İCRA İHALESİYLE YARI FİYATINA EV ALABİLİRSİNİZ

Ağlayanın malı gülene yar olmaz, demeyin. Ağlayanı siz ağlatmadınız! Belki icra ihalesine girerek mali sıkıntıdaki kişinin yarasına merhem olabilirsiniz. Ve aynı zamanda da piyasa şartlarından daha ucuz bir ev alabilirsiniz. Unutmayın, siz icra ihalelerine girmediğiniz sürece birileri o ihalelerden çok ucuza ev almaya devam edecek.

İCRA İHALESİYLE YARI FİYATINA EV ALABİLİRSİNİZ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
04 Eylül 2019 Çarşamba 16:13

Çeşitli nedenlerden dolayı borcunu ödeyemeyenlerin evlerine bankalar ya da borçlu oldukları kişi-kurum tarafından haciz uygulanıyor.

İcra daireleri ise haciz uygulanan konutları satışını gerçekleştiriyor

İcra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlere ilişkin tüm bilgiler esatis.uyap.gov.tr adresinden görülebiliyor. Evin fotoğrafı, içerisinde bulunan mutfak, laminant, banyo malzemelerinin özellikleri, toplu ulaşıma yakın olup olmadığı gibi bir çok bilgi icra dairelerinin ilanlarında yer alıyor. Evin özelliklerini görebilmek için UYAP sistemine ücretsiz üye olmanız gerekiyor.

İcraya düşen daireler emsallerinin yüzde 40 civarında altında satılıyor. 500 bin liralık daire, icra ihalesinde 300 bin liradan satılabiliyor

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabilir. Tek şart alınacak konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır.

İhale sonucunda evi satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Örnek olarak muhammen bedeli 500 bin lira olan ev için 100 bin lira teminat yatırmanız gerekiyor. Muhammen bedel ise ihale yolu ile satışı planlanan taşınır ya da taşınmaz bir malın, piyasa koşullarına göre bilirkişi tarafından tayin edilmiş piyasa değeridir.

Bankalar icralık evlere kredi vermeye yanaşmıyorlar. Bunun nedeni ise ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılabilecek olmasıdır. İhaleye katılıyorsanız verdiğiniz teklifin tamamının nakit olarak bulundurulması gerekiyor.

İhaleye ilişkin icra dairesinin hazırlamış olduğu şartnamenin iyice okunması ve anlaşılması gerekiyor. “Hisseli konut mu, şerh var mı” bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

İhale sona erdi ve hayalinizdeki evi aldınız. Ancak her şey bitmiş olmuyor. Herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız 10 gün içerisinde evin ihale değerinin tamamının yatırılması gerekiyor. Evin ödemesini yaparken KDV de karşınıza çıkacaktır. KDV tutarı 150 metrekareye kadar olan evlerde yüzde 1 ,üstündeki evlerde ise yüzde 18 olarak belirlenmiştir. Tüm ödemeler yapıldıktan sonra icra dairesi, ilgili tapu dairesine tescil işlemleri için yazı yazar ve tapu ihaleyi kazanana verilir.

İcradan alınan konutların ticarete konu edilmemesi için caydırıcı olmak adına vergi şartı var. İhale tarihinden itibaren 3 yıl içinde satış yapılırsa Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödemek zorunda kalınıyor. 3 yıldan sonra satışı yapılırsa herhangi bir vergi sorunu oluşmuyor.

İhale açılmadan önce evin rayiç bedelinin değerlemesi yapılır. Örnek olarak 380 bin liralık rayici olan daire 198 bin liradan ihaleye açılır. İlk ihalede evin muhammen bedelinden yüzde 50 düşük teklif gelirse satış yapılmaz ve ihale ikinci defa 10 gün sonra aynı icra dairesi tarafından tekrarlanır. Evin yüzde 50 muhammen bedelinin üstünde teklif veren ihaleyi kazanır. Bu durumla karşılaşılmaması için icra daireleri genelde evlerin yüzde 50’sinin çok az üzerinde fiyatlardan ihaleyi açarlar
İcra ihalelerinde, malı satın alan kişi satış bedeli dışında ihale bedeli üzerinden KDV ile damga vergisi ve tellaliye benzeri giderleri de ödemek zorunda. Tüm bunların yanında tapu masraflarını da ihaleyi kazanan ödüyor.

ürkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes icra dairelerinin açmış olduğu ihalelere katılabiliyor

İhaleye katılmadan önce ihale ilanının iyice okunması, KDV oranları, konutta şerhin olup olmadığı, pay miktarlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Beğenilen ilan varsa icra dairesine teminat bedeli banka aracılığıyla yatırılabiliyor. İhaleyi alamama durumunda ise teminat hesabınıza iade ediliyor.

İhalenin kazanılması halinde tapu masrafları, KDV ve tellaliye ücreti ortaya çıkıyor

BağcılarKonutun rayiç bedeli: 425 bin liraİhale başlangıç bedeli 222 bin 500 liraMalın teminat miktarı 85 bin lira

KağıthaneKonutun rayiç bedeli 510 bin liraİhale başlangıç bedeli 265 bin liraMalın teminat miktarı 102 bin lira

PendikKonutun rayiç bedeli 550 bin liraİhale başlangıç bedeli 275 bin liraMalın teminat miktarı 110 bin liraVerilen teklif 425 bin lira

KadıköyKonutun rayiç bedeli 1.8 milyon liraİhale başlangıç bedeli 900 bin liraMalın teminat miktarı 360 bin lira


Etiketler; #icradan ev alma
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.