TURKCELL ŞİRKET İNCELEME RAPORU

Turkcell'i 17.35TL hedef fiyat, %27 yükseliş potansiyeli ve Al tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza alıyoruz.

TURKCELL ŞİRKET İNCELEME RAPORU
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
25 Aralık 2019 Çarşamba 08:12

Şirket özellikle 4.5G sonrası artan data kullanımı ile desteklenen güçlü FAVÖK rakamları ile ön plana çıkmaktadır. Katma değerli dijital hizmetler tarafındaki artış, enflasyona paralel artan tarifeler ve müşteri memnuniyeti şirketin abone başına gelir rakamlarını desteklemektedir. Bunun yanında etkili bilanço düzenlemeleri ile azalan borçluluk ve kur pozisyonu riskleri azaltmaktadır.
FAVÖK yüksek ARPU rakamları ile destekleniyor. FAVÖK'ün 2019 yılında 10.5 milyar olmasını ve 2020'de ise 11.7 milyar TL'ye ulaşmasını bekliyoruz. Enflasyondaki yükselişin tarifelere yansıtılması ve dijital gelirlerdeki katkı ile birlikte artan abone başına gelir rakamları (ARPU) karlılığı desteklemeye devam edecektir. Bunun yanında şirketin abone kazanımını da bundan sonra stratejisinin bir parçası yapması ilerisi için ek katkı yaratacaktır.
Yeni işler hem gelir kanallarını artıracak hem de ileride karlılığa destek olacaktır. Şirket Paycell ve dijital kurumsal ürünler gibi yeni alanlara yatırım yaparak halihazırda bulunan abone tabanına daha çok ürün ile ulaşmayı ve gelirlerini artırmayı hedeflemektedir.
Turkcell'in 2019 yılı karının %60'ını temettü olarak dağıtmasını ve %6.5'lik temettü verimine ulaşmasını bekliyoruz. Ortaklar arasındaki sorunlar halen tam olarak çözülmese de bu sorunlar son yıllarda genel kurulun toplanıp temettü dağıtmasına engel olmamıştır.
Şirket Fintur'un satışından gelen nakit ve hedge uygulamaları ile kur riskini minimize etmiştir. Turkcell'in eylül itibariyle hedge enstrümanları dahil yaklaşık 155 milyon dolar uzun pozisyonu bulunmaktadır. Net borçluluğu ise 9.6 milyar TL ile yaklaşık olarak FAVÖK'ünün 1.0 katı seviyesine gerilemiştir.
Turkcell 2020T rakamlarına göre 3.4x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir. Bu rakam benzer şirket ortalaması olan 5.9x'e göre %42 iskontolu olduğunu göstermektedir. F/K çarpanına göre ise şirket 7.9x ile benzer şirketler ortalaması olan 15.0x'in oldukça altındadır.
Riskler (1) 5G ile ilgili henüz nasıl bir lisanslama olacağı ve bu ihalenin neleri kapsayacağı, 2G 3G ve 4.5G lisanslarının süre sonunda nasıl yenileneceğinin belli olmaması şirketler için bir risk unsurudur. (2) resmi düzenlemelerdeki olası değişiklikler bir diğer risk unsurudur.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.