TELEFONLARDA TAKSİT SAYISI 3 DÜŞÜYOR!

BDDK'nın yeni yönetmelik taslağı ile fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonlarda taksit sayısı 3'e düşürülüyor

TELEFONLARDA TAKSİT SAYISI 3 DÜŞÜYOR!
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
06 Ocak 2020 Pazartesi 08:32

Ekonomi yönetimi 2019'u düşüşle tamamlayan ithalatta yeni yılda artışı sınırlandırmak için yeni planlar hazırladı. BDDK'nın yeni yönetmelik taslağı ile fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonlarda taksit sayısı 3'e düşürülüyor.

Cari açığı direkt artırıcı etkisi bulunan ithalata karşı ekonomi yönetimi yeni bir önlem almaya hazırlanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), hazırladığı yönetmelikle 3 bin 500 liranın üstündeki telefonların taksit sayılarını 3 aya indirmeyi planlıyor. BDDK cep telefonlarına 3 bin 500 lira altı ve üstü telefonları ayırarak ithal cep telefonların taksit sayısını sınırlamıştı. Şu anda 6 olan taksit sayısı 3'e düşürülüyor. Fiyatta 3 bin 500 lira limiti genelde ithal cep telefonlarını etkiliyor.

Önce 12 ile başladı

Bilindiği üzere, BDDK 1 Şubat 2014 tarihinde aldığı karar ile kredi kartına taksit yapılarak cep telefonu satışını yasaklamıştı. Buna karşın, cep telefonu operatörleri, farklı cep telefonu üreticileriyle anlaşarak özel koşullarla taksitle cep telefonu satabiliyor. Teknoloji marketleri ise, bankalarla anlaşarak cep telefonu almak isteyen müşterilerine kredili taksit seçeneği sunuyor. İlgili kısıtlama kapsamına girmeyen ticari kredi kartları ise tüketiciler tarafından cep telefonu satın alım sürecinde sorunsuz şekilde kullanılabiliyor.

Cep telefonlarının satın alınması için kullanılan kredide vadesi sayısını 12'ye çıkaran düzenleme ise 27 Kasım 2018'de yapıldı. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin yönetmelikte değişiklik yapılarak, fiyatı 3 bin 500 liraya kadar olan cep telefonları için kullanılan kredilerde vade sayısı 6 aydan 12 aya çıkarıldı. Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonlarını almak

için kullandırılan kredilerin vadesi ise 6 ay olarak belirlendi.

Ancak geçici bir düzenleme yapılarak 3 bin 500 liranın üstündeki telefonlar için de iki aylığına 31 Ocak 2019 tarihine kadar taksit sayısı 12 olarak belirlendi. 2019 Şubat ayında 3 bin 500 liranın üzerindeki cep telefonları için kullandırılan kredilerde 12 aylık taksit sayısı nisan ayı sonuna kadar süreceği açıklandı. Ancak daha sonra 12 taksitten vazgeçildi ve 3 bin 500 lira üstü cep telefonları için taksit sayısı 6 ay olarak uygulanmasına karar verildi.

Yönetmelik taslağı hazır

BDDK şimdi 3 bin 500 liranın üzerindeki cep telefonları için taksit sayısını 3'e düşürmeye hazırlanıyor. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetme

lik taslağında, "Fiyatı 3 bin 500 TL'ye kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 TL'nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 3 ayı aşamaz" ifadesi yer aldı.

Yurtdışından getirilende harç yükseldi


Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan telefonlar genellikle ithal telefonlar. Ekonomi yönetimi bu telefonların taksit sayısını düşürmeye hazırlanırken, yurt dışından getirilen telefonlar için ödenen harcı da geçen yıl artırmıştı. Temmuz ayında harç 618 liradan bin 500 liraya çıkarılmıştı. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren harç yeniden değerleme oranında arttı ve bin 838 liraya çıktı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.