Klimasan (KLMSN) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi

Klimasan (KLMSN) hissesi ile alakalı son analiz, sosyal medya paylaşım, haber ve yorumlarını ayrıca geçmişe dönük tüm yorum ve grafik bilgilerini aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu başlık altında borsa uzmanlarının, borsa fenomenlerinin ve aracı kurumların Klimasan (KLMSN) hisse senedi ile ilgili yayınladıkları bütün yorum, grafik, analiz ve öngörülerini geçmişe yönelik ve güncel olarak bulabilirsiniz.

Klimasan (KLMSN)  Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi
03 Eylül 2018 Pazartesi 15:59

Ak  Yatırım Klimasan Analizi ;

Klimasan yurtdışı satışların katkısı ve yurtiçinde pazar payı kazanması sayesinde son üç yılda yıllık ortalama %23 gelir büyümesi kaydetmiştir. İhracat önemli bir büyüme alanı olarak dururken, Şirket son yıllarda özellikle en önemli rakibi Uğur Soğutma’ya kayyum atanması nedeniyle ciddi pazar payı kazanımları elde etmiştir. Metalfrio’nun 2007 yılında şirketin çoğunluk hisselerini almasından bu yana Klimasan’ın büyüme profilinin en güçlü olduğu dönemde olduğumuzu düşünüyoruz. Şirket’in son dört çeyrekteki büyümesi %55’e ulaşmıştır. Devam eden hammadde maliyeti baskısına rağmen, gelir büyümesi marj iyileşmesini de beraberinde getirmektedir. Geçtiğimiz yıl %11 olan faaliyet kar marjı (FAVÖK) bu yılın ilk yarısında %14 olarak gerçekleşmiştir. Klimasan 2016-17 yıllarında Manisa fabrikasındaki kapasite artışı yatırımlarını tamamladıktan sonra yatırım ihtiyacı da azalmış ve şirketin nakit yaratma kabiliyeti iyileşmeye başlamıştır.

Klimasan hakkında herhangi bir tavsiye ya da hedef fiyat vermemekle birlikte Şirket’in büyüme potansiyeli, yurtiçinde pazar payı kazanımının devam edeceği beklentisi, yurtiçinde talepte zayıflama görülmesi durumunda rahatlıkla yurtdışı pazarlara yönelme kabiliyeti, düşük borçluluk ve cazip değerleme çarpanları sebebiyle beğeniyoruz. Şirket’in şu anki piyasa değeri olan 25mn Euro, Metalfrio’nun 2007’de klimasan’ın ana ortağını satın almak için ödediği 48,5mn Euro’nun çok altında bulunmaktadır.

Klimasan hakkında

Klimasan, Brezilya’lı Metalfrio Grubu’nun iştiraki olarak dünya genelinde ticari soğutma pazarında kapsamlı çözümler sunmaktadır. Geniş bir ürün/servis portföyünün yanında köklü bir geçmişe sahip olan firma Türkiye’de bu pazarda önde gelen şirketlerden biri konumundadır. Klimasan’ın Manisa’da bulunan yıllık 450bin adetlik kapasiteye sahip fabrikası Metalfrio’nun toplam kapasitesinin üçte birini aşarak grup içerisinde Amerika dışındaki tüm coğrafyaları hedefleyen önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir. Şirket, Metalfrio, Klimasan ve Şenocak markaları altında içecek/bira soğutucuları, dondurma dolapları, sürgü camlı dikey ve yatay dondurucular gibi çeşitli ürünleri Coca-cola, Tuborg, Anadolu Efes, Carlsberg, SAB ve Danone gibi özellikle alkolsüz içecek, bira ve dondurma sektörlerindeki önde gelen müşterilerine satış ve satış sonrası hizmeti sunmaktadır.

Klimasan için önemli büyüme alanları

Şirket’in daha çok iç piyasaya odaklanması itibariyle ihracatın toplam gelirler içindeki payı geçen yıl %45’e kadar düştü. Ancak, ana ortak Metalfrio’nun da desteğiyle ihracat her zaman Klimasan için önemli büyüme alanlarından biri olmuştur. Nüfus büyümesi, şehirleşme, ekonomik büyüme ve daha verimli ürünlere ihtiyacın artıyor olması her ne kadar Şirket’in büyümesini desteklese de Şirket kayyum atanan Uğur Soğutma’dan ciddi pazar payı kazanmıştır. Diğer yandan, Metalfrio’nun güçlü müşteri portföyü Amerika dışındaki bölgelerde Klimasan’ın potansiyel müşterileri konumundadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.