O hisse için AL Önerisi

Aracı kurumların günlül ve haftalık önerdiği hisseler. Bilanço analizleri ve teknik gösergeleri AL sinyali veren hisseler.

O hisse için AL Önerisi
26 Ağustos 2019 Pazartesi 05:12

Halkbank’ın net dönem karı 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,7 oranında artarak 310mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net kar rakamı bizim beklentimiz olan 310mn TL doğrultusunda gerçekleşirken, piyasa beklentisi 316mn TL idi.

İkinci çeyrek karı ile birlikte Halkbank’ın 2019 ilk yarı net dönem karı 615mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 1.903mn TL kar elde edilmişti.

Kredilerden alınan faizlerde artış, mevduata verilen faiz giderlerinde kısmi düşüş ve menkul kıymetlerden (TÜFE endeksli getiriler 127mn TL artarak 867mn TL’ye çıkarken, diğer menkul kıymetlerden elde edilen gelirler 553mn TL artış göstermiştir) elde edilen gelirlerin bir önceki çeyreğe artış göstermesiyle Banka’nın net faiz gelirleri çeyreksel bazda %31,2 oranında artarak 2.268mn TL olmuştur ve karı desteklemiştir.

Net ücret ve komisyon gelirleri ise çeyreksel bazda %16,9 oranında artarak 720mn TL’ye çıkmış ve yine karı desteklemiştir. Karı destekleyen bir diğer kalem operasyonel giderlerdeki %9,3’lük düşüş olmuştur. Ayrıca diğer faaliyet gelirleri de bir önceki çeyreğe göre 1 milyar TL artarak 1,4 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu yüksek artışta 414mn TL’lik serbest karşılığın iptali ile karşılık giderleri hesaplama yönteminde yapılan değişiklikle 804mn TL’lik karşılığın serbest bırakılması etkili olmuştur.

Diğer taraftan, takibe düşen büyük montanlı kredinin etkisiyle (794mn TL ek karşılık) toplam karşılık giderleri %30 oranında artarak 1,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.  Öte yandan, swap maliyetlerindeki ve miktarındaki artışa bağlı olarak ticari zarar yaklaşık 1 milyar TL artarak 1,4 milyar TL’ye yükselmiş ve karı baskılamıştır. Ayrıca bu çeyrekte temettü geliri 377mn TL’den 44mn TL’ye gerilerken, vergi geliri de 148mn TL düşerek 42mn TL olmuştur.

Halkbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu nisan ayında yapılan 900mn Euroluk sermayeye dahil edilebilir (AT1) ihracının 185 baz puanlık olumlu katkısıyla 166 baz puan artarak %14,64 olmuştur.

Halkbank’ın hedef hisse fiyatını, tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak 11,90TL’den 9,80TL’ye çekiyoruz. Diğer taraftan, hedef hisse fiyatını düzeltmemize karşın getiri potansiyeline bağlı olarak daha önceki “AL” önerimizi ise koruyoruz.

Ziraat Yatırım araştırma raporundan alıntıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.