HİSSE ALIRKEN NELER DİKKAT EDİLMELİ?

Borsa yeni gelmiş küçük yatırımcı kulaktan dolma bilgilerle sert fiyat hareketleri yapan hisselere yöneliyor. Yükseldikleri hızla düşmeye başlayan hisseler bir çok yatırımcıya mağdur ediyor. Peki hisse alırken nelere dikkat etmeli?

HİSSE ALIRKEN NELER DİKKAT EDİLMELİ?
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
25 Mayıs 2020 Pazartesi 09:29

Hisselerin değeri ölçerken çok dikkat olmak gerekiyor. Öncelikle temüttü veren hisselere yönelmek yatırım için en doğru olanı. Çünkü aslında bir şirketin değeri verdiği temettü ile ölçülür. Tabi temettü bir şirketin hisselerine ortak olmak için tek başına yeterli değildir. Bazı ilave rasyolara da bakılır. Mesela şirket büyük yatırımlar yapıyor mu? Şirketin karlılığı nasıl? Satışları artıyor mu? Öz sermayesi, şirketin net borcu nedir? gibi birçok rasyoya dikkatle bakmak geriyor. 

İşte size bir kaç temel başlıkta dikkat etmeniz gereken önemli rasyolar ve neyi ifade ettikleri 

Ücretsiz Borsa Dataları Kampanyasına katılmak için tıklayın 

ilk kural olarak teyit edilmemiş ve kulaktan dolma haberlerden uzak durun ve Kamuyu Aydınlatma Platformu'nu (KAP) bu anlamda çok iyi takip edin 

Yedekler Toplamı: Yedekler, birikmiş kâr ve yeniden değerleme toplamını ifade eder. Şerketin bedelsiz verme kapasitesini gösterir.

Toplam Hisse Adedi ve Piyasa Değeri: Türkiye’de ödenmiş sermaye olarak bilinen, aslen toplam şirketin kaç adet hissesi olduğunu gösteren rasyo. Günlük fiyat ile toplam hisse adedi çarpılınca şirketin toplam piyasa değeri bulunur.

F/K (Fiyat / Kazanç): Şirketin son 12 aydaki kârının bugünkü piyasa değerine oranıdır.

F/DD (Fiyat/ Defter Değeri): Piyasada bilinen adı Piyasa Değeri/Defter Değeri’dir. Şirketin piyasa değerinin öz sermayesine oranıdır. Defter değeri bugün şirketi kurmaya kalksanız kaça mal olurun muhasebe değeridir. Bu rasyoya özellikle Özsermaye kârlılığı ile beraber bakılması doğrudur. Örneğin, şirket F/DD olarak çok ucuz (0.7 gibi) olabilir. Ama sermaye kârlılığı da çok düşük ve düzelmeyecekse, şirketin ucuz olmasının doğru olduğunu gösterir. Ama getirisi, yani kârlılığı yükselecekse, o zaman cazip olabilir.

Net Kâr Marjı: Net kâr’ın net satışlara oranıdır. Bu rasyoya bakarken, pazar payı yüksek ve satışları iyi şirketlerin daha fazla üzerinde durmanız daha sağlıklı olur.

Öz sermaye kârlılığı: Son 12 aylık kârının sermayeye oranıdır. Genelde finansta kural, şirketin uzun vadeli sermaye getirisinin en az sermaye maliyeti kadar olmasıdır. Ne kadar yüksek olursa şirketin (F/DD bazında) primi o kadar yüksek olur.

Net borç (Bin TL): Kısa ve uzun vadeli finansal borçlardan hazır değerler ve menkul kıymetler çıkarılarak bulunuyor.

Takas Saklama Oranı: Borsada kote olan hisselerin toplam şirket hisselerine oranı. Hissenin derinliğini gösteren bir rasyo. Bu rasyoya özellikle günlük hacim ile beraber bakarsanız şirket hisselerinin ne kadar çok el değiştirdiğini görebilirsiniz. Belli bir hacim gereklidir, ama çok el değiştiren hisselerin de dalgalanma riski yüksek olur.

ekonomist.com.tr'ye katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.