İhraç memurlar için yeni kanun teklifi

CHP Milletvekili Sibel Özdemir, yükseköğretim kurumlarından ihraç edilen ve kamu görevlerine iade kararı verilen öğretim görevlilerinin iadelerinin, kamu görevinden çıkarıldıkları kurumlara yapılması hakkında bir kanun teklifi verdi. Teklifte ayrıca, kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden aybaşından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödenmesi de öngörüldü. 

İhraç memurlar için yeni kanun teklifi
Ayşe Eda
Ayşe Eda
22 Eylül 2019 Pazar 20:46

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunda Değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, kanun teklifinin gerekçesinde, “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütünün darbe girişiminin boşa çıkarılmasının ardından 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ortaya çıkan en büyük tahribat ve mağduriyetlerin yaşandığı kurumların başında üniversiteler ve doğal olarak öğretim elemanları olduğunu” ifade etti.

"549 barış imzacısı kamudan ihraç edildi"

“OHAL’in ilan edilmesiyle, OHAL’in ilan edilmesine neden olan paralel yapının dışında, bu durum maalesef bir fırsata çevrilerek siyasi iktidarın kendine yakın görmediği çok sayıda kamu personelinin ihraç edildiğini” söyleyen Milletvekili Özdemir, “Fırsata çevrilen OHAL rejimi, özellikle akademisyenlere karşı ciddi şekilde kötüye kullanılmıştır. 1 Eylül 2016'dan itibaren OHAL kapsamında ilan edilen toplam 12 KHK ile yükseköğretim kurumlarındaki görevlerinden ihraç edilen akademisyen sayısı 6 bin 81 olurken, bu kişiler içinde işe iade edilenlerin sayısı sadece 174 olarak kaydedilmiştir. Yine OHAL KHK’ları aracılığıyla bugüne kadar 549 barış imzacısı kamudan ihraç edilirken, 505’i hakkında disiplin soruşturması başlatılmış ve yüzlerce akademisyen yurt dışına gitmek durumunda kalmıştır. Bu süreçte ülkenin gelenekleri olan, en köklü ve başarılı üniversiteleri, fakülteleri ve bölümleri hedef alınarak ya tahrip edilmekte ya da ortadan kaldırılmak istenmektedir. Siyasi saiklerle açılan soruşturma ve yürütülen davalarla akademisyenlerin en temel insan hakları ellerinden alınmakta ve neredeyse yaşam haklarına dahi izin vermeyecek uygulamalarla köşeye sıkıştırılmaktadır.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.