Büyüyen Yıldız Hisseler

Merkez Bankası faizleri 425 bp indirince gözler Bist'e döndü, Borsa İstanbul'da aktifleri, karlılığı, büyüme hızı dikkat çeken hisseler göze çarpıyor. Borsa İstanbul'da yıldızı parlayan hisseler.

Büyüyen Yıldız Hisseler
05 Ağustos 2019 Pazartesi 14:56

BORSA yatırımcısı için tarihi fursatların olduğu bir dönemden geçiyoruz. BIST-100 Endeksi dolar bazında 18.074 seviyesinde bulunuyor. Borsada dolar bazında zirve seviyelerin 50 binler olduğu düşünüldügünde bulunduğumuz seviyelerin önemi daha fazla görülecektir. Borsadaki düşüşler istediğiniz kuruluşların hisselerini almak için fırsat yaratır. Başarılı şirketlerin hisseleri çok uygun fiyatlara geriledi. Borsada yatırım yaparken bir şirketin durumu iyiye gidiyorsa, elinizdeki hisselerin sayısını artırmalı, durumu kötüleşmekteyse bu sayı azaltılmalıdır. Yatırım Gurusu Peter Lynch, "Çoğu yatırımcı, hisse alım satımı yaparken bunun bir şirket olduğunu unutuyor. Kendinize, şirketin yarattığı değerin mutlaka fiyatını etkileyeceğini hatırlatın. Yani araştırmanızı yapin ve gerçekte ne aldığınızı iyi analiz edin" diyor. Biz de bu çalışmada en önemli büyüme kriterlerini göz önünde bulundurarak Borsa Istanbul'daki Yıldız Hisseler'de öne çıkanları listeledik. Şirketlerin sadece satışlarını degil, karlarını, varlıklarını, Özsermayelerini ve yatırımlarını da artırması oldukça önemli. Beş önemli büyüme kriterinde öne çıkan hisse senetleri yatirmcıların radarında yer alıyor.

ÖNE ÇIKAN 37 HİSSE
Borsa Istanbul'da Yıldız Pazar'da işlem gören şirketleri incelediğimizde 37 borsa şirketinin öne çıktığını görüyoruz Belirlediğimiz kriterlere göre, BIST Yıldız Pazar'da işlem gören şirketler içerisinde, 2019'un ilk çeyreğinde bir Önceki yılın aynı dönemine göre, aktiflerini, karlarını, satışlarını, öz sermayelerini ve yatırımlarını artıran 37 şirket şunlar oldu: Aksigorta, Aksa Akrilik Kimya, Aksa Enerji, Anadolu Cam, Arçelik, Aselsan, Avivasa Emeklilik Hayat, Bizim Mağazaları, Borusan Mannesmann Deva Holding, Ege Endüstri, Ege Gübre, Enka Inşaat, Erbosan, Ford Otosan, GSD Holding, Hektas, Ipek Doğal Enerji, Is Yat. Men. Değ., Kartonsan, Kordsa Teknik Tekstil, Koza Madencilik, Koza Altin, Petkim, Sarkuysan, Sasa Polyester, Selçuk Ecza Deposu, Şişe Cam, Soda Sanayii, Tat Gıda, TAV Havalimanları, Turkcell, Tekfen Holding, TSKB, Türk Telekom, Ulker Bisküvi, Yatas.

