. 2019T ortalama FD/FAVÖK ve F/K’lar bazında gelişmekte olan eşlerine göre %30 iskontolu olan Mavi’nin daha hızlı büyüme görünümü ve daha yüksek karlılığı dikkat çekmekte. Özvarlık karlılığı ise gelişmekte olan ülkelerdeki benzer şirket grubunun ortalamasından 1300 baz puan yüksekte. Dolayısıyla, organik büyüme kabiliyetinin yanı sıra, normalleşen Türkiye faiz oranları da şirket için katalizör olacaktır

Gedik Yatırım Mavi Şirket Ziyaret Raporu ;

Mavi’den güçlü 2. çeyrek sonuçları. 2Ç18 FAVÖK TL82.2mn (konsensusun %16 üstünde) ve net kar TL28mn (konsensusun %20 üstünde) olarak açıklandı. Konsensus beklentileri TL71mn FAVÖK ve TL23mn net kar olarak izlenmekteydi. Sonuçlar her açıdan etkileyici: Çeyreksel satış gelirlerinin %1.6 aşağıda olmasına ragmen BRB (birebir) büyümesi %20’nin üstünde gelerek marjların şirket beklentilerinin 150 baz puan üstüne çıkmasında önemli rol oynamıştır. Güçlü seyreden BRB  büyümesi (Ağustos-Eylül 2018: %26.4) ve yönetimin yıllık LFL büyüme beklentisini %16’dan %20’ye çıkarması, satış gelirleri beklentisini ise %25 seviyesinden %30’a çekmesi dikkat çeken noktalardan. Nakit yaratma açısından ise güçlü seyir devam etmektedir, net borç ve net borç/FAVÖK rakamlarında neredeyse değişiklik gözlenmemiştir. Yeni mağaza ve müşteri kazanım hedefleri ise yıl sonu itibariyle sürplase edilecek gibi durmakta. Toplam satışların %2.4’ünü oluşturan e-ticaret kanadı ise geçen yıla göre iki katına çıkmıştır.

Güçlü 2Y görünümü – tüm ürün maliyetleri Şubat ayına kadar sabitlenmiş durumda. Şirket sonbahar/kış sezonu için stoklarını şimdiden temin etmiş durumda, bu doğrultuda liradaki dalgalanmaların marjlar üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır. Mağazaların 2/3’ünün dövizle kiralanmış olmasına rağmen bu rakamlar her ay tekrar görüşülmektedir. Yönetim, kira/satışlar oranını %18 seviyesinde tutma politikasını koruyacağını belirtmiştir. (Güncel: %18 (geçen yıl: %19).

2019 görünümü hala belirsiz, ancak işletme modeli tahmin edilenden daha sağlam. Mavi’nin iki global rakibi, HMV ve Zara’nın fiyat stratejisi tamamen döviz bazlı. Bu durum, Mavi’ye fiyatlamada esneklik sağlamakla beraber aynı zamanda müşteri trafiğini de desteklemektedir. Maliyetler tarafında ise, şu sıralar ilkbahar/yaz sezonunun stratejisi üzerinde çalışan yönetimin 3Ç sonuçları açıklandığında daha sağlıklı bir beklentiler rehberi açıklamasını beklemekteyiz.

Beklentiler ve görüşümüz: Güncel sonuçlar doğrultusunda yönetim, 2018 için, satış gelirleri beklentisini %25’ten %30’a çekti. FAVÖK marjı beklentisi olan %14+’ü ise üzer4inde gerçekleşebilir. Daha önemlisi, şirketin makro ortamdan kaynaklı olarak uzun vadeli planlarındaki olası bozulmalara rağmen %15+ büyüme trendi ve %30’larda seyreden özkaynak karlılık oranı tutturması beklenebilir. Bilanço tarafı ise, döviz borçlarının sadece yurtdışı operasyonlarının uzantısı olmasından kaynaklı olarak kur risklerine karşı korumalıdır.

Sonuç: Hisseler 12 aylık %32 ve yıl başından beri %37 piyasının altında performans göstermiştir, bize göre bu durumun temel bir nedeni bulunmamaktadır ve şirketin Türkiye operasyonlarıyla ilgili duyulan abartılı şüphelerden kaynaklıdır. İşletme modelinin volatilitelere karşı bazı yatırımcıların düşündüklerinden daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Konsensus 2018 FD/FAVÖK 4.6x ve F/K 9.6x çarpanları ve büyüme görünümü doğrultusunda, şirketin oldukça ucuz olduğunu düşünmekteyiz.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.