DIRIT HİSSESİ, NEDEN EN ÇOK KAYBETTİRENLERDEN OLDU?

DIRIT hissesi, önce BİST Yakın İzleme Pazarı'na alındı sonra bedelli sermaye arttırımını iptal etmesiyle ve şirketteki yönetim sorunları nedeniyle borsada en çok kaybettirenler arasına girdi. 

DIRIT HİSSESİ, NEDEN EN ÇOK KAYBETTİRENLERDEN OLDU?
Rıza
Rıza
10 Aralık 2019 Salı 14:06

Diriliş Tekstil, (DIRIT) borsa paylarındaki şüpheli işlemler nedeniyle önce yakın izleme pazarına alındı. 

Şirket yönetimi acil olarak toplanmış ve bir takım kararlar aldı: 

"Şirket faaliyet konusu olan Akrilik Halı üretim sistemini piyasada yoğun ilgi gören ve yeni üretim sistemi olan Polyester Halı üretimi ve Dijital Halı üretim sitemine makine ve teçhizatlarını uyarlayamamıştır.  Eski yönetim, Akrilik Halı üretim  maliyetinin yüksek olduğunu bildiği halde Akrilik Halı üretime devam etmiş ve yeni sisteme geçmeyip zararlı bir şekilde üretime devam etmiştir. Oluşan rekabet ortamına da ayak uyduramadığından dolayı şirketi de zarara uğratmışlardır.

Şirket Yeni Yönetimi, öncelikle aşağıdaki konular üzerinde hızlı bir yapılandırma sürecine girmiştir.

1. Şirketimizin 4 banka (Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.) dışında kredi borcu bulunmamaktadır. Kredilerde gecikmeler yaşanmaktadır.

2. İşçiler tarafından açılmış olan alacak davaları mevcuttur. İsçi alacakları için çoğu işçi ile görüşülmüş olup, sorunları ivedi bir şekilde çözüme bağlanacağı taahhüdü verilmiştir. Aynı işçiler ile tekrar yeniden görevlerine döneceklerine dair mutabakata varılmıştır.

3. Bir adet istinafta olan dava devam etmektedir. Bu dava daha önceden KAP'ta duyurduğumuz Diriiplik A.Ş. hisselerimize haciz konulmuş olan davadır ve 31.12.2019 tarihine kadar çözümlenmesi planlanmaktadır.

4. Bir adet alacak çek davamız devam etmektedir.

5. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. kredisi iştirakimiz olan Diriiplik A.Ş. tarafından 5 eşit taksit şeklinde yapılandırılmıştır. 

6. Türkiye Halk Bankası A.Ş. kredisi gecikmeli olup 20.12.2019 tarihine kadar yapılandırılması planlanmaktadır.

7. Türkiye İş Bankası A.Ş.'ne olan kredimiz iştirakimiz Diriiplik A.Ş. tarafından yapılandırılmış olup ödemeleri düzenli olarak yapılmaktadır.

8. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.'ye olan kredimizin 31.12.2019 tarihine kadar yapılandırılması planlanmaktadır.

9. Şirket, Dijital Halı üretimi ve Battaniye üretimi olarak makine teçhizatlarını yeniden revize edecektir ve çok kısa bir süre içerisinde faaliyetlerine tekrar başlayacağını ilan edecektir.

10. Şirketin finansman ihtiyacı doğrultusunda acil olarak şirket yönetim kurulu üyeleri tarafından yakın bir zaman içerisinde sermaye avansı konulacaktır. Şirket, durumla ilgili tüm gelişmeleri yatırımcılarımızla ivedi olarak paylaşacaktır."


Bu gelişmelerden sonra şirket hissesi borsada en çok kaybettiren arasına girdi.  Diriliş Tekstil yönetimi de bu karardan sonra DIRIT hissesinde, şirket paylarının Yakın İzleme Pazarı'na alınması nedeniyle Bedelli Sermaye Arttırımı, şirketin Yönetim kurulu kararıyla iptal etti. 

DIRIT pazartesi ve bugünü (Salı) işlem yapmadan geçirdi. En son işlem yaptığı Cuma günü, en yüksek 1,18 ve 1.14 arasında işlem gördü. 

DIRIT halen 1.04 seviyesinde işlem görerek (eksi 9.5) borsanın en çok kaybettiren 3. hissesi konumunda

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.