KARI EN YÜKSEK OLANLAR
Şirketlerin amacı müşteri kazanmak ve kâr etmektir. Şirketler için ekonomik daralma dönemlerinde, kâr çok daha fazla ön plana çıkar. Cironun düştüğü dönemlerde şirketler maliyetlerini kısarak, kar marjlarını korumaya çalışir. Listede yer alan şirketler içerisinde karını en fazla artıran şirket yüzde 675.25 ile Koza Madencilik oldu. Bu şirketi yüzde 379.21 kar artışı ile Sasa Polyester ve yüzde 333.35 kar artışı ile TAV Havalimanları takip ediyor. Koza Altin'ın tüm gelirleri dolara bağlı iken, maliyetlerin yaklaşık yüzde 85'i TL cinsinden.
Şirketler ekonomik büyüme dönemlerinde ciro artışlarına daha fazla önem verir. Ekonomik büyüme dönemlerinde artan cironun karlılığı da artırması beklenir. Satış değişim rakamlarına sıralama yaptığımızda ise geçtiğimiz yılın ayni dönemine göre satışlarını en fazla artıran şirketler yüzde 167.40 ile Ege Endüstri, yüzde 129.50 ile Koza Altın ve yüzde 125.65 ile Koza Madencilik oldu. Ege Endüstri otomotiv sektörü için dingil ve dingil parçalan geliştirmekte ve üretmekte. Firma, Izmir'de faaliyet gösteriyor. Iki fabrikasında yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine hizmet veriyor. Ege Endüstri Şirketinin satis gelirleri 2019 birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 167.4 artışla 266.82 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Brüt kar önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 138.8 artışla 94.84 milyon TL oldu.

ÖZSERMAYE BÜYÜMESİNDE ASELSAN
Aktif değişimine göre aktiflerini en fazla artıran şirketler yüzde 106.18 ile Ege Endüstri, yüzde 87.79 Hektaş ve yüzde 77.17 ile Sasa Polyester oldu. Ozsermaye değişimlerine göre ise Aselsan yüzde 113.58 özsermaye büyümesi ile ilk sırada yer alırken Ege Endüstri yüzde 78.22 Özsermaye büyümesi ile Aselsan'ı takip ediyor. Aselsan büyümesini sürdürüyor. Şirketin, Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başka ni ve Genel Müdür Yardımcısı Bayram Gençcan, Temmuz sonunda yaptığı açıklamada, Aselsan'ın 1975'ten beri yerli ve milli haberleşme sistemleri için çalıştığını belirtirken, Ekim 2018'de Turkcell ile birlikte başladıkları Yerli 4.5G Baz istasyonu Anteni Üretim projesinin ürünlerinin canlı şebekelerde kullanımına başlandığını belirtti. Teknolojik ve maliyet açısından yabancı ürünlerle rekabet edilebilir bir düzeye geldiklerini belirtti.
Yatırımlardaki değişimlere baktığımızda ise ilk sırada Ege Endüstri yüzde 262.67 ile yer alıyor. Ege Endüstri'yi yüzde 137.81 ile Avivasa Emeklilik Hayat ve yüzde 100.78 ile Sasa Polyester takip ediyor. Sasa Polyester Şirketinin satış gelirleri 2019 birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 49.2 artışla 626.30 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Brüt kar önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33.5 azalışla 51.13 milyon TL oldu.
FAİZ İNDİRİMİ HANGİ SEKTÖRLERE YARAYACAK
Listede dikkat çeken bir başka şirket ise Petkim. Firmanın teknik göstergelerine bakıldığında, uzun vadeli ortalamaların yükseliş eğilimini koruduğu görülüyor. En son 31 gün önce 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor.
Listede yer alan Arçelik ise iş Yatırım'ın en fazla önerdiği hisseler arasında yer alıyor. Arçelik'in net borc pozisyonu 2019 ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 782.24 milyon TL artışla 7.39 milyar TL'ye yükseldi. Döviz fazla pozisyonu 341.97 milyon TL düzeyinde oluştu. Arçelik Şirketinin satış gelirleri 2019 yılı 1. çeyrekte yıllık bazda yüzde 30.7 artisla 6.90 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.
Faiz indirimi özellikle dört sektör üzerinde etkisini gösterecek. Bu sektörler bankacılık, otomotiv, beyaz eşya ve gayrimenkul sektörleri.
Yılsonuna kadar faiz indirimlerinin devam etmesi bu sektörlere olan ilgiyi canlı tutacaktır.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.