Kafein Yazılım (KFEIN) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi

Kafein Yazılım (KFEIN) hissesi ile alakalı son analiz, sosyal medya paylaşım, haber ve yorumlarını ayrıca geçmişe dönük tüm yorum ve grafik bilgilerini aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu başlık altında borsa uzmanlarının, borsa fenomenlerinin ve aracı kurumların Kafein Yazılım (KFEIN) hisse senedi ile ilgili yayınladıkları bütün yorum, grafik, analiz ve öngörülerini geçmişe yönelik ve güncel olarak bulabilirsiniz.

Kafein Yazılım (KFEIN) Son Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi
27 Eylül 2018 Perşembe 17:42

Gedik Yatırım Kafein Şirketi Ziyaret Raporu

Kafein Yazılım başta telekom olmak üzere şirketlere yazılım hizmeti sunmaktadır. Şirketin sunduğu hizmetler arasında BSS, uygulama geliştirme, test / test otomasyon hizmetleri, proje yönetimi, anahtar teslim yazılım çözümleri, danışmanlık, yönetilen hizmetler, dış kaynak kullanımı hizmetleri yanı sıra veri analizi, veri madenciliği ve veri arşivleme hizmetleri bulunmaktadır. Şirket mayıs 2018’de borsada işlem görmeye başlamış olup, halen şirket paylarının %22.8’i kurucu ortak Cem Kalyoncu’da %21.7’si ise Verusaturk Girişim Sermayesi’nin elinde bulunmaktadır.

Şirket halka arzdan sağlanan kaynak ile Smartiks adlı bir başka yazılım şirketinin %51’lik hissesini 25.4 milyon TL karşılığında satın almıştır. Smartiks ise Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemleri, İş Zekası, e-Ticaret uygulamaları ve Mobil uygulamalar konularına odaklanmaktadır. Kafein’in Smartiks’in özellikle müşteri tabanı ile getireceği sinerjiden yararlanarak büyümesini artırması beklenmektedir. Mevcut durumda Kafein’in gelirleri içerisinde telekom sektörü ağırlığı %70’ler seviyesinde bulunurken yeni müşteriler ve iş fırsatları ile telekom dışı segmentlerin payının orta vadede %50 seviyesine çıkartılması hedeflenmektedir. Kafein Türk Hava Yolları ve Hürriyet gibi şirketlerle yazılım alanında sözleşmeler imzalayarak portföyünü geliştirmektedir. 

Ekonomideki yavaşlamaya rağmen yazılım sektöründeki büyümenin devam etmesi bekleniyor. Şirket gelirlerini yaptığı çalışmalar sonrasında 2018 yılında %70’ler seviyesinde artmasını beklerken, 2019 yılında da %35’lik bir artış öngörmektedir. Özellikle ilk yarıda gerçekleşen %94 seviyesindeki gelir artışı bu hedefin gerçekleşebileceğine işaret etmektedir. Bu büyümenin önümüzdeki yıllarda da yeni segmentlerin de müşteri portföyüne katılmasıyla devam etmesi beklenebilir. İleriye dönük olarak şirket bankalar, hastaneler ve belediyelere odaklanmaktadır. 

Gelirler büyük oranda TL bazlı olarak gerçekleşirken döviz kısmı %20 seviyesindedir. Ancak döviz kısmının özellikle Smartiks’in attığı adımlarla artması beklenmektedir. Smartiks’in halihazırda ABD ve Dubai’de şubeleri bulunuken Hollanda ve İngiltere’de de yeni ofisler açılması planlanmaktadır. Şirket Teknopark’ta bulunurken buradaki teşviklerden faydalanmaktadır. Yeni açıklanan ekonomik programda ise yazılım sektörüne önem verileceğine atıfta bulunulması bu sektör için teşviklerin artarak devam edebileceğine işaret etmektedir. Şirketin geçtiğimiz dönem içerisinde karşılaştığı en büyük sorunlardan bir tanesi bir telekom şirketinden alacaklarındaki gecikme olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak bu şirketin ana ortaklığında yaşanan değişiklik sonrasında bu gecikmenin de ortadan kalkması beklenmektedir.

Şirketin marjları Smartiks satın alması sonrasında iyileşme gösterecektir. Kafein’in FAVÖK marjı %12’ler seviyesinde bulunurken Smartiks’in marjı %22’ler seviyesinde bulunmaktadır. Şirketin Smartiks satın alması sonrasında konsolide marjları yukarı gidecektir. Kafein’in konsolide FAVÖK rakamının 2018 yılında 18 milyon TL ve 2019 yılında ise 23 milyon TL seviyesinde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Bu durumda şirket 2018 için 9.7x ve 2019 için 7.4x çarpanlarından işlem görmektedir. Fiyat Kazanç olarak ise sırasıyla 12.3x ve 9.6x olarak işlem görmektedir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Trâkyâli - 2 yıl önce
İkinci logo