ASELSAN borsadaki tahtını geri istiyor!

2017'de Borsa İstanbul'un devlerini geride bırakarak 44 milyar lira piyasa değerine ulaşan ASELSAN borsanın devlerini geride bırakarak oturduğu tahtını geri istiyor.

ASELSAN borsadaki tahtını geri istiyor!
05 Eylül 2019 Perşembe 23:26

Aselsan’da Ralli yakın mı?

Aselsan yatırımcısının en çok merak ettiği soru bu. 2017 yılında 47,26 lirayı gördükten sonra 44 milyar lira piyasa değerine ulaşmıştı. şirket o seviyelerde Borsa İstanbul'un en değerli şirketi olmuş ve zirvedeki tahta oturmuştu. O günlerde özellikle Amerika ile artan gerginlik ve şirketin finansal tablolarındaki bozulmanın etkisiyle kısa süre oturduğu tahtı rakiplerine kaptırdı. O seviyelerde 

Borsa İstanbul’un lokomotif hisselerinden ASELSAN yatırımcıların büyük işler beklediği şirketlerin başında geliyor. Borsada eski günlerini arayan ASELSAN şimdilerde sökteründe yerini güçlendirmek ve yeni yatırımlarla geleceği güclü kılmaya odaklanmış. Dünyanın en büyük savunma sanayii şirketleri (Defense News Top 100) listesinde 52’inci sırada yer alan Aselsan, savunma alanındaki liderliğini güçlendirerek 2019 yılını TL bazında yüzde 40 ila yüzde 50 aralığında büyümeyle kapatmayı hedefliyor.

ASELSAN, 2019 yılının ilk altı aylık döneminde 1,8 Milyar Dolar tutarında yeni sözleşme imzaladı. Bunlar arasında Altay Milli Tank Seri Üretim (841 Milyon €), Pakistan Atak Helikopteri (241 Milyon $) ve Modüler Geçici Üs Bölgesi (113 Milyon $) gibi büyük projeler öne çıkıyor.

Şirketin uzun vadeli siparişleri ve 10,2 milyar USD tutarında bakiye siparişleri 2023 sonrası döneme kadar olan bir zaman dilimini kapsıyor. Bu projeler her sene istikrarlı ciro yaratacak. NATO’nun en büyük 2. ordusuna sahip olan Türkiye’nin savunma bütçesi sağlıklı bir büyüme hızına sahiptir. Savunma harcamalarının 2019 yılında 21 milyar USD’ye ulaşması beklenmektedir. Türkiye’nin savunma alımları stratejisi dışa bağımlılığı azaltmaya ve yerli/milli üretimi desteklemeye yönelik. Yerli tank, hava savunma sistemi, firkateyn, uçak gibi projelerde Aselsan önemli tutarda iş almaktadır ve alacaktır. Son dönemde jeopolitik risklerin öne çıkması ve Suriye’deki karışıklıklar, savunma sanayisini ön planda tutmaya devam edecektir.

Şirketin yeni alınan projelerle beraber bakiye siparişleri 10,2 milyar USD tutarındadır. 2Ç19 döneminde net satışlar TRY cinsinden %41 artmış, FAVÖK artışı da %35 olmuştur. Aynı dönemde net karın yüzde %19 artarak 704 milyon TL olarak gerçekleştiğini görüyoruz.  USD pozisyonu fazlası itibariyle 69 milyon TRY net finansman geliri kaydettiği de görülmektedir. 

Aselsan 2019 yılına dair beklentilerini de aynen devam ettirmektedir. Konsolide kur farkından arındırılmış FAVÖK marjı ise %19-21 bandında öngörülmektedir. Şirket 650 milyon TL tutarında maddi duran varlık, 350 milyon TL tutarında da maddi olmayan duran varlık kapsamında toplam 1 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Aselsan, Ar-Ge teşvikleri sayesinde 2023 yılına kadar kurumlar vergisi ödemeyecektir.

Bu pozitif tabloya rağmen şirketin borsada işlem gören hisselerinin performansı için olmul cümleler kullanmak biraz erken. Teknik olarak bakıldığında küçük kıpırdamalar görlüyor.

Şirketin kasasına para girişi, siparişler ve ödemler gibi temel konular yatırımcıların dikkat kesildiği başlıklar arasında geliyor. Haziran 2019 sonu itibarıyla satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 arttırarak 4.6 milyar TL’ye çıkaran Aselsan’ın finansal tablolarındaki olumlu ivme temmuz ayı tahsilat rakamlarına da yansımıştı. Bu da bu kıpırdamanın sebebini biraz da olsa gösteriyor. Şirketin son dönemde işletme sermayesinde yaşanan bozulmanın, Temmuz ayında gerçekleşen yüklü tahsilatın desteğiyle 3.çeyrekte kısmen düzelecektir. Tamda bu noktada şirketin işletme sermayesinde yaşanan bozulmalara odaklanan piyasalara yönelik bu düzelme sinyali bir mesaj olarak değerlendiriyor ve hisse performansı açısından analistlerce destekleyici bulunuyor.

2019'un ilk 6 ay için en yüksek kar açıklayan 15 şirketi içinde yer alan ASELSAN kısa vadede 19,90 önemli bir direnç olarak öngörülüyor. Analistler 20 TL'yi ise kırılması gereken önemli bir piskolojik direnç olarak görüyorlar. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.