Getiri beklentisi olan ve temettü verimliliği yüksek hisseler

Getiri beklentisi olan, prim yapma olasılığı ve temettü verimliliği yüksek olan hisseler

Getiri beklentisi olan ve temettü verimliliği yüksek hisseler
07 Kasım 2018 Çarşamba 13:34

Hisse senedi yatırımcıları için “al-tut” döneminden geçiyoruz. Yatırım gurusu Peter Lynch “Yatırım yaptığınız şirketin temel hikâyesi değişmediği sürece hisse senedini tutmaya devam edin.” diyor. Hisse senetlerinde alım yaparken kademeli ve zamana yayılan alımlar, aşırı değer kayıplarının yaşandığı dönemlerde yatırımcıları koruyor. Yüksek getiriler ise değerleme olarak ucuz hisse senetlerini tespit edebilmekten geçiyor. Yatırını yaparken aldığınız hisse senetleri gibi bir de izleme potansiyeli bulunan hisse senetleri listesi oluşturmanız uzun vadede fırsatları yakalamanızı sağlıyor. Özellikle kriz dönemleri tam anlamı ile fırsat dönemleri. Şimdilerde fiyatların dip seviyelere gerilediği borsada ender görülen ekonomik dalgalanmalardan birini yaşıyoruz. Üst üste gelen olumsuz gelişmeler, zincirleme etkisi yarattı. Dolar ve faiz zirve, borsa ise dip seviyelere geriledi. Sonuçta, kredi kuruluşları Türkiye’nin yatırını yapılabilir ülke notunu indirirken yabancılar da satış yaptı. BIST 100 Endeksi dolar bazında tarihi en düşük seviyelerinde hareket ediyor. İşte bu dönemde yükselişlerde Endeks’in üzerinde getiri potansiyeli taşıyan hisseleri tespit edebilenler kârlı bir fırsatı da yakalama olanağına kavuşacak.

Aracı kurumların getiri beklentileri ve 2019 temettü verimlilik tahminlerinden yola çıkarak hazırladığımız bu çalışmada 12 hisse senedi öne çıktı. Bunlar; otomotiv, telekomünikasyon, demir çelik, gayrimenkul, ulaştırma, petrol, dayanıklı tüketim sektörlerinde öne çıkan borsa şirketleri. Listeye giren 12 şirketin getiri potansiyelleri ve beklentileri ise şöyle:

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ÜÇ ŞİRKET

Doğuş Otomotiv, Türk Traktör ve Tofaş sektöründe öne çıkan üç şirket arasında yer alıyor. İş Yatırım, ekim başında yaptığı değerlendirmede; 2018 yılında yurt içi otomotiv pazarında bir önceki yıla kıyasla yüzde 30 daralma öngördüklerini, zayıf otomotiv satışları göz önünde bulundurulduğunda, otomotiv hisseleri içerisinden ihracat odaklı şirketleri öncelediklerini belirtmekte. Kurum, takip listesinde Tofaş’a ilave olarak Ford Otosan’a da yer vermekte. Tofaş, yılbaşından bu yana yüzde 31,94 oranında değer kaybetmiş durumda. Son beş yılda ise yatırımcısına TL bazında sürekli yüzde 25’in üzerinde kazandırdı. Bu nedenle Endeksin yukarı hareketlerinde sert ataklar gerçekleştirecek potansiyele sahip. Doğuş Otomotiv için beş analist alım önerisinde bulunurken ortalama getiri beklentisi yüzde 59. Türk Traktör’deki getiri beklentisi ise yüzde 49,9

TELEKOMÜNİKASYONDA İKİ ŞİRKET

Telekomünikasyon sektöründe Türk Telekom ve Turkcell dikkat çekiyor. Türk Telekom hisselerinde haziran ayından bu yana yabancı satışları öne çıkarken eylül ayında adeta zirve yaptı. Haziran-Eylül 2018 döneminde yabancı net satışları 942,4 milyon TL olurken sadece eylül ayındaki net satışlar 769 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Hisse gelen satışlara rağmen 3,40 TL seviyelerinde taban oluşturmuş görünüyor. Turkcell hisseleri ise eylül ayında yabancıların en fazla alım yaptığı ilk 10 hisse arasında yer aldı. Yılbaşından bu yana yüzde 26 geriledi. Sektörün fiyat/ kazanç oranı 33,41 seviyesinde bulunurken Turkcell’in fiyat/kazanç oranı 13,78 seviyesinde bulunuyor. Turkcell ve Türk Telekom sektörlerinin iki öncü şirketi.

