ZARAR ETTİKÇE YÜKSELİYOR!

Söktaş Pamuk ve Tarım ürünleri 2019 yılına ait finansal tablosunu açıkladı. Açıklanan bilançoya göre Söktaş 8 yıl üst üste zarar açıklamış oldu. Kurul 5 yıl zarar açıklayan şirketlerde "oy hakkı ve yönetim kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazları" kaldırabileceğini duyurmuştu. bu uyarıyı da dikkate alarak uzmanlar küçük yatırımcıları uyarıyor. 110 günde yüzde 189 pirim yapmış olsa da bu hisselerden uzak durun.

ZARAR ETTİKÇE YÜKSELİYOR!
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
16 Şubat 2020 Pazar 19:54

Söktaş Pamuk ve Tarım ürünleri 2019 finansal tablosunu açıkladı. Açıklanan konsolide verilere göre Söktaş (SKTAS) 2019 4Ç'te 7 milyon 867 bin lira zarar açıkaladı. Şirketten KAP'a gönderilen bilançoda yer alan bilgilere göre SKTAS  2 ve 3'üncü çeyrekten sonra 4 çeyrekte de zarar etti. 3'üncü çeyrekte 6 milyon 498 bin lira zarar açıklayan şirket zararını yüzde 121 oranında arttırarak 2019'u, 14 milyon 366 bin lira zararla tamamladı. 2018 yılının aynı dönemide de 76 milyon 162 bin lira zararla bitiren Söktaş Pamuk ve Tarım ürünleri 2019 yılının ilk çeyreğine 15 milyon 762 bin lira karla başlamıştı. 

Söktaş Pamuk ve Tarım ürünleri son 8 yılı üst üste zararla kapatıyor.

2019    - 14,3 milyon 

2018    - 76.1 milyon 

2017    - 43,6 milyon

2016    - 31,6 milyon

2015    - 25,9 milyon 

2014    - 44,5 milyon 

2013    - 55,7 milyon 

2012    - 40,3 milyon 

2011    +18,6 milyon 

2010    +9,1 milyon

8 yıl üst üste zarar açıklayan şirket bilançoda kar ne demek unuturken borsa tahtasında ise harika bir sezon geçiriyor. 17 Ekim günü 1,47 lira olan SKTAS hissesi aralıksız yükselişi 6 şubata kadar devam etmiş. O tarihte 4,25 liraya gören hisse 110 günde yüzde 189 pirim yaparak büyük bir başarıya imza attı. Bilançonun aksine tahtada hızlı koşan SKTAS hissesi cuma gün 3,81 liradan işlemlere başaldıktan sonra haftayı yüzde 2 oranında artışla 3,90 liradan kapatmıştı. 

Bugün açıklanan bu verilerden sonra hissenin pazartesi nasıl bir performansla haftaya başlayacağı merak ediliyor! 

Bilindiği üzere SPK ocak ayı başında çok önemli bir karar imza atmıştı. SPK, 5 yıl üst üste zarar yazan borsadaki şirketlerle ilgili önemli bir karar almıştı. Kurul, bu şirketlerde oy hakkı ve yönetim kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazları kaldırabileceği duyurulmuştu. 

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle, finansal tablolarına göre üst üste 5 yıl dönem zararı eden (faaliyetlerinin makul ve zorunlu kıldığı haller saklı kalmak kaydıyla) halka açık ortaklıklarda, oy hakkına ve yönetim kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazlar kurul kararıyla kalkacak. Söz konusu 5 yıllık süre, halka açık ortaklık statüsünün kazanıldığı yıldan sonra başlayan ilk yıllık hesap dönemi itibarıyla hesaplanacak. Tebliğde, "finansal tablolara ilişkin esaslar", "faaliyetlerin makul ve zorunlu kıldığı haller nedeniyle muafiyet", "esas sözleşmenin değiştirilmesi" ve "pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün doğmadığı hal" ve "kurulca yapılacak bildirimler", "sorumluluk" başlıkları altında maddeler belirlendi.
Son bölümde yer alan "istisna" başlığı altındaki maddelere göre, oy hakkına ve/veya yönetim kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyaz veren payların kamu kurum ve kuruluşlarına ait olması halinde tebliğ hükümleri uygulanmayacak.

16 ŞİRKET GÖZLEM ALTINDA
Hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin açıkladığı son finansal tablolara göre 2014'ten başlamak üzere 23 şirket son 5 yılı zararla tamamladı. Bu şirketler Ak Enerji, Anadolu Grubu Holding, Fenerbahçe, Kervansaray Yatırım Holding, Martı Otel, Global Yatırım Holding, Söktaş, Dardanel, Trabzonspor, Orma, Utopya, Altınyağ, Çemaş, Viking Kağıt, Eminiş Ambalaj, Özbal Çelik Boru, Mensa, Birlik Mensucat, Birko Mensucat, Bomonti Elektrik, Diriteks, Karsusan ve Doğusan oldu. Bu şirketlerden Bomonti, Çemaş, Dardanel, Fenerbahçe, Karsusan, Trabzonspor ve Utopya Turizm 2019 yılında kâra geçti.

2013 SONRASI KAPSAMDA
Oy hakkına ve/veya yönetim kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazlı payların bir kısmının kamu kurum ve kuruluşlarına, bir kısmının ise diğer kişilere ait olması durumunda, kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan imtiyazlı paylar dışında kalan diğer imtiyazlı payların imtiyazları kurul kararı ile kaldırılacak. Geçiş sürecinin belirlendiği maddeler kapsamında ise, halka açık olan ortaklıklar için 5 yıllık sürenin hesaplanmasına; hesap dönemi takvim yılı olan halka açık ortaklıklar için 31 Aralık 2013'te sona eren hesap dönemi, özel hesap dönemine sahip olan halka açık ortaklıklar için 2014 içinde sona eren yıllık özel hesap dönemi itibarıyla başlanacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.