Kentsel Dönüşüm Anayasası Geliyor!

Kartal'da çöken Yeşilyurt apartmanı sonrası Bakanlık tüm il ve ilçelere yazı göndererek bölgelerindeki tüm riskli yapıları üç ay içerisinde bakanlığa bildirilmesini istedi. Bakan Murat Kurum imzası ile yayınlanan genelge Türkiye'deki tüm valiliklere iletildi. Kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor.

Kentsel Dönüşüm Anayasası Geliyor!
19 Şubat 2019 Salı 15:13

Kartal'da yıkılan ve 21 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Yeşilyurt partmanı faciasından sonra Bakanlık Kentsel Dönüşümde Yeni bir döneme girmek için çalışmalara başladı. Bakan Kurum imzasıyla tüm valiliklere bölgelerindeki riskli yapıları 3 ay içerisinde bakanlığa bildirmeleri istendi.

Konuyla ilgili genelge Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum imzasıyla tüm illere gönderildi.

Türkiye'deki tüm il ve ilçelerde riskli yapılar toplanacak ve gerekli olan çalışmanın ardınan yeniden kentsel dönüşüm modeli ortaya çıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla tüm valiliklere gönderilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımız 2023 vizyonu kapsamında, kentsel dönüşüm uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, dönüşüm sürecinin iyileştirilmesi ile yerleşim ölçeğindeki kentsel dönüşümün bütüncül bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaca binaen kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizilerek dönüşüm hedefleri belirlenmiş olup bu hedeflerin hayata geçirilmesi amacıyla dönüşüm uygulamalarını yönlendirecek 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin il ve ilçe bazında hazırlanması gerekmektedir.

Bu kapsamda 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanmasına Yönelik İlke ve Esaslar' çerçevesinde iliniz sınırları içerisinde bulunan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığımıza bildirilmesi gerektiğinin ilgili belediyelere iletilmesi hususunda gereğini rica ederim."

Kentsel Dönüşüm Sona Erdi Yeni Dönem Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı" nda da Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ni açıklamıştı.

Özellikle Ak parti seçim manifestosunda yer alan her ilin kendi sesi kendi dokusu özellikli çalışma ile tüm il ve ilçelerde  Strateji Belgesini hazırlayarak Bakanlığın onayına sunacak.

Kentsel Dönüşüm Anayasası Olacak

Her kentin kendine özgü dönüşüm modeli olacak ve bu kentsel dönüşüm anayası olarak kabul edilecek.

Dönüşüme kapsanılacak alanlar halkın ve bölgenin ihtiyaç durumuna göre belirlenecek ve bölgenin dokusunu yansıtacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.