MUHALEFET, KENDİ YARGI REFORMUNU MECLİSE GETİRİYOR

Yargı reformu taslağının mevcut haliyle, reformdan ziyade küçük bir düzeltme olduğu muhalefet çevrelerince yorumlanıyor. Pasaport özgürlüğünün tam olarak oluşmadığını, yargı bağımsızlığına değinilmediği, KHK'lıların sorunlarının çözülmediği ve hapishanelerde yatan çocuk ve yaşlılar için net ifadelerin olmadığı seslendiriliyor.  Uzun tutukluluk ve uzun yargılama sürelerinin nasıl kısaltılacağına dair net kavramların taslakta olmaması muhalefetin en büyük eleştirileri arasında.  Yine mevcut taslakta fikir insanlarının ve siyasi tutukluların durumlarına değinilmemesi en büyük eleştiri konusu oluyor.

MUHALEFET, KENDİ YARGI REFORMUNU MECLİSE GETİRİYOR
Ayşe Eda
Ayşe Eda
29 Eylül 2019 Pazar 03:20

 Muhalefetteki 5 parti  paketi yeterli görmeyerek kendi teklifini sunmaya hazırlanıyor. AK Parti'nin 1 Ekim itibariyle yargı reformunu yasalaştırmak için meclise teklif vereceği biliniyor. Ancak muhalefet mevcut taslağın ancak bir düzeltme olacağını, reform kabul edilemeyeceğini belirterek kendi hazırlayacakları taslağı yasalaşması için meclise sunacak. 

Ekim ayında meclis yargı reformunu konuşacak. 

AK Parti’nin  TBMM’ye açılışının hemen ardından sunmayı planladığı yargı reformu paketi ile ilgili ayrıntılar netleşirken, CHP ve HDP dahil Meclis’teki diğer 5 parti yargıdaki sorunların çözümü için kendi teklifini sunmaya hazırlanıyor.

 Yasa teklifinin de tatile girmeden geçen yaz başı TBMM’ye sunulması planlanmış ancak sonradan üstünde daha iyi çalışılacağı gerekçesiyle muhalefetin itirazlarına rağmen yeni yasama yılına bırakılmıştı.

Strateji Belgesi kapsamında tek bir paket olmayacak. Adalet Bakanlığı ve AK Parti Meclis grubunun çalışmalarını bitirdiği birinci paketin TBMM 1 Ekim’de açılınca hemen sunulması ve komisyon görüşmelerinin tamamlanmasının ardından da Genel Kurul’da ele alınarak yasalaşması bekleniyor.

Taslak aşamasındaki teklifteki belli başlı bazı unsurlar şöyle sıralanıyor:

 • KHK ile kamu görevinden çıkartılan veya rütbelerinin alınması nedeniyle pasaportları iptal edilenlere haklarında mahkemelerce yurtdışına çıkış yasağı konulmamışsa, devam eden idari veya adli soruşturmaları ya da davaları yoksa pasaport verilmesi. Ancak bu kolluk birimlerinin araştırması sonucu mümkün olabilecek.
 • Terörle mücadele kanununun terör propagandası suçunu düzenleyen maddesinde değişikliğe gidilmesi. Bu çerçevede kanuna “Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” hükmü eklenecek. Ancak bir açıklamanın haber veya eleştiri olup olmadığına mahkemeler karar verecek.
 • Seri yargılama usulüne geçiş sağlanması. Buna göre suçunu itiraf eden faile ceza indirimi verilirken, mahkeme hakimi de itirafı kabul ederse hüküm kısa sürede kesinleşecek. Seri yargılama usulü terör, örgüt, şiddet ve cinsel suçlarda geçerli olmayacak.
 • Tutuklama için “somut delil şartı” aranması ve soruşturma aşamasında tutukluluk süresine sınırlama getirilmesi.
 • İnternet sitelerine yönelik verilen erişime engelleme kararlarında, tüm siteye değil içeriğe erişimi engelleme.
 • Hukuk fakülteleri mezunlarının sınava tabi tutulması. Sınavı geçemeyenler avukatlık veya noterlik stajına başlayamayacak.
 • Baro levhasına kayıtlı olan ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlara hususi damgalı pasaport verilmesi.
 • SERİ MAHKEME USULU İLE ANINDA KARAR

  "Yargı Paketi taslağında yer alan yeni uzlaşma yöntemlerine göre, soruşturma evresi sonunda bazı suçlarla ilgili olarak, kamu davasının açılmasının ertelenmesi karar verilmediği takdirde, seri muhakeme usulü uygulanacak. TCK’da yer alan, "Hakkı olmayan yere tecavüz’, ‘Genel güvenliğin tehlikeye sokulması’, ‘Gürültüye neden olma’, ‘Trafik güvenliğinin tehlikeye sokulması’, ‘Parada sahtecilik’, ‘Mühür bozma’, ‘Resmî belgenin düzenlenmesinde yalan beyan’ ve ‘Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama" gibi kamuya karşı işlenen 13 suçla ilgili ‘Seri Muhakeme Usulü’ uygulanabilecek.

  Taslağa göre, Cumhuriyet savcısı tarafından seri muhakeme usulünün uygulanması şüpheliye teklif edilecek ve şüphelinin müdafi huzurunda teklifi kabul etmesi hâlinde bu usul uygulanacak. Savcı, seri yargılamanın ardından, cezanın alt ve üst sınırı arasında tespit edeceği temel cezadan yarı oranında indirim uygulamak suretiyle yaptırımı belirleyecek. Adalet Bakanlığı yetkilileri bu kapsamda olan 180 bin civarında dosya bulunduğu bilgisini verdi."

 5 partiden karşı hamle

Yargı reformu taslağının mevcut haliyle, reformdan ziyade küçük bir düzeltme olduğu muhalefet çevrelerince yorumlanıyor. Pasaport özgürlüğünün tam olarak oluşmadığını, yargı bağımsızlığına değinilmediği, KHK'lıların sorunlarının çözülmediği ve hapishanelerde yatan çocuk ve yaşlılar için net ifadelerin olmadığı seslendiriliyor. 

Uzun tutukluluk ve uzun yargılama sürelerinin nasıl kısaltılacağına dair net kavramların taslakta olmaması muhalefetin en büyük eleştirileri arasında. 

Yine mevcut taslakta  fikir insanlarının ve siyasi tutukluların durumlarına değinilmemesi en büyük eleştiri konusu oluyor. 

Bu düzenlemenin hazırlık aşamasında görüşü alınmayan 5 siyasi parti TBMM açıldığında kendi teklifini sunmaya hazırlanıyor.

CHP İstanbul Milletvekili ve anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AKP’nin paketinin bir torba yasa görünümü çizdiğini söylerken; HDP, Saadet Partisi, Türkiye İşçi Partisi ve Demokrat Parti ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bu yaz kendi teklifleri üstünde çalıştıklarını belirtiyor.

İYİ Parti’nin 50-60 maddeden oluşacak düzenlemesinin Meclis açılır açılmaz sunulması planlanıyor.

CHP'nin üzerinde çalıştığı yargı reformu taslağında ise  mahkeme kararı ile suçlanmayan tüm KHK'lıların memuriyete iade edilmesi var.


Etiketler; #yargı reformu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.