TÜRKİYE İLE RUSYA 10 MADDEDE ANLAŞTI işte ayrıntılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti. İki lider önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği konusunda tarihi bir mutabakata imza attık. 150 saatin sonunda Türk-Rus ortak devriyesi başlayacak" dedi.

TÜRKİYE İLE RUSYA 10 MADDEDE  ANLAŞTI işte ayrıntılar
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
22 Ekim 2019 Salı 19:46

Türkiye ve Rusya, Suriye konusunda varılan anlaşmayla ilgili 10 maddelik ortak açıklama yaptı.

Türkiye ve Rusya, Suriye'deki güvenli bölge konusunda mutabakata vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan 6,5 saatlik zirve sonrasında yapılan 10 maddelik ortak açıklama şöyle:

TÜRKİYE – RUSYA FEDERASYONU ARASINDA MUTABAKAT MUHTIRASI TAM METNİ

(22 Ekim 2019, Soçi)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin aşağıdaki konularda mutabık kalmışlardır:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren,Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları,Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına,YPG unsurları ve silahlarınınTürkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rusortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetimve doğrulama mekanizmasıihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

İŞTE O GÖRÜŞMENİN AYRINTILARI 

Soçi'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmede Barış Pınarı Harekatı'nı ele aldı.

Erdoğan ve Putin, Soçi'deki Rusya Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda baş başa görüşmenin basına açık kısmında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Görüşme fayda sağlayacak. Barış Pınarı Harekatı'na ciddi fırsat sağlayacak" dedi. 

Putin ise Rusya ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere de değinerek, "Son yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin bugün bölgemizdeki tüm sorunların çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Gerek Türkiye gerekse Rusya, bölgede bulunan tüm ülkelerin çıkarlarına uygun olarak bu bölgedeki tüm sorunların cevaplarını bulmamıza yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

İKİ LİDERDEN BASIN TOPLANTISI

Rusya Devlet Başkanı Putin açıklamalarından satır başları;

Erdoğan harekatın amaçlarını açıkladı. Türk tarafının endişelerini paylaşıyoruz. Suriye'de kalıcı istikrar toprak bütünlüğüne bağlı. Suriye ile Kürtler arasında diyalog başlatılmalı. 

Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik adımlar atmak isteğini anlayışla karşıladığımızı bir çok kez söyledik.

İnsani yarım konusunu da görüştük. Suriyeli göçmenler vatanlarına dönebilmeli. Bölgede kapsayıcı bir diyalog olmalı.


 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Ana gündemimiz Suriye'deki gelişmelerdi. Bunun yanı sıra ikili ilişkilerimizi de ele alma fırsatımız oldu. Milli paralarla ticaretin artırılmasına buna yönelik anlaşmayı da bildiğiniz üzere kısa süre önce imzalamıştık. S-400'lerle ilgili belirlediğimiz takvim çerçevesinde teslimatlar yapılıyor. Ortak çıkarlarımız doğrultusunda bu gayretli çalışmalar kararlılıkla devam edecektir.

Savunma sanayi alanında da çok ciddi adımlar atıyoruz. Sayın Putin ile Suriye'de barış, huzur için gerek ikili düzeyde gerek Astana formatı kapsamında çok ciddi çaba harcadık. Ortak çabalarımız neticesinde pek çok önemli karara imza attık. 16 Eylül'de yapılan Ankara zirvesiyle anayasa komitesi kuruluşunu ilan ettik.


 

Rusya’da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Uluslararası toplum göçmenlerin dönüşünü desteklemeli.Askeri ve teknik işbirliğimiz gelişiyor.

Görüşmede ana gündemimiz Suriye'deki görüşmelerdi. İkili ilişkilerimizi de ele alma imkanımız oldu.

Ekonomi alanında Putin’in de ifade ettiği gibi mili paralarla ticaretin artmasına yönelik anlaşmayı imzalamıştık. Bu anlaşmanın 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefinde önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Savunma sanayi konusunda da çok ciddi adımlar atıyoruz atmaya da devam edeceğiz. Ortak çabalarımız neticesinde pek çok önemli karara imza attık. İdlib gerginliği azaltma bölgesi de yaptığımız görüşmelerden birisiydi. Suriye'de barış, istikrar kapsamında çok ciddi çaba harcadık. İdlib'de saldırıların azaldığını görmek memnuniyet vericidir.

Putin'e harekatla ilgili kapsamlı bilgi verdim. İstikrarı kalıcı hale getirmeliyiz. Barış Pınarı Harekatı Suriye'nin toprak bütünlüğünü de garanti altına almaktadır, bizim hiçbir zaman ülkenin egemenliğinde gözümüz yoktur. 4 bin kilometrelik alanı terörden temizledik.

Harekatla güvenli hale getireceğimiz alana Suriyelilerin yerleşeceğine inanıyoruz, planlarımızı paylaştık. Güvenli bölgeye yaklaşık 2 milyon Suriyeli yerleştirilecek. Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçılara izin vermeyecektir. Tarihi bir mutabakata imza attık. 150 saatin sonunda 10 km derinliğinde Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır.

23 Ekim öğlen 12.00'den itibaren 150 saat içinde YPG'li teröristler ve silahları, 30 kilometrenin dışına çıkarılacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.