Vakıf Yatırım ne diyor

Vakıf Yatırımdan 4 hisse için Al tavsiyeli hisse analizi

Vakıf Yatırım ne diyor
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
06 Kasım 2019 Çarşamba 10:50

Aselsan (ASELS) 3Ç19 Finansal Sonuçları: Her anlamda beklentimize paralel sonuçlar (=)  Aselsan, 3Ç19’da beklentimizin %12, piyasa beklentisinin %11 üzerinde yıllık %19 düşüşle 642 mn TL net kâr açıkladı. Operasyonel tarafta beklentilerimizle uyumlu gelen sonuçlara rağmen, operasyonel olmayan tarafta beklentimizin (41 mn TL) üzerinde 97,7 mn TL düzeyinde gerçekleşen vergi gelirleri net kârdaki sapmanın esas nedeni oldu. Bilanço tarafında ise 2Ç19’da 165 mn TL seviyesinde net nakit pozisyonu olan Şirket, yeni borçlanmaların etkisiyle beklentimize paralel şekilde 3Ç19’u 412 mn TL net borç pozisyonu ile tamamlarken, artan ticari borçların etkisiyle işletme sermayesinde çeyreksel bazda iyileşme yaşandı. Her anlamda beklentimize paralel gerçekleşen 3Ç19 sonuçlarının son dönemde endekse paralel performans gösteren Şirket hisselerine etkisinin “nötr” olmasını bekliyoruz. Sonuçların ardından 30 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerimizi koruyoruz.

Migros (MGROS) 3Ç19 Finansal Sonuçları: Beklentimize paralel operasyonel performans (+)  Migros, 3Ç19’da beklentimizin %19 altında, piyasa beklentisinin %8 üzerinde 179 mn TL net kâr açıkladı. Operasyonel performans beklentimize paralel gerçekleşirken, tahminimizden daha düşük net kur farkı gelirleri ve ertelenmiş vergi gideri, net kârda sapmaya yol açtı. Operasyonel kârlılığın piyasa beklentilerinin üzerinde oluşması ve net borçta devam eden iyileşme nedeniyle, 3Ç19 sonuçlarının hisse fiyatına etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz. Ancak, Şirket hisselerinin son 1 haftada endekse göre %5,4 pozitif ayrışması nedeniyle pozitif beklentilerin kısmen fiyatlandığını düşünüyoruz. Sonuçların ardından değerleme modelimizde yaptığımız revizyon sonucu hedef fiyatımızı %9,7 artırarak 26,40 TL’den 28,96 TL’ye yükseltiyor, sunduğu %33,8 oranındaki getiri potansiyelini göz önünde bulundurarak kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Şirket bugün TSİ 14:00’da sonuçlara ilişkin bir telekonferans gerçekleştirecek.

Sabancı Holding (SAHOL) 3Ç19 Finansal Sonuçları: Sanayi ve bankacılık segmenti net karı destekledi (+)  Sabancı Holding, 3Ç19 için beklentimizin %18,0 üzerinde 953 mn TL net kar açıkladı (Piyasa beklentisi 868 mn TL).  Temel olarak bankacılık ve sanayi sektöründe karlılığın tahminlerimizin üzerinde gerçekleşmesi, net kar beklentimizde sapmaya neden oldu.  3Ç19’da konsolide bazda enerji segmentinde karlılık çeyreksel %34,2 düşüş gösterirken, sanayi ve bankacılık segmentinde görülen karlılık artışı, Holding'in net karına çeyreksel %7,1 artış getirdi.  Holding’in 3Ç19’da kombine net satış gelirleri yıllık bazda ise %8,4 artış göstererek 24,4 mlr TL olarak gerçekleşti. 3Ç’de enerji, perakende ve finans segmentleri, Holding’in kombine gelirlerindeki yıllık artışa olumlu katkı sağladı.  3Ç’de Holding’in kombine FAVÖK’ü ise yıllık bazda %3,9 artış göstererek 4,3 mlr TL’ye ulaştı. Aynı dönemde FAVÖK’te enerji segmentinde yıllık %7,1, perakende segmentinde ise yıllık %120,1 artış görülmesi, Holding’in operasyonel karlılığını olumlu etkiledi.

