Enerjisa (ENJSA) Hisse Yorumları

"Nakit akışındaki iyileşme ilerisi için endişeleri azaltıyor: Nakit akışı 2018 yılında özellikle elektrik fiyatlarındaki volatilite, yatırım harcamaları ve elektrik maliyetlerindeki artış nedeniyle bozulma yaşamıştı. Ancak yıl sonunda alınan önlemler ve düzenlemeler sayesinde özellikle perakende segmenti nakit akışında iyileşme olduğu görülüyor. Bu iyileşmeler neticesinde Enerjisa’nın nakit akışının yıl sonunda pozitif tarafta olması bekleniyor.

Enerjisa (ENJSA) Hisse Yorumları
31 Mayıs 2019 Cuma 14:24

"Perakende segmenti karlılığı düşen hacme rağmen geçtiğimiz senenin üzerinde seyrediyor: Regüle segment kar marjının 2019 yılı ilk çeyreğinde %6.8 seviyesine çıkması (2018 ilk çeyrek %6) karlılığı desteklemiştir. Özellikle yeni getirilen mekanizma ve kurumsal şirketlerin regüle piyasada payının azalması karlılığa katkı sağlamıştır. Satış hacmi ise bir kısım müşterinin ikili anlaşmalara geçmesi ve ekonomideki yavaşlama nedeniyle %11 seviyesine gerilemiştir. Bu trendin yılın geri kalanında da devam etmesi beklenirken karlılığın ise geçtiğimiz senenin üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Regüle varlık tabanındaki artışlar dağıtım segmenti faaliyet karlılığını destekliyor: Enerjisa’nın regüle varlık tabanı 2019 ilk çeyrek sonunda yatırım harcamaları ve enflasyon düzeltmeleri ile 8.3 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Yatırım seviyesindeki görece gerilemeye rağmen yüksek regüle varlık tabanı seviyesi ve mevcut AOSM artı enflasyon seviyesi dağıtım segmentinin karlılığın devamını sağlamaktadır. Finansal gelirler ve yatırım geri ödemeleri ilk çeyrekte sırasıyla yıllık %55 ve %47 artış kaydetmiştir. Böylelikle dağıtım segmenti faaliyet karı (yatırım geri ödemeleri dahil) yıllık %29 artışla 986 milyon TL olmuştur. Bu performansın yılın geri kalanında da devam etmesini beklerken enflasyon rakamlarında olası revizyon bu segmentin gelirlerini daha da yukarıya çekebilir. Enerjisa’nın konsolide faaliyet karının ise yıl sonunda ortalama yıllık %25 artışla 4.6-4.9 milyar TL aralığında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Enerjisa’nın ekonomik net borcu 10.6 milyar TL seviyesinde bulunurken 0.6 milyar TL seviyesinde döviz uzun pozisyonu bulunmaktadır: Net finansal borç ise 9.1 milyar TL ile faaliyet karının yaklaşık 2.3 katı seviyelerinde bulunmaktadır. Şirket ilk çeyrek içerisinde faizlerdeki volatilitenin finansallar üzerindeki etkisini düşürmek için 2019 yılı finansmanını tamamlamıştır. Bu da ileriye dönük olarak faizlerdeki volatiliteden oluşabilecek riskleri sınırlamaktadır. Şirketin yatırım harcamalarının ise enflasyon göz önünde bulunduğunda bir önceki yıla göre reel anlamda gerileyerek 1.6 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Şirket tek seferlik gelir giderler hariç net karının %60-70’ini nakit temettü olarak dağıtmaktadır: Hesaplamalarımıza göre 2018 yılında yaklaşık 0.5 milyar TL temettü dağıtan Enerjisa 2019 yılı beklenen karından yaklaşık 0.6 milyar TL seviyesinde bir temettü dağıtabilir (%10 temettü verimi). Hisse 2019 yılı beklentilerine göre cazip sayılabilecek 3.4x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir."


Etiketler; #hisse yorumları
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.