TAV VE EREĞLİ DEMİR ÇELİK

Ulaştırma sektöründe TAV, Demir Çelik Sektöründe ise Ereğli Demir Çelik öne çıkan şirketlerden. TAV Havalimanları tarafından yurt içi ve yurt dışında işletilen tüm havalimanlarındaki yolcu sayısı eylül ayında yüzde 40 artış gösterdi. 10 Analist, TAV için alım önerisinde bulunuyor. Şirketin önümüzdeki yıl temettü verim beklentisi yüzde 8,2 seviyesinde. Analistlerin getiri beklentisi ise ortalama yüzde 25 düzeyinde. Demir çelik şirketinin öncü firması Ereğli Demir Çelik için 11 analist alım önerisinde bulundu. Hisse senedindeki aracı kuramların getiri beklentisi ise yüzde 30.

PETKİM, ARÇELİK VE ENKA

Petkim, Arçelik ve Enka sektörlerinde temettü verimliliği ve getiri beklentileri ile öne çıkan şirketler. Her üç şirket için kuramların ortalama getiri beklentisi yüzde 20’nin üzerinde. İş Yatırım analistlerinden Aslı Özata Kumbaracı, Petkim’in, yıllık 3.6 milyon ton üretim kapasitesiyle birçok sektöre hammadde sağladığını belirtirken önümüzdeki dönemlerde de güçlü performans sergileyeceğini düşünüyor. Beyaz Eşya Üreticileri Derneği verilerine göre, Türkiye beyaz eşya sektörü eylül ayında yıllık yüzde 38 daraldı. Bununla birlikte verilere göre, eylül ayında üretim yıllık yüzde 12, ihracat da yüzde 23 artış kaydetti. Şeker Yatırım yurt içi pazarda gerçekleşmiş olan belirgin daralmaya rağmen, eylül ayı ihracat rakamındaki kuvvetli artışı olumlu değerlendirdiğini ifade etti.

EMLAK KONUT GMYO VE YATAŞ

Emlak Konut GMYO ve Yataş da getiri beklentisi ve temettü verimlilikleri ile öne çıkan borsa şirketleri. Her iki şirket, yüzde 30’un üzerindeki getiri beklentisiyle dikkat çekiyor. Emlak Konutun 2019 yılı temettü verimi beklentisi yüzde 9,8 seviyesinde bulunurken Yataş’m temettü verim beklentisi yüzde 6,2. Emlak Konut GMYO’nun fiyat/kazanç oranı sektör ortalamasının altında bulunuyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 6 değer kaybeden hisse bu yılda düşüşünü sürdürüyor. 22 Ekim kapanışına göre kayıp yüzde 31 seviyesinde bulunuyor. Endekse göre değer kaybının fazla olması buna karşın beklentilerinin yüksek olması nedeniyle hisselere talebin artma potansiyeli yüksek. Öte yandan Yataş hisselerinin 2017’de yüzde 438 oranında prim yapmasına karşın bu yıl yüzde 52 değer kaybettiğini görüyoruz. Hissede nisan ayından bu yana yabancı satışı dikkat çekiyor. Yılın ilk günü halka açık kısmın yüzde 45,90’ı yabancı saklamasmdayken oran 9 Ekim 2018’e gelindiğinde yüzde 19,66’ya geriledi. Hissenin üzerindeki satış baskısının ortadan kalkması mevcut seviyelerden yukarıya doğru çıkışını güçlendirmesine olanak tanıyacaktır. (ZEYNEP AKTAŞ - FORTUNE TURKEY)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.