PETKİM, (Star Rafineri) tam kapasiteye ulaştı

SOCAR Türkiye'nin İzmir Ali Ağa'da kurduğu STAR Rafineri'nin faaliyetteki ilk bir yılı geride kaldı. Test çalışmalarını tamamlayıp Şubat ayından itibaren tam anlamıyla üretime geçen STAR Rafineri sayesinde Türkiye jet yakıtı ithalatını sona erdirirken, motorin ve LPG ithalatını azalttı. Genel Müdür Mesut İlter, Enerji Günlüğü'nün sorularını cevapladı.

PETKİM, (Star Rafineri) tam kapasiteye ulaştı
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
17 Ekim 2019 Perşembe 09:48

STAR Rafineri ilk bir yılını nasıl tamamladı?


Yaklaşık bir yıl önceki açılıştan sonra, test ve deneme çalışmalarını tamamladık. Şubat ayından bu yana da üretimdeyiz. Yeni bir rafineri faaliyete geçtikten sonra kapasite artışı kademeli oluyor. Bugün geldiğimiz noktada yüzde 100 kapasiteye ulaştık diyebilirim. Yani hemen hemen tam kapasiteye geldik. Artık tüm ürünlerimizi iç piyasaya sunuyoruz.

Neydi bu ürünler?

Bir kere Petkim'in hammadde ihtiyacının tamamı STAR Rafineri tarafından karşılanıyor. Bunun dışında ürettiğimiz dizeli, jet yakıtı

nı, LPG' yi iç piyasaya pazarlıyoruz. Yine ürettiğimiz petrokimya hammaddesi reformat ürünümüz var, onun bir kısmı Petkim'e, kalanıysa yine ihracata gidiyor. Ama rafineri şu anda dizayn kapasitesine çıkmış vaziyette.

İşlediğiniz hampetrolü daha çok nerelerden aldınız, alıyorsunuz?

STAR Rafineri hammadde tedarikini başlangıçta belli bir dönem boyunca kuzeyden, Rusya' dan aldı. Çünkü faaliyete geçtikten sonra tesislerin kabul ve performans testlerini yapmamız gerekiyordu. O süreçte mümkün olduğu kadar sabit bir hammadde temini için çok fazla kaynağa yönelmedik. Ancak performans testlerini Ağustos ayı başlarında tamamladık. O tarihten bu yana da alternatif pet

roller de alıyoruz. Hem Ortadoğu' dan hem Kuzey Afrika' dan, hem Rusya' dan da devam ediyor.

Hampetrol türünü ya da tedarikçisini nelere göre tercih ediyorsunuz?

Bizim kendi programımız, üretim ve işleme modellerimiz bizim için en uygun, en kârlı olarak hangi petrolü gösteriyorsa onu getiriyoruz. Modellerimizde 100'e yakın tanımlanmış petrol türü var. Bunların hepsi de temin edilebilir durumdaki hampetrol türleri. Model çıktılarına göre ikmal programını belirliyoruz. Yani verimlilik odaklı modelimizin tanımladığı petrol türü hangisi ya da hangileri ise o petrolleri alıp getiriyoruz.

Bugüne dek ne kadar hampetrol işlediniz? Hedef ne?

Şunu söyleyebilirim, bu yıl içerisinde toplam yaklaşık 7.5-8.0 milyon ton civarında hampetrol işliyor olacağız. Yani tam kapasiteyle üretime Şubat ayında girdiğimiz için üretim miktarı biraz eksik olacak. Ancak 2020 yılında artık hedefimiz 10 milyon ton kapasiteyi tamamen karşılıyor olmak.

STAR Rafineri'nin teknoloji açısından diğerlerine göre ne tür farkları var?

STAR Rafineri dünyadaki en modern ve yeni rafinerilerden biri. Oldukça da verimli bir rafineri. Şu anda dünyadaki en yüksek ürün oranına sahip rafinerilerden biri özelliğine sahip. Bu şu anlama geliyor: İşlediğimiz her 100 birimlik petrolün 91.5-92.0 birimini tamamen beyaz ürüne çevirebiliyoruz. Bu da oldukça yüksek bir oran.

STAR Rafineri'nin Türkiye ekonomisine katkısı nedir?

STAR Rafineri petrokimya hammaddesi dışında jet yakıtı, dizel ve LPG üretiyor. Türkiye yıllık yaklaşık 24 milyon tonluk dizel ihtiyacının yüzde 60'ını ithal ediyor. STAR Rafineri bu oranı yüzde 40'a düşürecek. Yaklaşık 1.5 milyon tonluk jet yakıtı üretimimizle de ithalata ihtiyaç kalmadı. Yıllık 4 milyon tonluk bir LPG tüketiminin yüzde 80'i ithalatla karşılanıyordu, STAR Rafineri bu oranı da yüzde 70'lere düşürecek. Özetle STAR Rafineri Türkiye ekonomisine dış ticaret açığının 1.5 milyar dolarlık kısmını kapatacak bir katkı sağlıyor.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Petkim'in yıllık hammadde ihtiyacının 1.5 milyon ton olduğunu belirterek "Bunu aylara bölerseniz aylık yaklaşık 120 bin ton ediyor. Biz de Mayıs ayından bu yana bunun tamamını karşılıyoruz. Mayıs ayına kadar kademeli bir artış oldu. Biz de düşük kapasitedeydik. Ancak Mayıs' tan bu yana artık ihtiyacının tamamını karşılıyoruz" diye konuştu.

,

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.