Yorum: Holding’in beklentilerin üzerinde net kar açıklamasının hisse performansı üzerine etkisini sınırlı pozitif olarak değerlendiriyoruz. Bugün Holding 3Ç19 finansal sonuçlarına ilişkin saat 18:00’de telekonferans toplantısı düzenleyecek. Sabancı Holding hisseleri net aktif değerine göre %44,8 iskontolu işlem görmektedir. Sabancı Holding için hedef fiyatımız 10,60 TL olup, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadeli “AL” önerimizi koruyoruz.

TSKB (TSKB) 3Ç19 Finansal Sonuçları: Net kar beklentilere paralel, 2019 yılı beklentileri revize edildi  TSKB 3Ç19 için hem bizim hem de piyasa beklentisine paralel 150 mn TL (ç/ç: -%22,9, y/y: - %9,8) net kar açıkladı. Temel olarak 3Ç’de bankanın türev araçlardaki değerlemelere bağlı olarak net ticari zarar kaleminin çeyreksel %25,0 artış göstermesi net karı olumsuz etkiledi. Böylece bankanın 3Ç’de özkaynak karlılık oranı %16,6’dan %16,0 düzeyine geriledi.  3Ç’de TL tarafta artan talebe bağlı olarak bankanın TL kredi hacmi %7,9 artış gösterdi. Ancak YP kredi hacminin dolar bazında çeyreksel %2,7 daralmasının etkisi ile bankanın kur etkisinden arındırılmış toplam kredi büyümesi yılbaşından bu yana %1,3 düşüş gösterdi. Diğer yandan, bankanın 3Ç’de fonlama kompozisyonunda önemli bir değişiklik görülmezken, Çin Kalkınma Bankası ile yapılan 200 mn $’lık kredi anlaşması ile birlikte bankanın likidite fazlası 865 mn $’a ulaştı.  Bankanın Takipteki Krediler Oranı (TKO) 3Ç’de %3,5 olan beklentimizin biraz altında %3,2 düzeyinde gerçekleşirken, sektördeki genel trende paralel bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 100 bp artış gösterdi. Aynı dönemde bankanın takipteki krediler karşılık oranı ise %26,1’den %30,3’e çıktı.  Bankanın 3Ç’de net faiz gelirleri çeyreksel %5,0 düşüş ile 488 mn TL’ye geriledi. Temel olarak 3Ç’de enflasyon beklentisinde aşağı yönlü revizyon sonucunda, Tüfe’ye endeksli menkul kıymetlerden daha düşük gelir kaydetmesi, bankanın net faiz gelirlerine bir miktar düşüş getirdi. Diğer yandan, bankanın 3Ç’de komisyon gelirleri danışmanlık ücretlerindeki artış nedeniyle çeyreksel %30,0 yükseldi.  TSKB ayrıca 2019 yılsonu beklentilerini revize etti. Kur etkisinden arındırılmış kredi büyüme beklentisini %5,0’den yatay olarak revize ederken, Takipteki Krediler Oranı (TKO) için öngörüsünü %4,0 düzeyinden %5,0’in altında olacak şekilde güncelledi. Ayrıca risk maliyeti tahminini 100 bp’dan 130 bp’ye çıkaran banka, net faiz marjı beklentisini (yaklaşık %4,0) yukarı yönlü revize etti. Banka 2019 yılsonu için %14-15 aralığında beklediği özkaynak karlılık oranında ise değişikliğe gitmedi.

Yorum: 3Ç’de net ticari zarar kaleminin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesine karşın, karşılık giderlerinin tahminimizin %34,0 altında kalması nedeniyle bankanın dönem net karı beklentimize yakın gerçekleşti. Diğer yandan, banka için 3Ç’de öngördüğümüz TKO ise %3,2 ile daha düşük seviyede gerçekleşti. 3Ç sonuçlarının ardından TSKB için 772 mn TL olan 2019 yılsonu net kar beklentimizde değişikliğe gitmiyoruz. Bankanın 3Ç19 finansal sonuçlarının piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmesi nedeniyle hisse performansı üzerine etkisini nötr olacağını değerlendirirken, banka için 1,17 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endeksin Üzerinde Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz.

RAPORUN TAMAMI İÇİN 

Borsa Zamanı © 2019 - Borsa Zamanı'nda yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Hisse yorumları yorumlayan kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı; "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.