BİMAS, Bim Hisse Yorum ve Aracı Kurum Değerlendirmeleri -Güncel

Bim Hisse Yorum ve analizi. Aracı kurumlardan Gedik Yatırım'ın 24/06/2019 tarihli BİMAS hisse analizi ve yorumu. Uzmanların BİMAS hisse yorumları. BİMAS hisse hedef fiyat.

BİMAS, Bim Hisse Yorum ve Aracı Kurum Değerlendirmeleri -Güncel
24 Haziran 2019 Pazartesi 21:53

Bim Hisse Yorum ve analizi. Aracı kurumlardan Gedik Yatırım'ın 24/06/2019 tarihli BİMAS hisse analizi ve yorumu. Uzmanların BİMAS hisse yorumları. 

24/06/2019 BİMAS Hisse Yorumları,

Brüt satışlardaki istikrar devam ediyor:

 BIM’in 1Ç19’da brüt satışları beklentilere paralel olarak gerçekleşmiştir. Aynı mağaza satış yıllık büyüme, aynı mağaza sepet hacmi ve aynı mağaza trafik indikatörleri sırasıyla, %18,6, %17,9 ve %0,6 oranlarında göreceli olarak zayıf artış göstermiştir. Şirket tarafından satış göstergelerindeki minimal artışlar ile ilgili beklenmedik bir gelişmenin olası olmadığı belirtilmiştir. Ek olarak 2019 yılı satışlarındaki artış beklentisi %25 olarak devam etmektedir.

FAVÖK ve marjlar: 

1Ç19’da gerçekleşen %4,7’lik FAVÖK marjı, yıllık beklenen %5’lik orana göre zayıf kalmıştır. Bu durumun ana sebebi hükümetin başlatmış olduğu enflasyonla mücadele kampanyası kapsamında yapılan “düşük fiyatlama” politikası olmuştur. Ancak, ikinci çeyrekte fiyatların bir miktar artırılması ile 2Ç19’da marjların da yükselmesini beklemekteyiz. Şirket de yıllık öngördüğü %5 marj oranını korumaktadır. Yıllık kira maliyetlerinin (toplam faaliyet giderlerinin %19’u ve yıllık satışların %2,5’i) %18,7 olan enflasyon oranından düşük, %15 seviyesinde artış göstermesi beklenmektedir. Fakat bu artış TÜFE’nin gerisinde kalmasına rağmen perakende sektöründeki bazı firmaların kira gider artışlarından (yaklaşık %12), bir miktar yüksek gözükmektedir.

Yatırım harcamaları ve yeni mağaza açılışları:

 Şirketin %10’luk yıllık mağaza bazlı büyüme hedefi devam etmekte ve şirket 2019 yılı içerisinde 732 mağaza (30 adet FİLE market hedefi dahil) açılışı planlamaktadır. 2019’daki yatırım giderleri, yeni depo satın alımları doğrultusunda toplam 1,1 milyar TL değerinde beklenmektedir. Önceki dönemlere göre yatırım harcamalarında beklenen bu artışın 2020 yılında 800 milyon TL’ye gerilemesi beklenmektedir.

Şirketin uluslararası operasyonları: 

Mısır’daki zorlu iş ortamı ve az sayıda mağaza açılışından dolayı (yeni açılan mağaza sayısı:1, toplam: 301) yönetim büyümenin yavaş devam edeceği öngörüsünde bulunmaya devam etmektedir. Mısır operasyonları 1Ç19’da FAVÖK bazında negatif olarak gerçekleşirken, şirket yeni bir sermaye artırımı olasılığı olduğunu paylaşmıştır. Ancak olası artırım tutarının BIM’in bilançosunu negatif etkileyecek boyutta olmayacağını düşünüyoruz. Öte yandan Fas faaliyetleri pozitif FAVÖK üretmekte ve yeni açılan 14 mağaza (toplam 456 mağaza) yönetimin Fas için belirlemiş olduğu büyüme beklentilerini karşılamaktadır.

Sonuç: 

1Ç19’da marjların beklenenden düşük açıklanmasından dolayı, yılbaşından bu yana şirket hisseleri endeksin %10,9 altında performans göstermiş olup, bu durumun hisse senedi performansına yansımış olduğunu düşünüyoruz. Şirket yıllık yaklaşık 1 milyar TL serbest nakit üretimi ve borçsuz bilanço yapısı ile operasyonlarına güçlü bir şekilde devam etmektedir. Öte yandan, aynı sektörde, benzer marj ve büyüme oranlarına sahip olan rakipleri Migros (FD/FAVÖK – 7.3x) ve ŞOK (FD/FAVÖK – 4.6x) ile karşılaştırıldığında FD/FAVÖK oranında 10x ile daha yüksek bir değerden işlem gördüğünü söyleyebilir, aradaki farkın giderek yakınlaşacağını öngörmekteyiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.