Halkbank ( HALKB ) Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi

Halkbank (HALKB) hissesi ile alakalı son analiz, sosyal medya paylaşım, haber ve yorumlarını ayrıca geçmişe dönük tüm yorum ve grafik bilgilerini aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu başlık altında borsa uzmanlarının, borsa fenomenlerinin ve aracı kurumların Halkbank (HALKB) hisse senedi ile ilgili yayınladıkları bütün yorum, grafik, analiz ve öngörülerini geçmişe yönelik ve güncel olarak bulabilirsiniz.

Halkbank ( HALKB ) Hisse Yorumları ve Analiz Arşivi
08 Kasım 2018 Perşembe 22:14

Borsazamanı Halkbank (HALKB) Son Hisse Yorumları ve Bilanço Analiz Arşivi

Halkbank'ın bilançosu incelendiğinde net kar ve bürüt kar da geçen yıla göre düşüş var. Geçen yıl net karı 3 trilyon olan Halkbank ın bu yılki Karı 2.2 trilyon a düşmüş durumda. Bürüt Karı ise 8 trilyon dan 6.7 trilyona düşmüş durumda. Aslına bakılırsa geçen yıl la bu yıl arasında çok büyük bir fark yok. Ancak Kar rakamını geçen yıla göre aşağıya çeken Tek etken. Beklenen Zarar karışılık rakamı. 2 tirlyon gelecek dönem için zarar karşılığı ayrılmış durumda. Aslında genel olarak Banka bilançolarında bu kaleme dikkat etmeliyiz. Bu kalemdeki her yukarı gidiş Bankanın kredi geri dönüş tahsilatındaki sıkıntıları gösteriyor.

Halkbank'ın bilançosunda da bu sıkıntı gösteriyor. F/K oranına bakıldığında çok ucuz olduğunu söylemeiyiz. Ancak Bankaların bu yılki kur riski ve artan faiz giderlerini göz aldığımız zaman genel olarak Borsadaki Banka hisselerinin önümüzdeki dönem için kötü beklentilerin fiyatlandığı görülüyor. Bu nedenle bu yıl BİST teki genel tabloda uzun süredir ilk defa Banka hisselerinin performansının kötü olduğunu söyleyebiliriz.

BORSAZAMANI

Ziraat Yatırım Halkbank Analizi ;

Halkbank'ın net dönem karı 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %40,8 oranında artarak 1.113mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.067mn TL hem de piyasa beklentisi olan 1.073mn TL'nin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Beklentimizdeki ufak çaplı sapmada temettü gelirlerinin beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur.
 
Bir önceki çeyrekteki düşük kredi faizi geliri bu çeyrekte %13,6 oranında artarak net faiz gelirini desteklerken, TÜFE endeksli tahvillerin getirileri (63mn TL ek katkı) de bir önceki çeyrekteki katkının üzerinde gerçekleşmiştir.Diğer yandan, mevduata verilen faizlerde %10 artış görülmüştür. Sonuç olarak net faiz gelirleri çeyreksel bazda %9,4 oranında artarak 2.155mn TL'ye ulaşmış ve karı desteklemiştir. Bir önceki çeyrekte yüksek oranda azalan net ücret ve komisyon gelirleri de bu çeyrekte %23,2 oranında artmış ve 501mn TL'ye yükselerek karı destekleyen bir diğer unsur olmuştur. Bu çeyrekte elde edilen 374mn TL temettü gelirleri ise bir önceki çeyreğe göre dönem karında kaydedilen yüksek artışta ana etken olmuştur. Öte yandan, karşılık giderleri %19,1 oranında artarak karı baskılarken, operasyonel giderler %12,2 oranında artarak karı baskılayan bir diğer unsur olmuştur. Diğer faaliyet gelirlerinde ise düşüş gözlenmiştir.
 
Banka'nın özsermaye ve aktif karlılığı yüksek kar rakamının etkisiyle sırasıyla %16,3 ve %1,3'e yükselmişlerdir. Net faiz marjı ise artan kredi mevduat makası ve TÜFE endeksli tahvillerin katkısıyla 5 baz puan artarak %2,69 seviyesine yükselmiştir.
 
Halkbank'ın sermaye yeterlilik oranı ise ikinci çeyrekte, yüksek kredi büyümesi ve TL'deki değer kaybına karşın satılmaya hazır varlık olarak sınıflandırılan 18,9 milyar TL tutarındaki devlet borçlanma senetlerinin, 23 Mayıs 2018 tarihinde itfa edilmiş maliyeti ile ölçülen finansal varlıklar altında yeniden sınıflandırmasına bağlı olarak sadece 14baz puan gerileyerek %13,23'e inmiştir.
 
Halkbank'ın hedef hisse fiyatını, 2018 yılı ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, özellikle sermaye maliyetindeki artışın olumsuz etkisiyle 18,00TL'den 11,90TL'ye indiriyoruz. Ancak daha önceki "AL" önerimizi ise koruyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.