OYAK ÇİMENTO GRUBU BİRLEŞME SENARYOLARI ANALİZİ

Oyak Çimento Grubu Birleşme kararı aldı, O şirketler şimdi bu kararı hayata geçirmek üzere Mardin çimento çatısı altında birleşiyorlar.

OYAK ÇİMENTO GRUBU BİRLEŞME SENARYOLARI ANALİZİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
31 Aralık 2019 Salı 09:02

Halka açık Oyak Grubu'na ait çimento şirketleri olan Bolu Çimento (BOLUC), Adana Çimento (ADANA, ADBGR, ADNAC), Aslan Çimento (ASLAN), Mardin Çimento (MRDIN) ve Ünye Çimento'nun (UNYEC), SPK, TTK ve Kurumlar Vergisi Kanunları ile ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde 30 Aralık 2019 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile Mardin Çimento bünyesinde birleşme kararı alındığı açıklandı.

Son yapılan açıklama ardından; 18 Aralık 2019 tarihinde yayınladığımız Oyak Çimento Grubu Birleşmesi- Senaryolar raporumuzu oluşan yeni duruma göre güncelliyoruz. Bununla birlikte çalışmanın amacı; herhangi bir yatırım tavsiyesi vermekten ziyade birleşme sonrası ulaşılacak şirketin büyüklüğü, devrolunacak BOLUC, UNYEC, ASLAN, ADANA, ADBGR ve ADNAC hissedarlarına verilecek MRDIN paylarının birleşme ve değiştirme oranlarının öngörülmesi amacını taşımaktadır.
Raporda bahsi geçen yöntemlerle birleşme sonrası referans fiyat belirlenmesi durumunda; Mardin Çimento için birleşme sonrası referans fiyat olarak 6,72 TL (%17 yükseliş potansiyeli), Aslan Çimento için 13,90 TL (%68 düşüş potansiyeli), Bolu Çimento için 10,77 TL (%125 yükseliş potansiyeli), Ünye Çimento için 8,93 TL (%67 yükseliş potansiyeli), ADANA için 14,01 TL (%53 yükseliş potansiyeli), ADBGR için 10,20 TL (%64 yükseliş potansiyeli) ve ADNAC için 2,39 TL (%4 yükseliş potansiyeli) hesaplamaktayız.
Dolayısıyla birleşme sırasında BOLUC, UNYEC, ADBGR ve ADANA hisselerinde sırasıyla en yüksek potansiyel görünürken, birleşme sonrası yaratılacak sinerji ile ulaşılacak büyüklük sonucunda Mardin Çimento'nun sektörün en güçlü şirketlerinden olacağını öngörüyoruz ve bu durumun uzun dönemde ayrıca fiyatlanacağını düşünüyoruz.

Vakıf Yatırım

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.