Siz de vergi ödeyin!

CHP’nin TRT, PTT ve TCDD Sayıştay raporlarının ibra kararına itirazlarının görüşüldüğü KİT Komisyonu’nda konuşan CHP’li Sertel, “TRT, bir banka gibi ‘ticari sır’ gerekçesiyle yayın hizmetleri için ödediği tutarları da açıklamıyor” dedi Yine PTT Genel Müdürlüğü döneminde Harun Maden'in çok sayıda ayakkabı, bot, çocuk ceketi, eldiven, tunik, pantolon, mont, eşarp, shirt gibi giyim malzemesine 25 bin lira ödenmiş. Aynı Genel Müdür döneminde kurumun Uludağ’daki tesislerinde yılbaşı kutlaması için Genel Müdür, eşi, misafirleri ve PTT çalışanlarından oluşan 47 kişi üç gün konaklama yapıyor. Bunların kuruyemiş, sucuk ve içecek harcamaları için 7 bin 277 lira fatura kesiliyor.

Siz de vergi ödeyin!
Anar Asadov
Anar Asadov
08 Kasım 2019 Cuma 10:38

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu toplantısında, CHP’nin TRT, PTT ve TCDD’nin onaylanan Sayıştay raporlarına yönelik itirazları görüşüldü. Toplantıya komisyon üyesi milletvekillerinin yanı sıra kurum temsilcileri de katıldı.

2011-2016 yılları arasındaki raporlara yönelik itirazların görüşülmesi sırasında CHP adına söz alan İzmir Milletvekili Atilla Sertel, kamu kurumlarının işleyişinde aksaklıklar yaşandığını söyledi. TRT’nin dış yapım programları için yüksek miktarda harcamalar yaptığına dikkati çeken Sertel, “Geçmiş dönemlerden yapılan açıklamalardan biliyoruz ki program başı 1 milyon TL’yi aşkın harcamalar yapılıyor. Bunları eleştirdikten sonra adeta bir banka gibi ‘ticari sır’ kılıfını buldular. TRT, programlara yaptığı harcamaları bu gerekçelerle açıklamıyor” dedi.

AĞIRLAMA ADI ALTINDA SINIRSIZ HARCAMA

Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı yerel seçimler öncesinde TRT ekranlarına çıkartan Genel Müdür İbrahim Eren’i de eleştiren Sertel, “TRT yönetimi, bizi değil Osman Öcalan’ı ekranlarına taşıyor” diye konuştu.

PTT Genel Müdürlüğünün temsil ve ağırlama temsil ve ağırlama gideri adı altındaki sınırsız harcamalarına dikkati çeken Sertel, “PTT Genel Müdürü, bu yetkisini kullanarak sekiz ayda 478 bin lira harcarken önceki Genel Müdür de 2016 yılının ilk üç ayında 273 bin lira harcama yaptı. Sayıştay bu harcamaların özel harcamalar olduğunu tek tek raporlarına yansıttı. Uludağ’da eş-dost-akraba 41 kişiyle kış tatili yaptıkları ortaya çıktı. Bizler de bu bilgileri kamuoyuyla paylaştık. Peki ne oldu? PTT Genel Müdürüne de hiçbir şey yapılmadı” dedi.

CHP’li Sertel’in yaptığı konuşmanın ardından AKP sıralarından Sertel’e, “Söyleyecek bir şey bulamayınca aynı şeyleri eleştirip duruyorsunuz” dedi. Komisyon Başkanı AKP’li Mustafa Savaş bu sözlerin ardından “Sataşma olduğunu” ifade eden Sertel’e “Bu sözlerde bir sataşma yok. Görüşmeler sürecek” dedi. Yapılan görüşmelerin ardından CHP’nin Sayıştay raporlarının onaylanmasına yönelik itirazı AKP’li ve MHP’li Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Sayıştay raporlarına yansıyan tespitlere göre; 2016 yılının Mart ayında PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içerisinde 478 bin lira, önceki Genel Müdür Harun Maden de 4 ayda 273 bin lira kişisel harcama yaptı. İki genel müdürün maaşlarının haricinde 2016 yılında 750 bin lira harcama yaptığı anlaşıldı. PTT’deki temsil ve ağırlama giderlerinin toplamı ise 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34,7 oranında 1 milyon 700 bin lira artarak 6 milyon 600 bin lira olarak gerçekleşti.

Yapılan harcamalarda daha çok kıyafet alımına rastlanırken, yüklü miktarda market alışverişi, gümüş takı, altın, otel konaklamaları gibi çok sayıda kişisel harcamanın yapıldığı belgeleriyle ortaya çıktı. 

Uzun yıllardır Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür için aylık 2 bin 750 lira olarak belirlenen kurum tarafından karşılanacak temsil ve ağırlama gideri harcaması Aralık 2015 tarihinde yönetim kurulu kararıyla değiştirilerek Genel Müdür için “sınırsız” harcama yetkisi verildi. Diğer kadroların kullandığı temsil giderlerinde de artışa gidildi.

AYNI GÜN VE SAATTE 4 BİN 774 TL MARKET ALIŞVERİŞİ

“Örneğin önceki Genel Müdür Harun Maden döneminde; bir mağazadan yapılan takım elbise ve gömlek alımı kapsamında Genel Müdür adına 3 bin 77 TL ve 1349 TL tutarında taksitlendirilmiş fatura olduğu, bu alışveriş karşılığında 1.403 TL paropuan kazanıldığı, kazanılan paropuan karşılığında alışveriş yapıldığı, 1403 TL ödeme yapılmış gibi gösterilerek PTT’den tahsil edildiği rapora yansımış.

Yine Harun Maden döneminde; çok sayıda ayakkabı, bot, çocuk ceketi, eldiven, tunik, pantolon, mont, eşarp, shirt gibi giyim malzemesine 25 bin lira ödenmiş. Aynı Genel Müdür döneminde kurumun Uludağ’daki tesislerinde yılbaşı kutlaması için Genel Müdür, eşi, misafirleri ve PTT çalışanlarından oluşan 47 kişi üç gün konaklama yapıyor. Bunların kuruyemiş, sucuk ve içecek harcamaları için 7 bin 277 lira fatura kesiliyor.

Yine İstanbul Bayrampaşa’da bir marketten aynı tarih ve saatte 756 TL, 756 TL, 795 TL, 792 TL, 675 TL, 650 TL ve 350 TL’lik gıda alışverişi yapıldığı, fatura yerine fiş alınmak suretiyle harcamaların içeriğinin gizlendiği de Sayıştay raporlarına yansımış.

31 Mart 2016 tarihinde görevden alınan Genel Müdür Harun Maden, son seyahatini Safranbolu’ya yapıyor.

Burada 2 bin lira tutarında gümüş malzemenin yanında yine çok sayıda fatura ve perakende satış fişi karşılığında giyim ve gıda malzemesi alıyor. O seyahatten döner dönmez de görevine son veriliyor. 2015 yılından itibaren bir yıl görevde kalan Harun Maden’in tören, temsil ve ağırlama gideri altında 2015 yılında ne kadar harcama yaptığını bilmiyoruz ama 2016 yılının ilk üç ayında 273 bin lira harcama yaptığı Sayıştay raporlarına yansımış durumda.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.