Ford Otosan, FROTO bilanço analizi ve hisse yorumu

Ford Otosan, 2Ç2019 bilanço analizi ve yorumları. Uzmanlar Ford Otosan'ın finansal verileri için ne dedi. FROTO hisse analizi ve yorumları.

Ford Otosan, FROTO bilanço analizi ve hisse yorumu
05 Ağustos 2019 Pazartesi 14:38

Beklentilerin hafif altında net kar rakamı. Ford Otosan, yılın ikinci çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisi olan 427,0 milyon TL’nin %3,9, bizim beklentimiz olan 430,2 milyon TL’nin de %4,6 altında, yıllık bazda %15,6 azalışla 410,3 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gelen FAVÖK rakamına karşılık, beklentimizin üzerinde açıklanan kur farkı gideri kaynaklı net finansman gideri, beklentimizin altında gerçekleşen net kârda etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık bazda %11,4 artış gösterdi. 2Ç19’da net satış gelirleri, hem bizim tahminimiz olan 9.061 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 8.967 milyon TL ile uyumlu, yıllık %11,4 artarak 9.125 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda artış gösteren satışlarda, içeride gerçekleşen fiyat artışları, ihracat tarafında da zayıf TL etkili oldu. Yurt içinde fiyatlar, hem çeyreklik hem de yıllık bazda artış gösterdi. Şirketin yurt içi pazar payı ise, binek araç segmentinde azalsa da, ticari araç segmentinde yıllık olarak artmaya devam ediyor.

FAVÖK beklentimizin hafif üzerinde. FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde, bizim beklentimiz olan 759,4 milyon TL ve ortalama piyasa beklentisi olan 758,0 milyon TL’nin %4 üzerinde, yıllık bazda %3,4 artışla 787,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise 2Ç19’da, hem daha karlı olan yurt içi satışların toplam içerisindeki payının azalması hem de zayıflayan brüt karlılığa bağlı olarak yıllık 0,7 puan gerileme ile %8,6 seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel olmayan tarafta ise, beklentimizin üzerinde gerçekleşen kur farkı gideri kaynaklı net finansman gideri net karı baskıladı.

Tavsiyemizi AL olarak sürdürüyoruz. İkinci çeyrek finansal sonuçlarının piyasa beklentilerinin hafif altında gelmesi dolayısıyla hisse performansı üzerinde etkisinin sınırlı negatif olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından modelimizde güncellemeye gidiyoruz. Güçlü ihracat performansı dolayısıyla 2019 satış geliri ve FAVÖK tahminlerimizi sırasıyla %4,8 ve %3,9 artırıyor ve 39.087 milyon TL ve 3.314 milyon TL seviyesine revize ediyoruz. Bu doğrultuda, Ford Otosan için 12-aylık hedef fiyatımızı 65,70 TL’den 73,20 TL’ye yükseltiyor ve AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 58,50 TL
Hedef Fiyat: 73,20 TL
Getiri Potansiyeli: %25

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.