Borsa Zamanı

ÇİMSA 2019 altı aylık bilanço analizi ve hisse yorumları

Çimsa, 2019 altı aylık bilançosuna analistler ve uzmanlar nasıl yorum yaptı. Çimsa hisselerinde hedef fiyat ve öneri ne? İşte Çimsa hisselerine özel analiz ve hedef fiyat.

ÇİMSA 2019 altı aylık bilanço analizi ve hisse yorumları
Sena
Sena
06 Ağustos 2019 Salı 11:05

2Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endekse Paralel Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 6,63
Hedef Fiyat (TL) 7,92
Uzun Vadeli Öneri TUT

Net finansal giderlerdeki artış net karı baskıladı (-)

Çimsa, 2Ç19’da beklentimizin %77, piyasa beklentisinin %74 altında yıllık bazda %94 düşüşle 5 mn TL net kâr açıkladı. Operasyonel kârlılık beklentilerin hafif altında seyrederken, tahminimizin üzerinde gerçekleşen net finansal giderler, net kârdaki sapmanın ana unsuru oldu. Beklentilere göre zayıf gerçekleşen 2Ç sonuçlarının, yılbaşından bu yana BIST100’e göre %19 negatif ayrışan Şirket hisselerinde kısa vadede satış baskısı oluşturabileceğini düşünüyoruz. 2Ç’de operasyonel tarafta tahminlerimizin hafif altında kalan sonuçlara rağmen bu aşamada Çimsa için değerleme ve önerimizde bir değişikliğe gitmiyoruz.

• Satış performansındaki gerileme 2Ç19’da da devam etti – Çimsa’nın 2Ç19’da net satış gelirleri beklentilere paralel yıllık bazda %3 azalarak 476 mn TL’ye geriledi. Yurt içi inşaat aktivitesinde gözlenen gerilemeye bağlı Şirketin 2Ç19’da yurt içi satış gelirleri yıllık %32 daralarak 222 mn TL’ye gerilerken, sektördeki eğilime paralel ihracat gelirleri yıllık %44 artışla 337 mn TL’ye yükseldi. Şirketin konsolide cirosu 1Y19’da yıllık %5 daralarak 812 mn TL’ye geriledi.

• Operasyonel kârlılık beklentimizin altında – Çimsa’nın başta enerji olmak üzere satış maliyetlerinde beklentimizin üzerinde gerçekleşen artış ve faaliyet giderlerinin ciroya oranının 2Ç18’deki %6 seviyesinden 2Ç19’da %8 seviyesine yükselmesi, operasonel karlılığı olumsuz etkileyen unsurlar oldu. Böylece 2Ç19’da Çimsa’nın FAVÖK’ü beklentimizin %15, piyasa beklentisinin %8 altında yıllık bazda %36 düşüşle 85 mn TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı ise yıllık 9,2 puan azalarak %17,8 seviyesine geriledi. Toplamda ise Şirketin konsolide FAVÖK’ü 1Y19’da yıllık %35 daralarak 147 mn TL’ye geriledi.

• Net kar beklentileri karşılamadı – 2Ç18’de 32 mn TL net finansal gider kaydeden Çimsa, bu çeyrekte banka kredileri faiz ve kur farkı giderlerindeki artışa bağlı olarak 83 mn TL net finansal gider kaydetti. Finansal giderlerdeki bu artış net karı baskılarken, bu dönemde 13 mn TL ertelenmiş vergi geliri kaydedilmesi (2Ç18: 2,5 mn TL ertelenmiş vergi gideri) bu olumsuz etkiyi kısmen azalttı. Böylece Çimsa’nın net karı, 2Ç19’da beklentilerin altında, yıllık %94 gerilemeyle 5 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Konsolide net kar 1Y19’da yıllık %80 daralarak 23 mn TL’ye geriledi.

• Değerleme ve öneri – Şirketin 2Ç19 finansalları operasyonel tarafta beklentimizin hafif altında gerçekleşirken, net kar tarafında ise beklentilerin ciddi düzeyde altında kalmıştır. Bu nedenle yılbaşından bu yana endeksten %19 negatif ayrışan Şirket hisselerinin 2Ç19 finansallarına olumsuz tepki vermesini bekliyoruz. Beklentilerimizin altında kalan zayıf sonuçlara rağmen bu aşamada kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadeli “TUT” önerimizi sürdürürken, hisse başı hedef fiyatımızı da 7,92 TL olarak koruyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.