Yargıtay Ev Sahibi ve Kiracılar İçin Emsal Karar Verdi!

Mahkeme kiracılar ve sahipleri için emsal bir karara imza attı. Bu karara göre kiracı kiralanan mülkte mal sahibinden habersiz herhangi masraf edemez, yapmış olduğu masrafları ise mal sahibinden isteyemez. Sulh Mahkemesinde görülen mahkemenin detayları belli oldu.

Yargıtay Ev Sahibi ve Kiracılar İçin Emsal Karar Verdi!
23 Şubat 2019 Cumartesi 12:38

Yargıtay emsal bir karara imza attı. Ev sahibinden izinsiz kiralanan evd yada iş yerinde yapılan masraflar ev sahibinden istenemez.

Kiralanan dairede yaptığı masrafları ev sahibinden isteyen ancak alamayan kiracı Sulh mahkemesinde ev sahibi aleyhine dava açtı. Kiracı zorunlu ihtiyaçlar için yaptığı masrafları yıpranma ve değer kayı hesaplanarakgeri almak için açtığı davayı kaybetti.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Mahkemede tapu kayıtlarında kiralanan yerin mesken olarak geçtiğini ancak kiralayanın mülkü işyeri olarak kullandığı tespit etti. Davacının zarar için herhangi bir delil sunamadığını altını çizen mahkeme davayı redetti.

Yargıtay Davayı Bozdu!

"Mahkeme, ilk kararında direndi. Devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Daire, kiracının yaptığı faydalı masrafların, vekaletsiz iş görme hükmüne göre isteneceğine hükmetti. Sözleşme ile davalı kiraya veren tarafından mesken niteliğindeki taşınmaz ofis olarak kullanılmak üzere davacı kiracıya kiralandığı vurgulandı.

Kararda şöyle denildi:

SÖZLEŞMEDE BELİRTİLMİŞTİR

"Sözleşmenin özel şartlar bölümü 3. maddesinde, 'Kiralanan kiracı tarafından hasarsız ve temiz hiç kullanılmamış teslim alınmış olup, herhangi bir dekorasyon işi kiralayandan yazılı izni alınarak bedeli kendilerine ait olmak üzere kiracı tarafından yapılacaktır.' hükmü kararlaştırılmıştır. Tarafların özgür iradesi ile kararlaştırılan bu şart geçerli olup tarafları bağlar. Davacı kiracı, kira sözleşmesinin düzenlenmesinden sonra taşınmazı kiralama amacına uygun hale getirmek ve kullanabilmek amacıyla birtakım onarım, tamirat ve iyileştirmeler yapmıştır. Ofis mobilyaları alıp tabela masrafı yaptığını ancak site yönetimin açtığı tahliye davası sonucunda mahkemenin davanın kabulü ile iş yeri olarak kullanılan dava konusu taşınmazın eski hale dönüştürülerek mesken olarak kullanılmasına bu olmadığı takdirde davalının dava konusu taşınmazın tahliyesine karar verildiği anlaşılmaktadır."

KİRAYA VERENDEN İSTENMESİ MÜMKÜNDÜR

"Kural olarak, sözleşmede aksi kararlaştırılmadığı durumda, kiracı tarafından kiralanana yapılan faydalı ve zorunlu imalat bedellerinin dava tarihi itibarıyla uygulanması gereken vekaletsiz iş görme ve sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre kiraya verenden istenmesi mümkündür.""

İZİNSİZ YAPILAN HARCAMALAR İSTENEMEZ

"Somut olayda; taraflar arasında akdedilen bir yıl süreli kira sözleşmesinin özel şartlar bölümü 3. maddesinde, taşınmaza yapılacak herhangi bir dekorasyon işinin kiralayandan yazılı izni alınarak ve bedeli kiracıya ait olmak üzere kiracı tarafından yapılacağı düzenlenmiştir. Bu durum karşısında davacı kiracının kira sözleşmesine dayanarak vekaletsiz iş görme kapsamında kiralanana yaptığı imalat bedellerini isteyemez. Buna rağmen, davacı kiracının taşınmaza yaptığı faydalı masrafları isteyebileceği gerekçesiyle kararın bozma nedeni yapılmasının hatalı olduğu bu defa-ki incelemeden anlaşılmakla, yerinde bulunmayan davacı vekilinin bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir"


Etiketler; #kiracı hakları
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.