HALK ARZ FİYAT ANALİZİ

QNB FİNANSİNVEST Papilon Savunma Halka Arz Fiyat Tespit raporu hazırladı. İşte 4,40 liralık halka arz fiyatının gerçekliği

HALK ARZ FİYAT ANALİZİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
27 Kasım 2019 Çarşamba 15:19

Şirket Hakkında Özet Bilgi İhraççı, 2012 yılında Ankara’da kurulmuş olup yerli biyometrik sistem geliştirici ve cihaz üreticisidir. Şirket’in merkezi adresi Çankaya/Ankara’dır. Şirket’in esas faaliyet konusu yurtiçi ve yurtdışındaki kamu ve özel ticari kuruluşlara sağlanan uçtan uca bütünleşik kamu güvenlik sistemleri, parmak izi ve avuç içi tarayıcıları, geçiş kontrol sistemleri, biyometrik iş istasyonları, mobil cihazlar, yüz tanıma ve sanal gerçeklik cihazları ve iris tanıma cihazlarını araştırma, geliştirme, üretme, entegrasyon işlemleri ile katma değerli bütüncül sistemler inşa etmektir. 30 Haziran 2019 itibarıyla Şirket bünyesinde çalışan sayısı 49 kişidir. 

Papilon Savunma Ana Ürün ve Ürün Grupları; - Anahtar teslim sistem geliştirme Ürün ve Hizmetleri, - 3D sensör ve görüntü Cihazı, - Elektronik parmak izi, - Eşkal modelleme Yazılımı, - Yüz Tanımlama ve Tespit Yazılımı, - Otomatik parmak ve avuç içi tespit Yazılımı, - Anlık Biyometrik Kimlik Kontrol Yazılımı - Geçiş kontrol Sistemleri, - Biyometrik İş İstasyonları, - Mobil Cihazlar, - Kriminal Analiz Cihazları, - Balistik Tespit Sistemi 

Satışlar 

Şirketin ürün ve hizmet satışları, i) Anahtar teslim sistem geliştirme ve satışı, ii) Ürün (yazılım ve cihaz) üretim ve satışı ve iii) Bakım onarım hizmet satışları olarak gruplandırılmaktadır. 30.06.2019 itibariyle toplam satışların %90’lık kısmı kamuya satışlardan, %10’luk kısmı ise özel sektör satışlarından oluşmaktadır.

Çarpan Analizine ilişkin;

 Çarpan analizinde yurtiçi benzer şirketler için BIST Bilişim Sektörü şirketlerinin çarpan değerleri kullanılmıştır.

 Buna göre, bahse konu olan şirketlerin. 04.11.2019 tarihli çarpan değerleri kullanılmış olup F/K ve FD/FAVÖK oranları 40x ve üstü olan değerler uç değer olarak kabul edilerek analize dahil edilmemiştir.  Ayrıca BIST Bilişim sektöründe yer alan ALCTL, ARENA, INDES, NETAS ve ESCOM borsa kodlu şirketler yazılım alanında faaliyet göstermediği gerekçesiyle analizden çıkarılmıştır. Buna göre yapılan yurtiçi çarpan analizinde yer alan şirketler ve ulaşılan çarpan ortalamaları aşağıda yer almaktadır.

TL 6,06 olarak hesaplanan hisse birim fiyatına %27,39 halka arz iskontosu uygulanarak nihai fiyat TL 4,40 olarak belirlenmiştir

Değerleme Hakkında Nihai Görüşümüz

Fiyat Tespit Raporu’nda verilen şirket ve finansal bilgilerinin yeterli olduğu düşünülmektedir. Halka arz fiyatı, değerleme sonucuna göre %27,39 oranında iskontoludur. Bu rakam halka arz iskontosu olarak makul kabul edilebilir. Belirlenen değerleme yöntemleri ve ilgili varsayımlar dikkate alındığında belirlenen halka arz fiyat aralığının da makul olduğu düşünülmektedir. Değerlemeyle ilgili ek görüşlerimiz aşağıdaki gibi özetlenmiştir:  Genel anlamda şirketin mevcut bekleyen iş portföyüne ilişkin bilgilerin paylaşılması şirketin İNA projeksiyonda yer alan bilgilerin tutarlılığı anlamında daha destekleyici olacaktır.  İndirgenmiş nakit akımı analizinde kullanılan yatırım harcaması bilgilerinin daha detaylı bir şekilde paylaşılması değerlemenin şeffaflığına katkı sağlayabilir.  Ağırlıklı ortalama sermaye maliyetinde 1,0x olarak kullanılan Beta katsayısı yurtiçinde faaliyet gösteren benzer şirketlerin beta katsayısının medyanı şeklinde alınması değerlemenin sağlıklılığı adına daha uygun olabilir.  Yurtiçi çarpan analizinde kullanılan FD/FAVÖK çarpanları arasında ciddi farklılıklar gözlemlenmektedir. İş modeli anlamında daha fazla operasyonel benzerlik gösteren bir grup oluşturulması daha sağlıklı sonuçların elde edilmesine neden olabilir.  Yurtdışı çarpan analizinde yer alan şirketlerin arasında ciddi miktarda büyüklük farkı bulunmaktadır. Ayrıca, yurtiçi piyasalarda son dönemlerde görülen oynaklıktan ötürü artan Türkiye iskontosu sebebiyle yurtdışı çarpan analizine düzeltme yapılması daha sağlıklı sonuç verebilir.

QNB FİNANSİNVEST RAPORUN TAMAMI 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.