YÜKSEK MAHKEMEDEN ÖNEMLİ KARAR

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi Akın İpek'in Türkiye aleyhindeki tahkim mücadelesini finanse etmek için hissedarların milyonları aşan tutarda nakdini kullanma girişimine engel oldu

YÜKSEK MAHKEMEDEN ÖNEMLİ KARAR
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
26 Mart 2020 Perşembe 07:49

Konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Londra Yüksek Mahkemesi işadamı Hamdi Akın İpek'in Türk devleti aleyhindeki şahsi mücadelesine destek olmak için halka açık Türk şirketlerin bulunduğu grubun İngiliz iştiraki Koza Ltd'nin fonlarını kullanmasını önlemeye yönelik bir tedbir kararı vererek Akın İpek'e başka bir darbe indirdi. Akın İpek, Koza Ltd'nin milyonları aşan miktarda nakdinin kendi şahsı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki uluslararası tahkim uyuşmazlığında kullanmak istemişti.

Londra'da 10 ve 11 Şubat 2020'de Yüksek Mahkeme'de görülen 2 günlük duruşmayı takiben, (Yüksek Mahkeme Vekil Hakimi) Sayın Jeremy Cousins QC Pazartesi günü Koza Ltd'nin fonlarının özellikle tahkimin sahihliği şüpheli bir belgeye dayanılarak açıldığı görüldüğü için tahkim sürecinin takibinde kullanılmaması gerektiğine hükmetti.

Akın İpek, tahkimi şahsi malvarlığından karşılayamadığını ve Koza Ltd'nin parası olmadan ilerletemediğini iddia etmişti. Ancak duruşmada, Koza Altın, Akın İpek ve aile üyelerinin 20 milyon $'ı aşan miktarda tutarı birbirlerine aktardıkları ve lüks yatlarla ilgilendiklerini gösteren deliller sundu. Mahkeme, Akın İpek'in tahkimi finanse etmek için kendi bünyesinde yeterli tutara erişiminin olması gerektiğini belirtti. Mahkeme, Akın İpek'in malvarlığını açıklamamasından etkilenmeyerek "kendi nezdinde kullanabileceği hiçbir şeyi olmadığı konusundaki belirsizlikle birlikte Akın İpek'in konumu bilinmez olarak kalmaktadır" şeklinde karar verdi.

Pazartesi günkü karar, Koza Ltd'nin fonlarının yargılama sonuna kadar korunacağı anlamına gelmektedir.

Koza Altın'ı temsil eden Mishcon de Reya LLP ortak avukatı Hugo Plowman:

"Bu önemli bir karardır ve İngiliz Mahkemesi'nden Akın İpek'in Koza Ltd'nin fonlarını Türkiye aleyhindeki kampanyasını sürdürmek için kullanmaması gerektiğine yönelik açık bir mesajdır. Müvekkilimiz, geçtiğimiz yaz Supreme Court nezdinde aldığımız büyük zaferi takiben gelen bu sonuçtan son derece memnundur."

Karar, Akın İpek'in Koza Ltd'nin kontrolü üzerinde devam eden davada karşılaştığı yenilgilerin sonuncusudur.

Koza Ltd, merkezi Ankara'da bulunan halka açık madencilik şirketi Koza Altın'ın tamamına sahibi olduğu İngiliz iştirakidir. Hakim şirketi Koza Altın tarafından 60 milyon £'luk sermayeyle 2014'te kurulmuştur.

Son dört yıl boyunca, Koza Altın fonların uygunsuz bir şekilde kullanılmasının önüne geçmek için aksiyon almaktadır. 2016'da, yargılama karara bağlanana kadar şirketin fonları dondurulmuştur. 2017'de, Akın İpek Mahkeme'nin Türkiye aleyhinde kendisi ve ailesinin sahibi olduğu başka bir şirket olan Ipek Investment Limited adına o dönem başlatmayı planladığı uluslararası tahkim talebi için 3 milyon £ dahil olmak üzere Koza Ltd'nin fonlarını şahsi davaları için kullanılması amacıyla iznini istemişti. Koza Altın, bunun, nihayetinde hissedarlarının menfaati amacıyla tutulan malvarlığının kötüye kullanımı olduğunu ileri sürerek başvuruya itiraz etmiştir. Koza Altın aynı zamanda, tahkimin hileli pay satış sözleşmesine (SPA) dayandığını, ve sahte olduğu için, Mahkeme'nin tahkimi yürütmek için tedbire tabi tutarların kullanımına izin vermemesi gerektiğini ileri sürmüştü.

Bu davada (Yüksek Mahkeme Vekil Hakimi) Richard Spearman QC, Akın İpek'in tahkime başvurma hakkının bağlı olduğu SPA'in sahihliğinin "çok ciddi şüpheye açık" olduğuna karar vermişti. Bu karar Temyiz Mahkemesi'nin 2019 yılında verdiği ve Hakim Spearman'ın belgenin sahihliğine dair değerlendirmesinin "tamamen doğru" olduğunu ve "SPA'nın sahte olduğuna dair ciddi ve tartışmalı bir davanın mevcut olduğu kabul edildiğinde ... mahkeme, işlemin şüpheli olduğuna dair gerçek bir ihtimal söz konusu olması halinde bu işleme açıkça onay vermemesi gerektiğini" belirten kararıyla kaldırılmıştır.

Bu hafta verilen kararda Hakim Cousins QC, önceki kararlarla mutabık kalmıştır. "SPA'nın sahihliğine dair çok ciddi şüphe bulunması için gerekçelerin mevcut olduğunu" teyit etmiştir. Bu konunun, Akın İpek'in tahkiminin başarı şansı bakımından "son derece önemli" olduğunu belirtmiştir.

Geçtiğimiz yaz, Supreme Court'un, Akın İpek'in, Türk Mahkemesi tarafından Koza Altın'ı temsil etmek üzere atanan yöneticilerin yetkilerine karşı ileri sürdüğü iddiaları reddetmesiyle başka bir konu Koza Altın'ın lehine sonuçlanmıştır. Karar, yargı yetkisine ilişkin neredeyse üç yıl süren yargılamanın son noktasıdır.

Halihazırda İngiltere'de yargılama konusu olacak olan son uyuşmazlık, kimin Koza Ltd'yi kontrol etmesi gerektiği hususudur. Koza Altın, Akın İpek'in usulsüz ve haksız bir şekilde % 100 pay sahipliğinden doğan haklarını kullanmasını engellemeye çalıştığı yönündeki iddiasını sürdürmektedir. Koza Altın, Akın İpek'i hissedarlarının menfaati olan malvarlığını korumak için ve mevzuat kapsamındaki yükümlülükleri kapsamında Koza Ltd'nin yönetim kurulundan azletmeye çalışmaktadır

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.