GARAN beklentilerden fazla kar yaptı

Garanti BBVA 9 ayda 4 milyar 998 milyon TL kâr etti. Garanti BBVA'nın 9 aylık net kârı, 4 milyar 998 milyon TL oldu. Sonuçları değerlendiren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, "Yılın üçüncü çeyreği enflasyondaki önemli iyileşme ve buna bağlı olarak faizlerin kademeli olarak düşmesi sonucu kredi taleplerindeki toparlanmanın başlangıcını gördüğümüz bir dönem oldu. Kredi talebindeki artış, önümüzdeki dönemde daha görünür olacak.

GARAN beklentilerden fazla kar yaptı
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
31 Ekim 2019 Perşembe 09:48

Gerçekleşen ve Tahminler

Garanti Bankasının karı beklentilerden %4 daha iyi geldi. Garanti bankası 3Ç19’de TL 1,304mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim ve piyasa beklentisinin yaklaşık %3 üzerinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte beklendiği gibi yükselen karşılıklar özellikle çeyreklik bazda karı baskılarken, ana faaliyet gelirleri ve marjlardaki olumlu görünüm bankanın gelecek çeyreklerde çok daha kuvvetli kar rakamları açıklayacağını bize gösteriyor. TÜFEX kağıtlarından elde edilen gelirler kullanılan enflasyon varsayımının %10.7’ye çekilmesiyle TL 300mn daha az gerçekleşmesine rağmen banka net faiz gelirlerini yatay tutmayı başardı. Özellikle TL kredi spredlerinde TL fonlama maliyetlerinin aşağıya gelmesiyle çeyreklik bazda 146baz puanlık artış ana faaliyet gelirlerini son derece olumlu etkiledi. Banka üçüncü çeyrekte takibe net olarak TL 2.65 milyarlık krediyo atarken, risk maliyeti de kümülatif bazda 35 baz puan arttı. Bu da karşılık giderlerinin çeyrek bazında %46 artış kaydetmesine neden oldu. BDDK’nın direktifiyle takibe atılacak tüm krediler Garanti tarafından üçüncü çeyrekte takip gruplarına kaydırıldı. Bu da önümüzdeki çeyreklerde risk maliyetinde normalleşme olacağının önemli bir işareti olarak karşımıza çıkıyor. Ücret ve komisyon gelirleri karlılığı desteklerken, faaliyet giderleri ise bir defalık giderler düşüldüğünde enflasyon civarında arış eğilimini koruyor.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Bankanın çekirdek spred ve marjları güçlendi. Kredi portföyünün ve mevduatların yaklaşık %1 daraldığı çeyrekte, bankanın spred ve marj yönetimini gayet başarılı yaptığını görüyoruz. TÜFEX’lerden TL300mn daha az gelir yazılıp kredi büyümesi olmamasına rağmen banka üçüncü çeyrekte TÜFEX harici ana marjlarını 32 baz puan genişletti. Burada 146baz puan artan TL kredi/mevduat spredlerinin rolü çok büyük. Garanti net fazi marj genişlemesinin son çeyrekte daha belirgin olacağını belirtirken, önümüzdeki yılda ise marjların beklenen faiz indirimleriyle beraber 50 baz puan artabileceği görüşünde.

Yeni takibe atılan kredilerde BDDK etkisiyle artış var. Üçüncü çeyrekte takibe atılan net kredi miktarı TL2.65 milyar olurken bu rakamın bir önceki çeyrekte TL 867mn düzeyinde olduğunu belirtelim. Bankanın daha önce paylaştığı üzere ve BDDK direktifiyle de hzılanmış süreçte üçüncü çeyrekten başlayarak ticari kredilerin takibe atılmasında bir hızlanma görülüyor. BDDK listesinin hemen hemen tümü bu çeyrekte takibe atıldı. Bunun sonucunda net risk maliyetinin kümülatif bazda 35 puan artarak 270 baz puana çıktığını görüyoruz. Üçüncü çeyrek kadar olmasa da takibe atılan krediler son çeyrekte de etkisni gösterecek ve risk maliyeti bu seviyelerde kalacak. Bununla beraber tüm yıl için 300 baz puanın altında kalma hedefi çok rahat tutturulacak.

Komisyon gelirlerindeki artış çok çarpıcı. Çeyrekte yatay kalan faaliyet giderlerinin yıllık artışı %20 oldu, bu rakam da yönetimin bütün yıl için beklediği rakama uygun olarak gelişiyor. Ücret ve komisyon gelirleri ise yıllık bazda %28 artış göstererek bankanın gelir yapısının en önemli unsurlarından biri olarak karlılığa katkı yapmaya devam etti. Ancak faizlerin düşüşü ve yeni çıkan yönetmelikle, POS gelirlerinin önümüzdeki yıl düşmesi beklenebilir. Biz yine de bankanın tek haneli de olsa ücret ve komisyon gelirlerini 2020’de artırabileceğini öngörüyoruz.

Bankanın sermaye oranları sektöre göre güçlü durmaya devam ediyor.

Çekirdek sermaye yeterlilik oranı %17.4 toplam SYR ise %19.9 gibi oldukça yüksek bir seviyede. Bu oranlar kuvvetli karlılık ve kaldıraçtaki düşüş nedenleriyle artış göstermiş durumda. Bankanın çekirdek sermaye rasyosu sektörün en iyi rasyolarından biri olamaya devam ediyor.

Garanti Bankası’nın üçüncü çeyrek sonuçlarını piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Özellikle aktif kalitesi ve marjlardaki olumlu görünüm kar tahminimizi yukarı yönlü revize ihtimalini güçlendiriyor. Bunun ötesinde her ne kadar henüz resmileşmese de 2020 için öngörülen 50 baz puan marj artış hedefine piyasa çok olumlu tepki verebilir

RAPORUN TAMAMI İÇİN 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.