KAR BEKLENTİLERİ

İŞ YATIRIM BİLANÇO DÖNEMİ KAR BEKLENTİLERİ

KAR BEKLENTİLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
22 Ekim 2019 Salı 09:28

Finans Dışı Şirketler: 3Ç’de güçlü TL, borçlu şirketlerin net karını olumlu etkilerken, ihracatçı şirketlerin faaliyet karını baskılıyor TL/Dolar kuru yılın 3Ç’de %1.7 gerilerken, EUR/TL kuru aynı dönemde %5.6 düşüş gösterdi. Geçen yılın aynı çeyreği ile kıyaslandığında ise ortalama TL/Dolar ve TL/Euro pariteleri, sırasıyla %3.5 ve %3.14 oranlarında geriledi. Dolayısıyla, geçen yılın aynı döneminde yüksek miktarda kur farkı zararı kaydeden döviz borçlu şirketler bu yılın aynı döneminde kur farkı geliri kaydettiler. Öte yandan, TL’nin geçen yılın aynı dönemine göre değer kazanması, ihracatçı şirketlerin gelirlerini baskılarken, bu şirketlerin geçen yılın aynı döneminde stok etkilerinin de desteği ile genişleyen faaliyet kar marjlarının normalleşmesine yol açtı. Ekonomik büyümede en kötünün 2Ç’de geride kalmasının ardından 3Ç’de iç talepte hafif göreceli toparlanma şirketlerin yurtiçi gelirlerini destekledi.

Son olarak, yıl başında yürürlüğe giren IFRS 16 değişikliği, şirketlerin toplu faaliyet kar rakamının geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslanmasını güçleştiriyor. Bilançoda faaliyet kiralamasından, finansal kiralamaya geçilmesi faaliyet kar rakamlarını arttırırken ilk yıllarda net karı olumsuz etkiliyor.

PGSUS.IS, ALARK.IS, TTKOM.IS, TCELL.IS, DOAS.IS, OTKAR.IS ve SELEC.IS 3Ç’de yüksek FVAÖK ve Net Kar artışı kaydetmesini beklediğimiz şirketlerden. Öte yandan, TUPRS.IS, EREGL.IS, PETKM.IS, VESTL.IS, VESBE.IS, TTRAK.IS, SODA.IS, KORDS.IS, ADANA.IS, CIMSA.IS, AKCNS.IS ve TRKCM.IS net kar ve FAVÖK rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla daralma beklediğimiz şirketler arasında ön plana çıkıyor.

Bankalar: Karşılıklar 3Ç19 karını baskılıyor

Bankaların 3Ç19 kar rakamlarının çeyreksel bazda %28, yıllık olarak da %21 düşmesini bekliyoruz. Bu düşüşte önceki çeyreğe göre gözle görülür yükselmesini beklediğimiz karşılık giderleri en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. TÜFEX gelirlerinin çeyrekte büyük bankalar için TL 200-300mn aralığında gerilemesine karşın, TL fonlama maliyetlerinin sert düşüşü nedeniyle net faiz marjlarının ortalama 30 baz puan yükselmesini bekliyoruz. BDDK’nın TL46 milyarlık kredinin yıl sonuna takibe atılmasını talep eden kararından sonra üçüncü çeyrekte özel karşılık giderleri önemli bir biçimde artış gösterdi. Bununla beraber TL 46 milyarlık kredi toplamının önemli bir kısmının daha önce bankalar tarafından takibe atıldığını görüyoruz. Akbank ve Garanti örneğinde olduğu gibi bankaların çoğu kalan kısmın takibe atılmasını üçüncü çeyrek itibarıyla tamamlamış olacak. Risk maliyeti ikinci çeyreğe göre ortalama 100 baz puan artış göstermiş olacak. Bunun yanı sıra swap maliyetlerinin de artan hacim nedeniyle karlılığı baskılamaya devam ettiğini görüyoruz. Kamu bankalarının karlılığı çeyreksel olarak artacak olsa da bunun düşük baz etkisiyle olacağı göz önünde bulundurmalı. Yine tahminlerimize göre, GARAN.IS ve ALBRK.IS’ çeyrek bazda en keskin kar düşüşü gösterecek isimler olarak ön plana çıkıyor.

RAPORUN TAMAMI İÇİN 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.