ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları

ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları

ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları
28 Haziran 2019 Cuma 23:48

07/08/2018

ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları

Hisse senetleri şirketler için pay ve ortaklıklarını belgelendiren önemli evraklar olarak nitelendirilmektedir. Yatırımcılar borsada şirketlere ait hisse senetleri satın aldıklarında o şirketlere ortakta olmaktadır. Ortaklık derecesi satın alınan oranla sabit kalmaktadır. ASELS Aselsan hisse senedi almak isteyen kişilerin de öncelikli olarak yatırım hesabı açarak bu hesaba para yatırmaları gerekmektedir. Sonrasında hisse senedi istediklerini beyan etmeleri gerekmektedir. Şirketten hisse senedi alacak olan yatırımcı kişiler için ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları, teknik analizleri, raporları öncesinde takip etmek mümkün olmaktadır. Firmanın hisse senedi almasına yönelik olarak İş Yatırım bazı tespitlerde bulunmuştur. Bu değerlendirmelere göre; Aselsan uzun süredir takip ettiği ve geliştirdiği projeleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 5 milyar dolara yakın değere sahip olan projelerin görüşüldüğü ve bu projelerin birçoğu için onay çıktığı bilinmektedir. Örneğin;

 • Milli Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Projeler,
 • Tank Modernizasyonu ve Seri Üretimine İlişkin projeler,
 • Elektronik Karıştırma ve Elektronik Harp Sistem Projeleri kabul edilenler arasında yer almaktadır.

Aselsan’ın görüşülen bu projelerden 3 ya da 4 milyar dolar civarında pay alacağı ön görülmektedir. İş Yatırım değerlendirmelerine göre 2018 ile 2019 yıllarında yılda 3 milyar dolar civarında proje alınacağı düşünülmektedir. ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları değerlendirildiğinde hisselerinin global savunma sanayinde yüksek primli olduğu görülmektedir. Risklerine bakıldığında ise beklentilerin üzerinde proje edinimi dik riskleri doğururken beklentinin altında bulunan proje edinimi ise marjlarda ortaya çıkabilecek olan proje gecikmeleri ve aşağı yönde oluşan riskleri doğurmaktadır.

Şirketlerin ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları nelerdir?

Ülkede bulunan yatırım şirketlerinin ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları kapsamında teknik analiz, haber, veri ve raporlarını özetlemek gerektiğinde;

 • Ziraat Yatırım: Geçen hafta sonu itibari ile yaşanmış olan geri çekilme ile ilgili olarak hisselerin önemli şekilde destek seviyesinden tepkiyle karşılaştığı görülmüştür. Son günde ise hacimli seyreden yükselişe göre dolar bazında grafikte potansiyel olarak artış görülmektedir. Zayıf göstergelere rağmen yükseliş de beklenmektedir. Bu doğrultuda 27,50 civarında seyreden direncin kırılması ve yükselişe geçilmesi beklenmektedir. Kapanış fiyatı: 27,14 TL
 • Vakıf Yatırım: Savunma Sanayi Başkanlığı’na hazırlanan güvenlik araçları Aselsan tarafından envantere dahil edilmiştir. Yanı sıra Aselsan’ın Ukrayna Genelkurmay’ının haberleşme alanında iş birliği yaptığı da bilinmektedir. Bu paydaşlık ile şirket ihracat durumunun güçlendirileceğini görmek zor değildir.
 • Tacirler Yatırım: İmzalanan Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesi sözleşmesine bakıldığında şirkete toplamda 247,5 milyon TL ve 33,7 milyon dolar tutarında ilave güvenlik sistemleri siparişi verildiği görülmektedir. Bu da hisse senetlerinin alımlarının avantaja dönüşebileceğini göstermektedir.
 • Oyak Yatırım ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları kapsamında: Aselsan’ın Savunma Sanayi ile yaptığı toplam bedeli 33,7 milyon dolar olan ve 247,5 milyon TL’lik siparişin verildiği bir anlaşma yapıldığından bahsetmektedir. Teslimatlara bakıldığında 2020 yılının sonuna kadar yapılabileceği bildirilmektedir. Aselsan’ın 2Ç18 başından bu zamana kadar alınmış olan işlerin toplam tutarını 1,53 milyar dolara ulaştığı görülmektedir. Sonuç olarak yapılan sözleşmelere bakıldığında bu büyük ücret etkilerinin hisse senetlerine olumlu olarak yansıyacağını görmek mümkün olmaktadır.

ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumlarının yapılmasının avantajları nelerdir?

ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları ile yatırımcılar yatırım yapmak istedikleri şirketlerin geleceği ile ilgili bilgilere sahip olabilmektedir. Fiyatların tüm detaylarını etkili biçimde gösteren grafiklerle ifade ediliş biçimleri sayesinde kişiler anlık durumu takip edebilmektedir. Teknik analiz tablosunda kullanılan grafik türleri:

 • Nokta ve şekil,
 • Çubuk,
 • Çizgi,
 • Mum grafik olarak belirtilebilmektedir.

Ülkede yaygın biçimde kullanılan çubuk grafiklerle teknik analizler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu grafiklerle senetlerin düşük ya da yüksek alım ya da satım fiyatları, ortalamaları ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir. ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları yapıldıktan sonra yatırım yapacak olan kişilerin ortaya koyacakları yatırım payları da belirlenmiş olmaktadır. Yapılacak olan tüm teknik analizlerle:

 • Şirket hisse senedi durumlarının anlaşılabilmesi,
 • Piyasa dengelerinin değişim yönü,
 • İşlem hacimleri, fiyat değişimleri,
 • Trend tespitleri takip edilebilmektedir.

Aselsan için yapılan ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları neden önemlidir?

2018 yılı itibari ile hisse senedi almak isteyen yatırımcılar için en iyi zamanın ne zaman olacağı konusunda bilgi edinmek için ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bunun yapan kişi veya kurumların kısa sürede başarılı kazançlar sağlaması da mümkün olmaktadır. Teknik analizler yaparak doğru oranlarda hisse senedinin alınması mümkündür. Bunu sağlayabilmek için:

 • Yatırımcı profilleri bilinmelidir.
 • Güncel tradeler anlık olarak takip edilmelidir.
 • Grafik okuma işlemi belirli zaman periyotları halinde takip edilmelidir.
 • Fiyat dalgalanmaları doğru yorumlanmalıdır.

Bu doğrular ışığında yatırım firmaları uzman görüşleri ile ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları yaparak yatırımcı kişilere yol göstermektedir. Böylelikle kişiler karlı bir yatırımı nasıl yapacaklarını, ne zaman ve ne ölçüde yapabileceklerini anlayabilmektedir. Finans piyasalarında fiyat ve işlem miktarlarında ortaya çıkan değişikliklerin grafikler ile açıklanması mümkündür. Analiz yöntemi ile kontrol edilen bu durum yüksek veya düşük olan dalgalanmaları göstermektedir. Yapılan teknik analiz sonrasında:

 • Şirket blançoları,
 • Finans enstürmanları,
 • Parit, tahvil ve emtialarını,
 • Ekonomik verilerini anlayarak ne yönde ilerlediğini çözmek mümkün olabilmektedir.

Özetle bakıldığında; uzman yatırımcıların ön görüleri esas alınarak yaptıkları teknik değerlendirmelerinde yaptıkları ASELS ASELSAN hisse senedi analizi ve yorumları ile doğru hamle yaparak karlı çıkabilmek mümkün olmaktadır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.